Další série filmových zpovědí Voices of Meltingpot nese rukopis naší univerzity

• Lenka Kendeová
  • 30.01.2024
Na konci ledna bude mít premiéru třetí série cyklu Voices of Meltingpot, která nabízí originální filmové zpovědi předních hostů diskusního fóra Meltingpot, které probíhá po boku Colours of Ostrava. O své osobní či profesní zkušenosti a myšlenky se tentokrát podělilo patnáct výjimečných osobností z Česka i zahraničí. Filmy vyrobil náš Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby, který se projektu ujal už potřetí.
Předpremiéra cyklu Voices of Meltingpot pro partnery festivalu a novináře se uskutečnila 30. ledna v pražském kině Přítomnost, kde měli diváci možnost zhlédnout vybraných pět portrétů. Jejich protagonisty byli autor bestselleru Proč spíme Matthew Walker, světově proslulý expert na dechové techniky a tvůrce konceptu dechových technik Oxygen Advantage Patrick McKeown, aboridžinský zpěvák Ngulmiya Nundhirribala, hudebnice a performerka Ridina Ahmedová nebo archeoložka a popularizátorka AI Sara Polak. Všech patnáct portrétů je nyní zdarma k vidění na Colours.TV, Youtube a na webu Meltingpotu.

„Příběhy, zkušenosti a myšlenky oslovených hostů jsou nadčasové a jsme velice rádi, že se díky projektu Voices of Meltingpot dostávají i mimo okruh našich návštěvníků a kdokoli se k nim může libovolně vracet a nacházet v nich inspiraci,“ uvedla kurátorka fóra Meltingpot a zároveň ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová.

Scenáristkou a režisérkou filmů je naše pedagožka Monika Horsáková, která stojí i za jejich střihovou skladbou a hudební režií, za kamerou stáli Ondrej Zelenec, Jan Vlček a Filip Neminarz. Součástí produkčního týmu jsou také další profese, např.  mistr zvuku, asistent režie, kolorista, maskér či překladatel. Na produkci jednoho filmu se podílelo až 14 lidí, většinou studentů nebo absolventů studijního programu Audiovizuální tvorba.

Projekt je unikátní nejen širokým tematickým záběrem, ale také okolnostmi, za kterých vzniká. Natáčení totiž probíhá přímo v areálu, což s sebou nese množství úskalí,“ upřesňuje Monika Horsáková. „Projekt vizuálně vychází z metody Errola Morrise a pracuje s pohledem respondenta přímo do kamery. Natáčeli jsme ale na tři kamery – kromě eye direct ještě na dvě observační, což nám umožnilo kreativnější možnosti ve střihu filmů i v práci s jejich rytmem, atmosférou a emocemi,” dodává režisérka projektu. Práce na výrobě jednoho filmu trvala přibližně týden, výsledné portréty mají okolo 10 minut.

Všech patnáct portrétů je nyní zdarma ke zhlédnutí na Colours.TV, Youtube a webu Meltingpotu: