Historický kvíz ovládly Rychlé pípy

• Martin Kůs
  • 20.12.2019
Historický klub studentů Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě (dále jen Historický klub) pořádal podruhé kvíz znalostí z oblasti dějin všeho druhu. První repríza dokázala ve čtvrtek 12. prosince zaplnit území podniku U Dvou dobráků, a to nejen historiky, ale i nadšenci znalými historických pramenů.

Autoři: Eva Gladkovová a Jakub Plaskura - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

Jak se mnozí z návštěvníků mohli přesvědčit, historický kvíz není jenom výtah suchého obsahu dějin. Dohromady pět kol dalo zabrat i zkušeným matadorům, neboť otázky byly rozděleny do tématických celků, které pokryly různá období a různé oblasti. Samurajové, filmová hudba, bitva u Trafalgaru a naši prezidenti. To je jen zlomek okruhů, které si připravil předseda Historického klubu Dominik Jorda pro své kolegy. Během celého večera nebyla nouze o občerstvení, zábavu, přísná pravidla, průběžné výsledky a napětí.

Na fungování Historického klubu se podílí především studenti. Přednášky, pasování prváků (tj. studentů prvního ročníku), exkurze a kvízy. To je pouze část toho, co všechno členové klubu podnikají. Mnohých událostí se však mohou účastnit i studenti jiných oborů či zájemci mimo řady členů univerzity. V lednu se studenti mohou těšit na prezentaci témat bakalářských a diplomových prací kolegů z vyšších ročníků oborů historických věd a na jaře pak na poznávací exkurzi do Slovinska. Posluchači historie se však angažují například i na konferencích, jako studentka Sabina Máchová, laureátka ceny Josefa Šusty, o které se můžete dočíst zde.

To byl pouze vhled do práce Historického klubu, ale zpátky k našemu kvízu! Celkem se kvízu účastnilo pět týmů. Pikantní na celé akci bylo to, že jeden tým vytvořili ryze pedagogové historie na Slezské univerzitě, další tým tvořili studenti Slezského gymnázia, dva týmy byly tvořeny studenty archeologie a historie, a dokonce se přihlásil i tým, kde historici chyběli. Šlo o tým z řad filologů a zástupců uměleckých oborů.

Dominik Jorda se jako správný předseda zhostil i role moderátora a nesmlouvavého organizátora. O zájmech tohoto nadějného historika vypovídal i název jedné ze skupin: „Jordovy bunkry“. A jaké byly další názvy týmů? Účastnil se třeba tým To byl podraz či Rychlé pípy.

Vítězství zůstalo v rukou zkušených. Vyhráli totiž pedagogové Slezské univerzity, ale lidově řečeno o prsa korejské plavkyně. Šlechetným činem se pak prezentovala Mgr. Hana Komárková, Ph.D., která jménem celého vítězného týmu rozdělila hlavní výhru mezi tým na druhé příčce a gymnazisty.

Nechybělo ani závěrečné doplnění soutěže v podobě jedné tzv. tipovačky. Za časovým rozpětím všech tipů stálo možná rozpoložení účastníků vlivem okolních faktorů, možná únava a vyčerpání. Další historický kvíz je předběžně plánován na konec letního semestru, tedy přibližně polovinu května. Do té doby jsou však odborníci, studenti, příznivci i laici srdečně zváni na další události Historického klubu, které naleznete na stránkách Slezské univerzity nebo přímo na facebookové stránce.