Studentka Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě Sabina Máchová laureátkou Ceny Josefa Šusty

  • Lenka Čápová
  • 26.04.2019
Studentka navazujícího magisterského studia Ústavu historických věd (ÚHV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty (FPF) Slezské univerzity v Opavě Sabina Máchová zaznamenala velký úspěch.
Nový obrázek
Nový obrázek
 

Před několika dny se zúčastnila soutěže o Cenu Josefa Šusty, kterou vypisuje Sdružení historiků České republiky (Historický klub 1872). Se svou prací nazvanou Biomoc na slezském venkově kolem roku 1900? Institucionalizace, medikalizace a regulativní kontrola porodnictví na příkladu obcí Kylešovice, Lazy a Stará Ves u Bílovce se umístila na prvním místě.

„V rámci soutěže O cenu Josefa Šusty jsou hodnoceny pětičlennou komisí předních historiků písemná znění prací, které postoupily do závěrečného kola Celostátní studentské vědecké konference Historie, určené pro studenty historických oborů všech vysokých škol v České republice.“ uvedla historička a děkanka FPF prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr. 

Sabina Máchová svou práci osobně představila na letošním ročníku konference Historie 2019, který se uskutečnil na Masarykově univerzitě v Brně. Také zde její vystoupení a reakce v následné diskusi proběhly úspěšně, takže v početné a kvalitní konkurenci získala šesté místo. A protože se s prvními deseti pracemi počítá do sborníku, který je za soutěží Historie 2019 výraznou tečkou, bude mezi nimi samozřejmě figurovat i práce této opavské studentky. 

A právě dovednost osobní prezentace a umění diskuse s odborníky stojí za zastavení. Sabina Máchová byla na obojí velmi dobře připravena. Pedagogové ÚHV totiž udělali vše pro to, aby tuto „disciplínu“ zvládla na výbornou a svou odbornou práci dokázala dobře „prodat“.  
V praxi její prezentace nanečisto vypadala následovně: autorka dílo představila svým pedagogům, během semináře také studentům ÚHV, čelila jejich otázkám a připomínkám. „Všichni se jí opravdu věnovali, nejvíce doktor Martin Pelc, který její práci vedl po odborné stránce. Jeho rady si vzala natolik k srdci, že svou práci nakonec celou přepracovala,“ 
uvedla Mgr. Hana Komárková, Ph.D., která Sabinu Máchovou inspirovala a přesvědčila k účasti v soutěži, dodávala jí sebedůvěru a pomáhala obecnými radami. „Této soutěže jsem se osobně před několika lety účastnila, takže vím, co obnáší. Snažila jsem se Sabině svou zkušenost předat,“ zdůvodnila Hana Komárková a zdůraznila, že práce, nad níž autorka strávila rok, vznikla nad rámec jejích běžných studijních povinností i její vlastní diplomové práce.  „Je to rovněž o odvaze. Řada studentů ji nemá, protože se obává nezvládnutí svého běžného studia,“ podotkla pedagožka, která studentku do Brna doprovázela.  Na otázku, jaké měly při vyhlašování výsledků pocity, nezaváhala:  „Byly jsme obě překvapené i dojaté. Je to obrovský úspěch. Osobní úspěch Sabiny i úspěch celého Ústavu historických věd.“ 

Samotná autorka je svým umístěním v Ceně Josefa Šusty podle svých slov překvapená. „Nepředpokládala jsem, že zvítězím. Téma bych ráda zúročila v doktorském studiu, na které se míním přihlásit letos po absolvování navazujícího magisterského,“ uvedla.
Sabina Máchová se svým úspěchem zařadila mezi další oceněné studenty ÚHV. Již v minulých letech se studenti ÚHV umístili v uvedených soutěžích na čelných místech. Cenu Josefa Šusty získali v minulých letech například Jiří Málek či Viktor Pohanka, na některém z předních míst se na konferenci Historie umístili Ondřej Haničák, Hana Komárková či Tomáš Rusek. Nejúspěšnější zástupkyní fakulty v obou soutěžích se stala Hana Miketová (Fabiánová). V roce 2008 získala 2. místo v Ceně Josefa Šusty a 3. místo na konferenci Historie. O rok později dokonce v ceně pojmenované podle jednoho z nejvýznamnějších českých historiků zvítězila a v otevřeném klání na Historii 2009 obsadila dělené 1. až 4. místo. 


TEXT připravila: Zuzana Urbánková/Centrum multimediální tvorby
FOTO: Archiv ÚHV