Film Sběratelé kratomu získal na Academia filmu Cenu diváků

  • Kamila Návratová
  • 28.04.2025
Bakalářský dokumentární film Sběratelé kratomu studentů Libora Cinegra (Multimediální techniky) a Ondřeje Weppera (Audiovizuální tvorba) si z 60. ročníku Academia filmu Olomouc odvezl Cenu diváků. Film sleduje jeden z nejpodivnějších příběhů posledních let: jak se z undergroundové rostliny stal celospolečenský fenomén.
„Kratom je látka s psychomodulačními účinky, která se u nás léta prodávala jako sběratelský předmět. V automatech nebo na internetu si ji mohl koupit kdokoli bez omezení věku. Kratom se kvůli tomu dostal do hledáčku českých médií a stal se kontroverzním společenským tématem. Informace šířené v médiích jsou však často jednostranné nebo zavádějící. Snažili jsme se proto na problematiku kratomu podívat komplexně – ze všech možných perspektiv,“ vysvětluje režisér filmu Libor Cinegr. „Film diváky zavede do Indonésie, kde se rostlina Mitragyna Speciosa, z jejichž listů se populární zelený prášek vyrábí, pěstuje, věnuje se zpracování kratomu a jeho účinkům a upírá pozornost také na příběhy lidí, jimž kratom, ať už pozitivně či negativně, změnil život,“ upřesňuje vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Monika Horsáková, která je dramaturgyní snímku.

„Kratom může při správném užití sloužit jako lék, bohužel je ale i snadno zneužitelnou a velmi návykovou drogou. Snažili jsme se tedy zjistit, jaká je hranice mezi drogou a lékem, kolik je v České republice uživatelů kratomu, jaké jsou pozitivní stránky užívání této byliny a jaká jsou jeho rizika nebo jaký léčebný potenciál v sobě kratom skrývá,“ dodává Libor Cinegr. Kromě příběhů uživatelů kratomu proto hrají ve filmu zásadní roli odborníci, kteří se problematikou kratomu dlouhodobě zabývají. Martin Kuchař, toxikolog z VŠCHT a hlavní architekt nové regulace, vysvětluje rizika a účinky látky. Bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil připomíná, že „statistiky jasně ukazují, že prohibice v minulosti vždy selhala“. Jan Horák z adiktologického centra ARKA přibližuje, jak vypadají reálné případy závislosti na kratomu. Mezinárodní perspektivu pak doplňuje malajský vědec Darshan Singh, jenž se věnuje substituční léčbě závislých na tvrdých opiátech, a indonéský výzkumník Sholahudin, který popisuje, jak je kratom pro obyvatele oblasti Kapuas Hulu (Kalimantan) naprosto stěžejní pro jejich živobytí.

Film má 50 minut a po premiéře na Academia filmu jej čeká distribuce. „Už dnes proběhne ostravská premiéra v klubu Fiducia. 12. května pak opavská premiéra na festivalu Opavský páv. Věřím, že o film projeví zájem i další festivaly a platformy. Projekci filmu budeme nabízet také školám. Za jednu z nejpodstatnějších věcí totiž považujeme právě edukaci veřejnosti. Věříme, že náš film by k ní mohl významně přispět,“ myslí si Monika Horsáková.