Týden s filmy Slezské univerzity

K 30. výročí vzniku Slezské univerzity v Opavě jsme přichystali přehlídku tvorby z dílen studijních programů Audiovizuální tvorba, Multimediální techniky a projektu Dobré vědět. Každý večer od 20 hodin ve dnech od 24. května do 28. května jsme se mohli potkat na Ptačím vrchu v Sadech Svobody nejen s opavskou veřejností na volně přístupné produkci filmů, dokumentů aj. Setkat jsme se mohli po delší době na čerstvém vzduchu, mimo virtuální svět. Akce se konala pod záštitou rektora Slezské univerzity v Opavě a primátora statutárního města Opavy.  

Pokud jste se Týdne s filmy SU nemohli zúčastnit, podívejte se na krátký sestřih z něj ZDE.

Programová nabídka

Začátky promítání vždy od 20.00 hodin. Změna programu vyhrazena.

PONDĚLÍ 24. KVĚTNA 2021, snímky z dílny studijního programu Audiovizuální tvorba

Když přijde Kryštof

hraný film, 2018 (22 min), režie: Kristína Trníková
Když přijde Kryštof… něco se určitě stane. Černobílá groteska, ve které Kryštof dostane jeden z nejvznešenějších úkolů, který vůbec může anděl od svého manažera dostat. Má spojit dva mladé životy v nekonečné lásce. Po příchodu do světa lidí se Kryštof uchyluje k nejhoršímu: k ignoraci, posměškům a maximální neochotě věnovat svůj vzácný čas jakémukoliv zástupci lidské rasy. Existuje jenom jeden způsob, jak Kryštofa přimět splnit jeho úkol. Musí dostat tu správnou, přitažlivou motivaci…

Cult

animovaný film, 2020 (2 min), režie: Martin Siuda
Krátký experimentální film o chamtivosti. Vítěz MDC contest.

Aréna je ústav

videoklip, 2020 (3 min), režie: Monika Horsáková
Divadlo jako droga. Divadlo jako bytostná potřeba. Divadlo jako cesta k dobrodružství. Hudební videoklip natočený k uvedení divadelní sezóny Komorní scény Aréna.

Voices of Meltingpot – Kamila Kielar

filmový portrét, 2019 (9 min), režie: Monika Horsáková
Cestovatelka, specialistka na daleký sever, která strávila roky poznáváním přírody a výzkumem na Aljašce, v Kanadě i v Laponsku. Sama plula na kajaku vodami Britské Kolumbie, aby se setkala s „medvědím duchem“ – Baribalem bílým. Sama projela na kole zasněžený Yukon, Aljašku, Kamčatku, sama prošla slavnou Pacifickou hřebenovku. Na cestách poznala lovce, biology, rangery. Dvakrát byla nominována na Cestovatelskou cenu National Geographic.

Muladhara – teprve 2. premiéra

experimentální film, 2020 (2 min), režie: Martina Kostelanská
Muladhara je první, kořenová čakra, která je znakem uzemnění a stability. Muladhara zachycuje spojení duše a těla. Spjatost člověka s přírodou a celým vesmírem. Jednotu bytí. Lidská bytost je duha, kterou dotvářejí jednotlivé čakry. Experimentální snímek k elektronické skladbě „Dipped into Poison“ amerického hudebníka Lorn zobrazuje člověka od fyzického zrodu až po zánik těla a následný odchod duše do další reinkarnace. Experimentální snímek zařadil do soutěže v sekci Experimentl festival Ji.hlava 2020.

Prázdniny – 3am

videoklip, 2021 (4 min), režie: Michael Klemm
Videoklip s omamnou retro atmosférou.

Autismus jako dar

dokument, 2017 (26 min), režie: Josef Dvořák
je citlivou výpovědí rodičů devítiletého autisty Ángela. Na jeho „zdravotní handicap“ se dívají z jiného úhlu pohledu než většina společnosti, je to pro ně dar. Příležitost k sebepoznávání a sebevzdělávání se. Ángel je jejich inspirací a učitelem. Do jejich domu chodí řada dobrovolníků, aby v herně s Ángelem pracovali podle principů programu Son Rise – metody, která v Česku zatím není příliš známá a rozšířená. Jejím cílem není vtáhnout autistu do světa našeho, nýbrž sdílet ten jeho. Zatímco dobrovolníci se dostávají do tajů Ángelova autistického světa, Ángel pomalu otevírá bránu a vstupuje do toho jejich. Všichni se přitom shodují v tom, že Ángel má jakýsi šestý smysl, kterým odhaluje vnitřní zranění každého, kdo s ním pracuje. Můžeme si klást otázku, kdo je tady vlastně ten postižený a kdo je dobrovolník. Kdo pomáhá komu? Je to Ángel, nebo osoba, která je s ním v herně?
Snímek zařadily do svých programů festivaly v ČR, USA, Portugalsku, Bosně a Hercegovině či Bangladéši, z Beach Cities Inspirational Festival v USA si odnesl čestné uznání, na festivalu The Independent Film Collaborative se stal jedním z vítězných filmů. Film byl klauzurní prací 1. ročníku navazujícího magisterského studia oboru Audiovizuální tvorba Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. 

Stephen Crane – V poušti

vizualizace básně, 2019 (2 min), režie: Eva Solanská
S druhým do poslední chvíle, s druhým i do pekla... Při všech hrůzách a běsech moderního světa, jaká je hodnota, která musí přetrvat, má-li přetrvat člověk jako biologický druh? Filmová interpretace básně amerického autora.

Na houpačce – premiéra!!

hraný film, 2021 (15 min), režie: Lukáš Pala
Dítě v pěstounské péči vs. biologické dítě. Příběh o tom, jak se vyrůstá v rodině, která pečuje nejen o své děti, ale i o děti bez rodičů.

Nejstarší povolání

mockument, 2018 (13 min), režie: Dominik Vladař
Jak by mohl vypadat jeden pracovní den…

Luděk Marks: Kukly

vizualizace básně, 2018 (1 min), režie: Michael Klemm
Okamžik náboženského poznání a prozření vycházející z velmi reálného a velmi skutečného obrazu. Filmová interpretace básně současného českého básníka.

ne:ticho

filmová esej, 2021 (6 min), režie: Jan Vlček
Občas nám život připraví neuvěřitelná setkání, která přinášejí nové výzvy a nová poznání. Setkání s lidmi, kteří nás obohatí, otevřou nám oči, ukážou novou cestu, odtajní jiné světy. Neutíkejme prosím od jinakostí, vyhledávejme je, inspirujme se od nich, milujme je. Výsledek jednoho z takových setkání nabízí režisér Jan Vlček ve filmu, který propojuje světy zvuků a ticha. Díky setkání se sluchově handicapovanou Kristýnou se mu totiž otevřely dveře do světa, který byl do té doby pro něj velkou neznámou.

Pastvina

dokument, 2019 (12 min), režie: Josef Dvořák
Zdědil pozemek, který byl léta neudržovaný a zarostlý náletovými dřevinami. Parta nadšenců tam vystavěla záhony a pozvala další zájemce ke společnému zahradničení a dloubání se v hlíně. Bonusem pro všechny je pak společné setkávání, sdílení a trávení času.

Voices of Meltingpot – Joe Davis

filmový portrét, 2019 (6 min), režie: Monika Horsáková
Rajskou zahradu už hledat nemusíme. Výjimečný americký umělec a vědec totiž živý Strom poznání vytvořil sám – nakódováním 50 000 stránek anglické Wikipedie do genomu jabloně. Jeho práce rozvíjí jedinečnou synergii vědy a umění, které považuje za dvě neoddělitelné součásti celku. Je vůdčí osobností tzv. Bioartu.

Amber

hraný film, 2019 (22 min), režie: Jindřich Mižďoch
V roce 2042, ve světě, kde je lidstvo odsouzeno k vyhubení smrtelným virem, se setkává šéf policejních a obraných složek s ženou, která má převzít světové vůdcovství po vyhynutí lidstva. Jedná se o nejmodernější model androida, disponujícím umělou inteligencí. Krátkometrážní studentské sci-fi. 3. místo na Filmovém festivalu Book the Film.

ÚTERÝ 25. KVĚTNA 2021, snímky z dílny studijního programu Audiovizuální tvorba

Pastelka

hraný film, 2018 (10 min), režie: Amálie Křížová
Krátkometrážní sociální drama o rodičích a dětské samotě.

Ivana Myšková – Nícení

vizualizace fragmentu prózy, 2018 (1 min), režie: Jan Vlček
Nebudu poslušná, i kdybyste stokrát chtěli... Filmová interpretace fragmentu prózy. Předurčenost k hrobnictví, vcházení do ticha, nechuť pobíhat za nářkem, to všecko jsou obrazy popírající pravidla příčin a následků, je to odvážná a sveřepá snaha vymanit se z očekávaného jednání a být konečně sám sebou, mimo prostor a čas předpokladů a očekávání.

Obsonatus Domus Furibundus – premiéra!!

hraný film, 2020 (11 min), režie: Natálie Janyšková
Film reaguje na současný stav obchodního domu Breda. Památkář hledá cestu, jak opavský architektonický klenot rekonstruovat, netuší však, že mu jde o holý život…

The Complication: Big big smile

videoklip, 2018 (3 min), režie: Michael Klemm
Vítěz kategorie na festivalu Opavský páv 2019

Karaoke Tundra

dokument, 2019 (3 min), režie: Martin Hrnčíř
Dokumentární film o BiggBoss producentovi – KaraokeTundra – aneb Ukrajinci u nás nemusí dělat jenom úklidové práce nebo tě odvézt domů po party.

Šotha Iathašvili – Přátelství

vizualizace básně, 2019 (1 min), režie: Martin Siuda
Animovaný film interpretující báseň jedné z ikon současné gruzínské poezie. Skrze prožitek, s nímž dokážeme soucítit, se dostáváme k obecným otázkám našeho života a jeho smyslu. Poezie jako vášeň, potřeba i nutnost.

Teploměr – premiéra!!

hraný film, 2021 (5 min), režie: František Tomis
Jonáš řeší dilema. U jeho spolubydlícího se začínají projevovat příznaky koronaviru. Má se o něj postarat, anebo dát přednost záchraně vlastního života? Snímek Teploměr rozpracovává komorní drama dvou mladých lidí uzavřených v karanténě. Reflektuje období koronavirové krize plné nejistoty a strachu, promítající se do mezilidských vztahů i všedního rozhodování. Teploměr byl natočen v rámci ateliérového cvičení. Zadání bylo s ohledem na karanténní podmínky stanoveno na jednu místnost, maximálně 3 herce a rozvíjející dramatickou situaci.

Pavel „Hirax“ Baričák: Na cestě

vizualizace básně, 2020 (2 min), režie: Martina Kostelanská
Báseň jako zvěstování duchovní zkušenosti. Cesta jako smysl života. Filmová interpretace básně slovenského prozaika, básníka, hudebníka, cestovatele a blogera.

Poslední přání – premiéra!!

dokument, 2020 (16 min), režie: Lukáš Wodecki a Dominik Vladař
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by bylo vaše poslední přání? Této otázce se mnohdy nevyhnou pacienti hospicu, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí. Paní Romana si prochází posledním stádiem rakoviny. Jak zní její poslední přání? Má vůbec šanci na jeho splnění? A jak se naše sny a přání tváří v tvář smrti proměňují? Nejen na tyto otázky se snaží odpovědět dokument Lukáše Wodeckého a Dominika Vladaře.

Georg Trakl: Rozpadání

vizualizace básně, 2018 (2 min), režie: Natálie Janyšková
Bůh zemřel, zůstala lhostejnost a bezcitnost. Uprostřed temných vizí o nesmyslnosti a zbytečnosti světa, o ztrátě základních kontur, které svět má a nabízí, jsou ještě světliny – jen je stále těžší je uvidět a prakticky nemožné je zachovat pro další lidi. Filmová interpretace básně německého expresionisty.

Viktor

hraný film, 2020 (10 min), režie: Jakub Plaskura
Jeden den. Jedna náhoda. Dva zkažené životy. Co s námi dokáže udělat současná atmosféra ve společnosti orientované na kariéru, úspěch a materiální hodnoty? Architekt Viktor má našlápnuto k dalšímu kariérnímu úspěchu. Zbývá mu poslední krok. Prezentovat projekt, na kterém pracoval celý rok. Jenže se kvůli poruše auta nedostane na místo včas. A změní mu to celý život… Každý z nás má své démony. A mnohdy stačí málo, aby se v nás probudili… Snímek získal Cenu Asociace českých kameramanů na festivalu Opavský páv 2020.

New game

dokument, 2017 (63 min), režie: Aleš Brunclík
Časosběrný dokument nahlíží pod pokličku tvůrců počítačových her. Sleduje příběhy čtyř českých nezávislých herních studií a vývoj jejich her. Vystupují v něm tvůrci Space Engineers, autoři Dexe a Ghost Theory nebo třeba tvůrci Samorostu. Ponořte se s námi do světa, ve kterém fantazie nemá hranice. Snímek se zařadily do programu festivaly Academia film Olomouc, Anifilm či Filmová škola v Uherském Hradišti.

STŘEDA 26. KVĚTNA 2021, snímky z dílny autorů populárně-naučného kanálu Dobré vědět

Do Chile za zatměním Slunce

dokument, 2020 (57 min), režie: Jiří Dobrý, Jiří Malík a Ondřej Smékal
Úplné zatmění Slunce je naprosto unikátní úkaz. A to natolik, že mnoha profesionálním i amatérským astronomům stojí za to vypravit se kvůli jeho pozorování až přes oceán. To se také stalo v polovině roku 2019 trojici studentů Slezské univerzity v Opavě a tvůrcům dokumentu Do Chile za zatměním Slunce. Trojice ze Slezské univerzity strávila v Chile tři týdny a z jejich cesty vznikla symbióza vědecko-popularizačního snímku s road movie. Ta divákům nabídne pohled na řadu zajímavých míst severního Chile, nejsušší poušť na světě a oázy v ní, noční oblohu, která je ve všech ohledech na jižní polokouli krásnější než u nás v Evropě. To ví především astronomové, kteří zde staví obří observatoře daleko od světelného znečištění, vysoko v horách a pod nebem téměř bez mráčku. I tam se v road movie dostanete. Finále snímku pak patří cíli cesty – úplnému zatmění Slunce.
Snímek bojoval na 56. ročníku mezinárodního festivalu populárně vědeckých filmů Academia Film Olomouc v kategorii česko-slovenský populárně vědecký dokumentární film. Přijďte sami posoudit jeho oprávněnou nominaci na festivalu AFO. Tvůrci populárně naučné road movie byli 17. února také hosté Dobrého rána České televize. Záznamy jejich vystoupení jsou dostupné z této naší aktuality.

Dobré vědět

populárně naučná krátká videa o vědě plná originálního humoru, 2018-2020, režie: Jiří Dobrý a Jiří Malík
Výběr nejlepších populárně naučných videí v délce do deseti minut plných vědy, které porozumí každý, a originálního humoru ústřední dvojice autorů.
Kanál Dobré vědět studentů Slezské univerzity v Opavě Jiřího Dobrého a Jiřího Malíka na YouTube nabízí desítky dílů, které si získaly více než 13 tisíc stálých odběratelů, a které v blízké době pokoří hranici již 1 miliónu zhlédnutí. Pokud se chcete pobavit a opravdu se něco dozvědět, odebírejte YT kanál Dobré vědět. Jistě vás o tom přesvědčí středeční programová nabídka našeho Týdne s filmy Slezské univerzity.

ČTVRTEK 27. 5. 2021, snímky z dílny studijního programu Multimediální techniky

Plné ruce revoluce

dokument, 2015 (20 min), režie: Jindřich Mižďoch
17. listopad 1989 je magickým datem pro československou a později českou historii. Tehdy se do českých životů vrátila naděje na to nejcennější, co každý z nás vedle zdraví má, na svobodu. Studenti oboru Multimediální techniky přispěli svou trochou do mlýna a vznikl tak film o divadle, pravdě a lásce, kterým jsme si revoluci s přízviskem sametová mohli připomenout. Film o vzniku stejnojmenného divadelního představení Slezského divadla v Opavě režiséra Jana Lesáka je také zajímavým svědectvím na to, jak si s tématem sametové revoluce poradili autoři, kteří tento významný listopad sami nezažili.

GRYGAR

dokument, 2018 (80 min), režie: Martin Petrásek
Nový český celovečerní dokument o životě nejznámějšího českého astronoma Jiřího Grygara. Více než rok mohli studenti Slezské univerzity v Opavě stínovat život Jiřího Grygara, českého astrofyzika, popularizátora vědy a vášnivého cyklisty. Z původně malého studentského snímku vznikl dokument celovečerního rozměru bohatý na vzpomínky, zážitky i na pohled na vědu, skepticismus anebo víru. S Jiřím Grygarem se společně vydáme do vzpomínek na dětství, do válkou stiženého Slezska. Poznáme Grygarovy začátky na brněnské hvězdárně i tajemnou část vědeckého bádání v oblasti astročásticové fyziky. Navštívíme argentinskou pampu, kde Grygar pravidelně putuje za svým výzkumem, ale také nahlédneme do jinak přísně střeženého zákulisí udělování Bludných balvanů. Ebicykl, věda, Okna vesmíru dokořán, Sisyfos, víra. Takový je Jiří Grygar, který letos oslavil své 85. narozeniny.

Doma ve vesmíru

dokument, 2020 (31 min), režie: Marie Bednářová
Film o tom, jaké to je být astrofyzikem. Pojednává o lidech Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě, kteří představují své neobvyklé řemeslo - studují svět na pokraji samotných fyzikálních zákonů a dobře si rozumí s černými děrami a extrémními jevy ve vesmíru.

PÁTEK 28. 5. 2021, snímky z dílny studijního programu Multimediální techniky

dokument, 2020 (26 min), režie: Katarína Huterová

dokument, 2020 (30 min), režie: Petr Gavel

dokument, 2020 (26 min), režie: Aneta Želazková

Petr Bezruč – Ještěr od Lysé Hory

dokument, 2018 (52 min), režie: Marie Bednářová
Nový pohled na život a dílo básníka, který pro mladé lidi přestává být jen pouhou nudnou maturitní otázkou. Studenti Slezské univerzity v Opavě poutavou formou sledují stopy Petra Bezruče (Vladimíra Vaška), opavského rodáka, který od 21 let do 87 let věku každým rokem vystoupal na milovanou Lysou horu. Při studentském výšlapu na Lysou horu objevují jeho vztah ke Slezsku, ke kraji, k lidem, a především k Beskydům a Lysé hoře. Autoři se ve filmu také setkávají s Bezručovou celoživotní dobrovolnou sekretářkou, s literárními historiky, se scenáristou, s editorkou Slezských písní, s kurátory Slezského zemského muzea (Památníku P. Bezruče), s umělci, které Bezručův příběh inspiroval a objevují nové informace o jeho životu, mimo jiné i o kultu osobnosti, který Bezručovi minulý režim zbudoval proti jeho vůli a v němž zneužil jeho básně s dělnickými náměty. Studentský film vznikl ke 150. výročí narození Petra Bezruče.