Putovní výstava mapuje patnáctiletí Konference rektorů slezských univerzit

• Martin Kůs
  • 16.01.2019
OPAVA - Ve foyer Univerzitní knihovny Slezské univerzity v Opavě máte nyní možnost zhlédnout putovní výstavu mapující 15. letou činnost Konference rektorů slezských univerzit (KRUŠ).

Slezská univerzita zaujímá v počátcích KRUŠ čestné místo, protože právě na půdě Slezské univerzity v listopadu r. 2003 byla přijata deklarace ke vzniku Konference. Stalo se tak během společného setkání rektorů Opolské univerzity, Slezské univerzity v Katovicích, Vratislavské univerzity, tehdejší Ekonomické akademie v Katovicích a za českou stranu Slezské univerzity v Opavě a Ostravské univerzity. Hlavním cílem Konference bylo tehdy ustanoveno “upevňovat mnohaletou spolupráci a dát ji nový rozměr ve shodě s Boloňským procesem“ a dále iniciování multilaterální spolupráce, tzn. snahy o vytvoření sítě partnerských univerzit, které jsou teritoriálně propojené se Slezskem. Do činnosti KRUŠ se mohou připojit i jiné vysoké školy a vědecké instituce slezského regionu. Prvním předsedou Konference rektorů slezských univerzity byl zvolen tehdejší rektor Slezské univerzity prof. Zdeněk Jirásek. V letech 2008 - 2014 byl předsedou KRUŠ nynější děkan Fakulty veřejných politik v Opavě prof. Rudolf Žáček, který je nyní jeho čestným předsedou.

Výstava rovněž přináší přehled angažování KRUŠ na poli společných interdisciplinárních výzkumů týkajících se Slezska, včetně zřízení Mezinárodního centra slezských studií (MCSS), přehled vydaných monografií v rámci působení MCSS a pořádaných vědeckých konferencí jak na polské straně, tak v české části slezského regionu. Činnost KRUŠ se neomezuje pouze na interdisciplinární výzkumy, ale také se zabývá společenskými otázkami ve vztahu k hospodářství, ke společnosti, k ochraně životního prostředí, kulturního a historického dědictví a v neposlední řadě k vzdělávání, vždy ve spojitosti s regionem Slezska.

V květnu loňského roku se naše univerzita stala hostitelkou výjezdního zasedání KRUŠ, kdy se zástupci vysokých škol z obou stran hranic sešli v Beltine forest hotelu na Ostravici v Beskydech. Hlavním tématem setkání v roce 2018 byla tzv. třetí role univerzit. Úvod do diskuze tehdy přednesl rektor Slezské univerzity v Opavě doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D.

Výstava v prostorách Univerzitní knihovny potrvá do 13. února 2019.

Nový obrázek