• 18.10.2024

Slezská univerzita se v listopadu zapojí do festivalu Týden Akademie věd ČR

Co se děje v ústavech Akademie věd ČR a na univerzitách? Jak vypadají špičkové laboratoře, vědecká pracoviště či provozní prostory? A jaké jsou novinky ve výzkumu? Zjistit to můžete na festivalu Týden Akademie věd ČR, který ve dnech 4. až 10. listopadu 2024 představí po celé republice vědu a výzkum dostupným a srozumitelným způsobem.
  • Kamila Návratová
  • 17.10.2024

Memorandum o spolupráci s Národní knihovnou ČR

Uzavření memoranda o spolupráci mezi Národní knihovnou České republiky a Filozoficko-přírodovědeckou fakultou Slezské univerzity v Opavě otevírá novou kapitolu vzájemných vztahů, zejména pro knihovnická studia.
  • 16.10.2024

Pomoc, která zahřeje – podpořte s námi Městský útulek Opava

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milé studentky a milí studenti, obracíme se na vás s prosbou o materiální pomoc pro zvířata v Městském útulku Opava. Ničivé povodně, které v září postihly Opavu, zasáhly i městský útulek a odnesly nebo zničily většinu vybavení. I vzhledem ke klesajícím teplotám a blížící se zimě je aktuálně jednou z priorit zajistit pro psy a kočky v útulku teplé ležení.
  • 15.10.2024

Nový doktor Institutu tvůrčí fotografie vystavuje v Ostravě

V pátek 13. září 2024 úspěšně proběhly na Institutu tvůrčí fotografie státní doktorské zkoušky Mariusze Foreckého. Ve čtvrtek 10. října 2024 byla v ostravské Galerii Opera otevřena jeho fotografická výstava Prach / Evoluce impéria.
  • Kamila Návratová
  • 14.10.2024

Jakub Chrobák vydal svou šestou básnickou sbírku

Pedagog Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, básník a literární vědec Jakub Chrobák vydal novou, v pořadí již šestou básnickou sbírku Pán Bůh se nejspíš musel narodit v Lužné (Dauphin, 2024). Kniha, ve které se snoubí poezie se snímky vsetínského fotografa Roberta Goláně, nabízí hlubokou a osobní reflexi života, víry a lásky.

Nový cyklus vzdělávacích přednášek STARS EU: STARS Talks

Díky svému členství v alianci STARS EU má Slezská univerzita v Opavě to potěšení přinést svým zaměstnancům a studentům, ale i široké veřejnosti další tři příležitosti rozšířit si obzory, získat cenné poznatky a nabrat vzdělávací zkušenosti.
  • Fyzikální ústav v Opavě

Zahraniční studenti prozkoumávali Opavu!

Na začátku tohoto měsíce si jednotlivá pracoviště Slezské Univerzity v Opavě (SLU), která zajišťují aktivity v rámci Erasmus+, připravila pro zahraniční studenty prvních ročníků zábavný a edukativní program. K programu se rovněž připojila i Odborně podnikatelská fakulta (OPF) v Karviné se svými studenty.
  • 13.10.2024
  • Fyzikální ústav v Opavě

Na večerní obloze lze právě spatřit výraznou kometu

Na večerní obloze se objevuje dlouho očekávaná kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, která by v následujících večerech mohla být jednou z nejjasnějších komet pozorovatelných na severní zemské polokouli za poslední desítky let. Kometu lze vyhlížet zatím jen za soumraku triedrem, v průběhu stmívání se pak dá sledovat už i pouhýma očima. K pozorování je přitom zapotřebí kromě jasného počasí dokonale odkrytý západní obzor – kometa se nachází jen velmi nízko nad ním.
  • 10.10.2024
  • Fyzikální ústav v Opavě

Video: Jak vznikají polární záře a jak o ně nepřijít?

V posledních letech se na české a slovenské obloze objevují četněji polární záře. Není to ovšem nic neobvyklého, je to důsledek sluneční aktivity, která pravidelně kolísá s periodou zhruba 11 let.
  • 09.10.2024
  • Fyzikální ústav v Opavě

Blíží se již třetí Večer filmových dokumentů!

Již potřetí se ve čtvrtek 24.10.2024 od 17 hodin uskuteční slavnostní premiéra dokumentárních filmů studentů Slezské univerzity v Opavě. Večer filmových dokumentů proběhne v univerzitním kinosále na Hauerově 4 v Opavě a i tentokrát je součástí oficiálního programu festivalu Bezručova Opava.