• 17.11.2019

Letošní konference MÉDIA/DĚJINY/SPOLEČNOST se věnovala tématu obrazu Polska a Poláků v českých médiích

Ve dnech 5. - 7. listopadu 2019 se již počtvrté konala konference MÉDIA/DĚJINY/SPOLEČNOST. Cyklus konferencí nese podtitul Kdo rozhoduje o tom, co si myslíme (Manipulace, propaganda a rozhodování napříč soudobými/novodobými dějinami) a zaměřuje se na zobrazování historie v současných médiích.
  • 14.11.2019

Pasování archeologů a historiků: znáte odpovědi na záludné otázky vstupního kvízu?

Tradice se neporušují, a tak se i v tomto semestru uskutečnilo pasování studentů prvního ročníku do cechu archeologického a historického. Letošní pasování se konalo ve čtvrtek 7. listopadu a organizátory byly samozřejmě Archeologický klub a Historický klub Slezské univerzity.
  • 13.11.2019

Konference rektorů slezských univerzit se rozšířila a transformovala v Polsko-českou asociaci univerzit

Starý král zemřel, ať žije nový král! I tak by se mohl parafrázovat hlavní bod výjezdního zasedání Konference rektorů slezských univerzit (dále KRUŚ), které se uskutečnilo 8. a 9. listopadu na Zámečku Petrovice v Petrovicích u Karviné. Organizace, dosud sdružující šestici univerzit na obou stranách česko-polské hranice v oblasti historického Slezska, se rozrostla o nové čtyři členy a transformovala se tak na Polsko-českou asociaci univerzit.
  • 12.11.2019

Držitel Thálie Radim Vizváry říká „Herec nemusí být dobrý mim, ale mim musí být dobrý herec.“

Slezskou univerzitu v posledních dnech navštěvuje celá řada zajímavých osobností. Jednou z těch nejvýraznějších byl světově proslulý mim a držitel Thálie v kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr Radim Vizváry. Studenti Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo s ním mohli prožít intenzivní trénink nonverbálního projevu. Hned po únavné osmihodinové lekci Radim Vizváry, který je držitelem doktorátu z pantomimy, s úsměvem odpovídal na mé otázky.
  • 11.11.2019

Pomáháme budovat Komunitní jedlý sad

Ještě v létě tu bylo oseté pole. Začátkem podzimu jsme se sešli na strništi, abychom v kruhu stejně nadšených lidí prodebatovali zapojení Slezské univerzity do myšlenky založení Komunitního sadu. Všimli jste si, že když se sejdou lidé naladění na stejnou vlnu, cesta se vždy najde a dílo se podaří? Z tohoto „díla“ bude profitovat příroda i lidé. Koncem listopadu vyroste kousek za Opavou na ploše dvou hektarů Komunitní jedlý sad – místo vrácení kousku dluhu přírodě, kousku klidu do duše, kousku dobré praxe školákům, kousku příležitosti pro všechny, kteří se přijdou podívat, odpočinout si a třeba – podle svých možností a schopností – sadu pomohou.
  • 11.11.2019

Socha, happening, beseda, film, koncert – připomínka listopadu ´89 v režii Slezské univerzity v Opavě bude mimořádná. Jste srdečně zváni!

Slezská univerzita co nejsrdečněji zve své studenty, členy akademické i neakademické obce i širokou veřejnost k účasti na programu, který připravuje v rámci připomínky událostí listopadu 1989 na 14. 11. 2019.
  • 08.11.2019

Ladislav Špaček: „U zkoušky by měl student respektovat historii vysokých škol.“

Na Slezské univerzitě v kinosále na Hauerově 4 měl 24. října přednášku někdejší televizní moderátor, mluvčí prezidenta Václava Havla a mistr etikety Ladislav Špaček. Přednášce předcházela situace, kdy asistentka děkanky Filozoficko-přírodovědecké fakulty nevěděla, zdali nabídnout kávu paní děkance, nebo hostu, který přišel. Rozhodla se pro paní děkanku.
  • 07.11.2019

Ústav historických věd na trojmezí Maďarska, Slovenska a Rakouska

Stejně tak, jako se konala exkurze v letním semestru 2019, podnikl Ústav historických věd Slezské univerzity v Opavě, další ze svých plánovaných exkurzí.
  • 06.11.2019

Slezská univerzita po roce opět hostí setkání KRUŚ. Sdružení se s přístupy nových členů změní na asociaci

Zástupci Konference rektorů slezských univerzit (KRUŚ) se sejdou v historických prostorách zámečku v Petrovicích u Karviné. Ve dnech 7. až 8. listopadu budou zasedat, aby projednali aktuální témata z prostředí vysokého školství, která hýbou především Polskem. Budou se také projednávat další možnosti rozvoje přeshraniční spolupráce. Záštitu nad listopadovým jednáním KRUŚ převzala její excelence Barbara Ćwioro, velvyslankyně Polské republiky v České republice.
  • 05.11.2019

S festivalem Na cestě se vydáme za štěstím

I letos se můžete těšit na další ročník studentského festivalu Slezské univerzity Na cestě. O tom, jaký vás čeká program, jak se v něm odrazí oslavy sedmnáctého listopadu, nebo co znamená festival pro studenty samotné, jsme vyzpovídali studentku oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo Kristýnu Střelcovou a pedagožku Annu Stránskou.