• 26.02.2021

Den otevřených dveří podruhé

Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě se veřejnosti znovu virtuálně otevře v sobotu 6. 3. 2021 ve 13:00. Tentokrát pro vás chystáme živý stream ve spolupráci s Ústavem filmové, televizní a rozhlasové tvorby a Multimediálních technik.
  • 25.02.2021

Další velký úspěch z Institutu tvůrčí fotografie! Nová mezinárodní cena putuje k Romanu Vondroušovi. Gratulujeme!

Tak to je skvělá zpráva! Fotoreportér Roman Vondrouš, který na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě studuje v doktorském studiu a nově i externě vyučuje, si připsal další obrovský úspěch. Zvítězil v jedné z kategorií prestižní soutěže Pictures of the Year International, když porotu zaujal svou sérií snímků fanoušků Bohemians 1905 Praha.
  • 23.02.2021

Studentské výjezdy v rámci programu Erasmus+

Pozvánka na online workshop, který proběhne ve středu 10. března 2021 od 13:30 do 15:00 hod. prostřednictvím MS Teams.
  • 19.02.2021

Libor Martinek – Paweł Kubisz, Monografie

Odborná autorská literárněvědná práce v českém jazyce Paweł Kubisz, Monografie je věnována polskojazyčnému těšínskému spisovateli, jenž jako první přesáhl rozměr regionálního písemnictví kraje. (V próze se to podařilo ve stejnou dobu rodákovi z Karviné Gustawu Morcinkovi, jenž na rozdíl od Kubisze po první světové válce zůstal v Polsku a usadil se ve Skoczowě.)
  • 18.02.2021

Dědictví českých zemí poprášené moukou

Vydávat kuchařky je v současnosti velmi trendy záležitost. Na trhu jich najdeme nepřeberné množství – věnují se jak moderní kuchyni, tak tradičním receptům, a ačkoliv se jedná o neměřitelný a těžko uchopitelný materiál, hrají kuchařské knihy a receptáře na poli kulturního dědictví nezpochybnitelnou roli. Jejich vývoj od 2. poloviny 13. století až do poloviny století 20. zaznamenaly Irena Korbelářová, Jitka Sobotková a Radmila Dluhošová v knize Paměť chuti s podtitulem Receptáře a kuchařské knihy jako specifické prameny poznání kulinární kultury a kulinárního dědictví českých zemí. Povídali jsme si o ní s hlavní autorkou, děkankou FPF SLU Irenou Korbelářovou.
  • 09.02.2021

Češi na vojenské základně v Tel Avivu zachyceni fotoaparátem naší studentky

České centrum ve spolupráci s velvyslanectvím České republiky v Tel Avivu představuje autorskou výstavu Only the Wind Whispering české fotografky Wlasty Laury, studentky Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Její tvorba byla představena v rámci několika výstav a zaujala i časopis Vogue Italia. Nyní se můžete na snímky podívat i vy.
  • 04.02.2021

Soutěž na Instagramu!

Chcete vyhrát merch naší fakulty? Zapojte se do soutěže na Instagramu!
  • 01.02.2021

Prof. RNDr. Alice Kelemenová, CSc. (31. 8. 1949—12. 1. 2021)

12. ledna 2021 nás nečekaně opustila prof. RNDr. Alice Kelemenová, CSc. Paní profesorka se nesmazatelně zapsala do historie informatiky, ale také Filozoficko-přírodovědecké fakulty, Slezské univerzity v Opavě, kde více než 25 let působila. Níže si dovolujeme vzpomenout na úspěchy paní profesorky, která nám byla mentorkou a vždy bude inspirací…
  • 27.01.2021

Den otevřených dveří fakulty

Ani letos nepřijdou zájemci o studium na naší fakultě o tradiční Den otevřených dveří. Uskuteční se ale online!
  • 25.01.2021

Monika Horsáková z Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby byla hostem Nočního Mikrofóra

Monika Horsáková je nejen duší Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby na Slezské univerzitě, ale rovněž ženou mnoha profesí a aktivit, kterým se plně věnuje. Momentálně se svými kolegy Miroslavem Zelinským, Stanislavou Schupplerovou, Jakubem Chrobákem, Kristínou Pupákovou a dalšími pracují na natáčení audioknih ve slovenštině, pustili se do internetové vzdělávací televize a se studenty dokončili už druhou sérii vizualizací poezie pro výuku literatury na středních školách. O tom všem a dalších zajímavostech si poslechněte v rozhovoru s Monikou Horsákovou v Nočním Mikrofóru na stanici Český rozhlas Dvojka.