• 07.05.2021

Studenti Kulturní dramaturgie chystají diskuzi na téma organizace festivalů v době pandemie

Opava, 7. května 2021 – Studenti oboru Kulturní dramaturgie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě připravují online setkání na téma organizace festivalů a kulturních akcí v době pandemie. Online setkání, kterého se se svými příspěvky zúčastní pořadatelé několika festivalů z celé České republiky, proběhne ve středu 12. května 2021 od 13.00 hod. – a to prostřednictvím platformy MS Teams.
  • 29.04.2021

Nenechte si ujít záznam představení Komorní scény Aréna z dílny našich studentů a pedagogů

Záznam představení slovenského dokumentárního dramatu z významného ostravského divadla Komorní scény Aréna připravili studenti Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě pod režijním vedením Moniky Horsákové. Záznam odvysílá Komorní scéna Aréna v české premiéře na svém webu a facebookovém profilu 30. dubna 2021 od 18.30 hodin.
  • 27.04.2021

Tvorba absolventa ITF Romana Vondrouše vystavená v oknech galerie KUPE

Když nemůžeme do galerie, budeme se dívat do oken! Galerie KUPE v Opavě přichází s revoluční formou výstavy nejrůznějších děl. Velkoformátové fotografie budou umístěny v jejích oknech, takže je může pozorovat každý, kdo půjde kolem. Květnová výstava v tzv. okenní galerii KUPE bude věnovaná světoznámému fotografovi, absolventovi a doktorandovi Institutu tvůrčí fotografie Slezské Univerzity MgA. Romanu Vondroušovi. I když si jeho jméno mnozí spojí spíše se sportem, tentokráte se zaměřil na “běžný” život během pandemie koronaviru.
  • Ondřej Honka
  • 25.04.2021

Rozhodnutí rektora č. 11/2021 Podmínky osobní účasti studentů na vzdělávání

Dovolujeme si informovat, že bylo vydáno Rozhodnutí rektora č. 11/2021 Podmínky osobní účasti studentů na vzdělávání. Podrobnější pokyny ohledně toho, jak budou postupovat studenti Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, budou zveřejněny následně.

Jednání Vědecké rady poprvé online

Ve čtvrtek 22. 4. 2021 zasedla Vědecká rada Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Jednání se poprvé konalo online, a to prostřednictvím MS Teams. Významnými body na programu byla dvě habilitační řízení.

Pedagog z Ústavu historie, PhDr. Marian Hochel, Ph.D., vydal novou knihu

Kniha s názvem Vivant Denon a kouzlo empíru: Napoleonova hvězda, která oživuje duši je uvedena na trh v těchto dnech u příležitosti blížícího se 200. výročí Napoleonova úmrtí, jež je připomínáno paměťovými institucemi v řadě evropských zemí.
  • 22.04.2021

Student Audiovizuální tvorby natočil esej o světě neslyšících

Občas nám život připraví neuvěřitelná setkání, která přinášejí nové výzvy a nová poznání. Setkání s lidmi, kteří nás obohatí, otevřou nám oči, ukážou novou cestu, odtajní jiné světy.
  • 21.04.2021

Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby vyrobil znělky pro podcast Národního památkového ústavu

Jmenuje se PodCastle a premiéru má každé úterý. Podcast Národního památkového památkového ústavu o památkách, památkové péči a kulturním dědictví má i „opavskou stopu“. Znělku a hudební podkresy pro něj složil Mikuláš Odehnal, pedagog Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby.
  • 19.04.2021

Zaniklý „svět žen“

K nenápadným, a přitom pozoruhodným památkám Opavy náleží sídlo Filozoficko-přírodovědecké fakulty na Masarykově třídě. Pamětníci si vybaví, že se zde dříve nacházel středoškolský internát. Jiní znají fotografie, na nichž z jeho vyzdobeného balkónu přihlížel v roce 1924 defilé krojovaných účastníků slavnostního průvodu Tomáš Garrigue Masaryk. Prapůvod budovy je ale podstatně starší a pro mnohé může být překvapující, že byla po většinu své existence doslova „světem žen“.
  • 13.04.2021

Cestou necestou se Slezskou! Známé osobnosti zvou na toulky Moravskoslezským krajem

Moravskoslezský kraj (MSK) je místem, které pohladí na duši každého návštěvníka. Malebnou krajinu zdobí majestátní vrcholky hor, významné řeky si hledají svou cestu do Baltského a Černého moře, města jsou odrazem různorodého lidského umění a spolu s často neznámými zákoutími se tento kraj stává vskutku světovým místem. Studenti oboru Multimediální techniky (MMT) na Slezské univerzitě v Opavě ve spolupráci s Moravian-Silesian Tourism natočili se slavnými osobnostmi našeho kraje krátké medailonky, které jsou v rámci výzvy MSK pozvánkou na ta nejkrásnější místa u nás. Kdy jindy objevovat místa za humny, když je cestování do zahraničí komplikovanější než kdykoliv předtím?