Suchej únor: Sušíme i letos, sušíme ale s rektorem?

• Karin Martínková
  • 25.01.2024
Uslyšíte-li v těchto dnech sousloví „Suchej únor“, pravděpodobně nepůjde o meteorologický termín. Tento výraz se v posledních letech totiž stává stále populárnějším v oblasti osobního rozvoje a zdraví. Suchej únor představuje měsíc, během kterého se lidé zcela dobrovolně zříkají konzumace alkoholu. Iniciativa Suchej únor pak má za cíl podpořit fyzické i duševní zdraví, zlepšit spánek a nabídnout čas pro reflexi nad vlastními návyky. A naše univerzita se s přáním motivovat ke zdravějšímu životnímu stylu své studenty, absolventy i zaměstnance připojuje již 4. rokem!

Letos se tedy celkem již po čtvrté budeme snažit inspirovat k minimálně měsíci bez alkoholu naši akademickou obec. V motivaci hrají obvykle jednu z sice vedlejších, nicméně důležitých rolí jak osobní příklad rektora, tak i šance získání univerzitního dárku jako výraz uznání za odhodlání i vytrvalost. Dárky jsou již připraveny; 10 náhodně vylosovaných účastníků, kteří během celého února vydrží bez kapky alkoholu, od nás získá nezbytnou výbavu každého studenta i zaměstnance – pěknou látkovou tašku a vychytanou obědovou krabičku!
(Více podrobností a pravidla soutěže najdete na suchejunor.slu.cz).

Mnoho z vás ale ze sociálních sítí ví, že leden náš rektor tráví sice prací, ale dost neobvykle: jako zakladatel a předseda organizace Bez mámy, která se stará o africké sirotky v provincii Mbea na jihu Tanzánie spolu s manželkou Michaelou pokračuje v naplňování své vize vybudovat Centrum pro sirotky v Mahangu jako „opravdový domov dětem, které svůj domov ztratily a přispívat ke vzdělanosti regionu zkvalitněním zázemí i výuky v místních školách.“ Zájemce o více podrobností odkazujeme na webové stránky https://bezmamy.cz, kde zvláště výroční zprávy představují impozantní přehled toho, co pár nadšených jedinců dokáže. Protože ani nutná agenda se rektorů neptá, zda mají dovolenou, odhodlali jsme se zeptat i my, co náš rektor Tomáš Gongol a Suchej únor. Než ovšem dorazí z Afriky slíbené video s odpověďmi na několik zaslaných otázek, které zveřejníme na našich sociálních sítích, udělejte své rozhodnutí sami; připravte si pevnou vůli a stáhněte si na microsite Suchej únor „sušící kalendář“. Zbytek je jen a jen na vás; za nás ale vyhrává každý „suchý“ den!