Jak funguje princip respirátoru? Nový díl Dobré vědět je tady!

  • Daniel Martínek
  • 07.05.2021
Přes čtvrt roku museli nejenom nadšenci do vědy čekat na další díl Dobré vědět – Polopatě, jehož prostřednictvím naši studenti popularizují vědu. Čekání se ale vyplatilo. Jiří Dobrý v nové epizodě přibližuje princip fungování respirátoru FFP2 a vyvrací tak mýty a fámy, které se kolem jeho nošení objevují. Odzvonilo tak respirátorům, nebo se naopak ukáže, jak moc je to fajnová věcička?

Jan Polák - studentská redakce Slezské univerzity 

Respirátory, roušky, ale také plastové štíty se před více než rokem staly součástí životů většiny lidí po celém světě. První jmenovaná ochrana dýchacích cest je v posledních měsících dokonce povinným „módním“ doplňkem při obyčejné procházce v parku, návštěvě doktora či nákupu potravin. Primárně jde ovšem o zdraví. Díky respirátoru se k nám jen stěží dostane takový vir, který je těžko viditelný i pod tím nejlepším mikroskopem. Jak je tedy možné, že jej respirátor zachytí? Důvodem jsou zelektrizovaná vlákna a chaotický pohyb mikročástic. Jak se odborně takovému jevu říká? Je vhodné nosit roušku pod nosem nebo na plnovousu? Co když respirátorem neprojde ani molekula kyslíku a udusíte se? Jen klid. Neudusíte se. Respirátory už nějaký ten pátek nosíme, takže kdyby se někdo z vás udusil, asi byste to už poznali, co říkáte? V novém díle Dobré vědět najdete odpovědi na všechny otázky!

Přesně takhle se respirátor nosit nemá! zdroj: screen nového dílu Dobré vědět Přesně takhle se respirátor nosit nemá! zdroj: screen nového dílu Dobré vědět