S dentální hygienou do Afriky

• Adam Poštolka
  • 24.08.2022
Studijní obor Dentální hygiena se na Fakultě veřejných politik Slezské univerzity v Opavě vyučuje teprve druhým rokem, a už je tento obor známý i na africkém kontinentu. Největší zásluhu na tom má studentka Markéta Skoumalová, která se na počátku letních prázdnin vydala s batohem zubních kartáčků na edukační misi do Senegalu.
Autor: Iveta Bryjová / Ústav nelékařských zdravotnických studií

Její touha po cestování v kombinaci se studiem oboru dentální hygiena, kterému mimo jiné zcela propadla, vyústila v dalekou cestu do senegalského sirotčince, kde učila tamější děti, jak si mají správně čistit zuby. Cestu Markéta uskutečnila počátkem léta, kdy odjela s batohem plným dětských zubních kartáčků, zubních past a spoustou drobných dárečků, které dětem věnovala Slezská univerzita. Vybavena nabytými teoretickými a zejména praktickými znalostmi pod odbornou garancí zubního lékaře MDDr. Michala Klimase dostala od vedení Ústavu nelékařských zdravotnických studií a Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě na svou cestu zelenou.

V rozvojových oblastech je za jeden z největších problémů, který významně ovlivňuje zanedbávání osobní a potažmo orální hygieny, považován nedostatek vody nebo voda kontaminovaná. Dále absence vhodných pomůcek a výchovně-preventivní programy zaměřené na správný způsob čistění zubů. Není tomu ani jinak v Senegalské republice. Zářivě bílý chrup je bohužel u africké populace více optickým klamem nežli skutečností. Pro nedostatečné možnosti orální hygieny jsou také více zatížení zánětem dásní, tzv. parodontitidou. Všechny tyto skutečnosti jen umocňují důležitost této cesty, kterou Markéta podnikla. O své zkušenosti se podělila také s posluchači Českého rozhlasu Ostrava, kde byla 15. srpna pozvána na rozhovor. Celý tento rozhovor si můžete poslechnout ZDE. Budoucí dentální hygienistce Markétě přejeme úspěšný vstup do závěrečného ročníku a věříme, že budeme podobné „edukační mise“ podnikat i nadále a k Markétě se přidají další dobrovolníci.

Foto: z archivu  Markéty Skoumalové. Foto: z archivu Markéty Skoumalové.