Jak vypadají touhy a sny budoucích maturantů? Slezská univerzita vyrazila na Gaudeamus 2021

• Jakub Plaskura
  • 06.12.2021
Gaudeamus Brno 2021? Dlouho se nevědělo, jaká protiepidemická opatření jej budou doprovázet. Chvíli se možná i spekulovalo o tom, zda se uskuteční. Nakonec vše klaplo a přehlídka vysokých škol se k radosti tisíců středoškoláků v jihomoravské metropoli konala. Ani letos Slezská univerzita nemohla chybět a do Brna vyslala svůj tým v čele s opeřeným maskotem!

Autor: Jakub Plaskura

Veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus je vždy pro vystavovatele velmi náročný. Nejinak tomu mělo být i na konci listopadu, kdy se do Brna sjely na čtyři dny týmy veřejných i soukromých vysokých škol v Česku od Západočeské univerzity v Plzni až po naši Slezskou univerzitu. Tradičně byla v Brně i slovenská návštěva z Bratislavy. Celkově se dalo čekat, že nejrůznější restrikce, povinnost respirátorů a jistá míra obav z vyššího počtu nakažených koronavirem sníží zájem účastníků z řad středoškoláků o tento veletrh. Nakonec čísla nebyla tak odlišná od těch „předcovidových“. Přesto je potřeba složit mladé generaci poklonu za to, jak dodržovala v drtivé většině případů všechna nařízení. Mnoho starších spoluobčanů by se mohlo učit.

Foto: Štěpán Bajt

Za Slezskou univerzitu jeli tradičně zástupci všech součástí pod dohledem pracovníků rektorátu. Co by to však bylo za Gaudeamus, kdyby chyběla naše orlice! Maskot Slezské univerzity se opět stal miláčkem návštěvníků veletrhu, ale zároveň si ji oblíbili i mnozí vystavovatelé. Orlice je už tradičním trumfem Slezské univerzity na Gaudeamu. Pro tento rok jsme si ale připravili také jednu novinku. „Pekelně dobrá vejška“ byla stěna, na kterou studenti zaznačovali, co by měla jejich budoucí vysoká škola splňovat. Za odměnu dostali Fidorku jako poděkování, protože přísun cukru při náročném dni bodne. Mile nás překvapilo, jaký zájem o naši stěnu nadějí a ideálů studenti měli. Mnozí dokonce byli tak zabraní do samotného úkonu a svědomitě dumali nad svými prioritami, že na sladkou tečku málem zapomněli.

Studentům byl rovněž rozdáván SUper magazín Slezské univerzity, který pod hlavičkou oddělení komunikace naší školy zpracovala studentská redakce. Pokud byste o SUper magazín měli zájem, ale Gaudeamus jste nestihli, není nutné zoufat. Níže pod článkem najdete odkaz na online verzi SUper magazínu. Pokud byste o něj přece jen stáli v tištěné podobě, napište nám mail na adresu supr@slu.cz a Slezská univerzita vám magazín pošle poštou.

Vraťme se ale zpět ke Gaudeamu a stánku SU, odkud si studenti kromě časopisu a Fidorky mohli odnést i nepřeberné množství informací o jednotlivých oborech, upomínkové předměty a hlavně spousta rad a tipů, kterým bedlivě naslouchali. Dovolím si takovou osobní vsuvku, protože mohu srovnávat Gaudeamus před pandemií a dnes. Mám pocit, že studenti byli letos dychtivější po informacích. Jako by ztížené covidové podmínky nalily studentům do žil větší touhu po vzdělání a vědění. Věřme tedy, že studenti v budoucnu budou moci chodit bez problémů fyzicky do škol a doufejme, že řada z nich si vybere právě Slezskou univerzitu.