Zapište se někomu do života! Slezská univerzita se hrdě zapojila do projektu a připravuje nábor do registru dárců kostní dřeně

  • Martin Kůs
  • 02.04.2019
Ve středu 3. dubna 2019 můžete vstoupit do registru dárců kostní dřeně bez nutnosti návštěvy nemocničního zařízení. Ve spolupráci se Slezskou univerzitou se nábor bude konat od 9 do 15 hodin ve vstupních prostorách Filozoficko-přírodovědecké fakulty, Fakulty veřejných politik a Matematického ústavu. Rektor Slezské univerzity v Opavě dárcovství kostní dřeně podporuje - studenti za svoji ochotu pomáhat mohou získat stipendium 10 000 Kč!
OPAVA – Pojem registr dárců kostní dřeně jste již určitě slyšeli. Víte ale, o co se jedná?

Dárcovství kostní dřeně je životně důležitou věcí pro pacienty se závažným onemocněním rakovinou krve - nejčastěji jde o leukémii. Nemoc si nevybírá podle pohlaví, rasy či věku. Zaútočí na malé dítě i seniora. Bez transplantace kostní dřeně, tedy zdravých krvetvorných buněk, nemá pacient šanci na přežití. Registr dárců kostní dřeně je vlastně seznam těch, kteří jsou ochotni pomoci druhým. Můžete to být i vy.

„Vstupem do registru zvýšíte pravděpodobnost, že nemocný najde vhodného dárce kostní dřeně. I přesto, že se databáze dárců stále rozšiřuje, v dnešní době se bohužel pro každého čtvrtého pacienta dárce ještě nenajde. Proto je velmi důležité, aby počet lidí ochotných v případě potřeby kostní dřeň darovat v registru stále narůstal,“ vysvětluje princip registru studentka pražského ČVUT Alžběta Vachelová, iniciátorka a organizátorka náborů projektu Zapište se někomu do života!

Právě lidé z projektu Zapište se někomu do života! se obracejí na studenty Slezské univerzity v Opavě s nabídkou: vstupte i vy do registru. Nábor se bude konat ve středu 3. dubna 2019 v čase od 9 do 15 hodin ve vstupních prostorách Filozoficko-přírodovědecké fakulty (Bezručovo náměstí 13, Opava), Fakulty veřejných politik (Bezručovo náměstí 14, Opava) a Matematického ústavu (Na Rybníčku 1, Opava).
 
„Snažíme se jít ochotným dárcům vstříc, aby mohli zájemci vstoupit do registru dárců kostní dřeně bez nutnosti návštěvy nemocničního zařízení. Do registru dárců kostní dřeně může na místě vstoupit každý zdravý člověk ve věku 18-35 let. Podrobnější podmínky pro vstup naleznete níže.
Zápis do registru spočívá pouze ve vyplnění formuláře a následném odběru vzorku formou stěru z dutiny ústní. Celý proces zabere cca 15 minut. Pro zápis budete potřebovat pouze kartičku zdravotní pojišťovny a občanský průkaz,“ pokračuje Alžběta Vachelová.

Po vstupu do registru Vás mohou vyzvat k transplantaci klidně za měsíc, možná za pár let, možná taky nikdy. Pokud ale budete vybráni jako vhodný dárce, můžete transplantaci odmítnout, klidně bez udání důvodu. Je to jen na každém, jak se rozhodne.

V dnešní době existují dvě metody pro odběr transplantačních buněk – buď odsátím dřeně z vnitřku kostí při narkóze dárce, nebo modernější cestou získáním ze žilní krve procesem podobným, jako když člověk daruje plasmu. O těchto postupech se více dozvíte zde.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Dobrovolnické aktivity studentů Slezské univerzity v Opavě podporuje prostřednictvím svých stipendijních programů také rektor univerzity, doc. Pavel Tuleja. Stipendijní program rektora za bezplatné dárcovství krve, plazmy a kostní dřeně v příslušném akademickém roce deklaruje, že mimořádné stipendium ve výši 10 000 korun bude přiznáno těm studentům prezenční i kombinované formy studia, kteří se v příslušném období stali dárci kostní dřeně.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt Zapište se někomu do života!
vznikl v roce 2015 a jeho cílem je přivést zápis do registru dárců kostní dřeně blíže zájemcům - ideálně přímo na půdu univerzity. Zájemce o vstup do registru tak nemusí do nemocnice, ale může se zapsat přímo na půdě své alma mater. Na náborových akcích se odebírá pouze stěr z dutiny ústní, neodebírá se krev - celý proces je rychlejší a příjemnější.
Od roku 2015 se uskutečnilo více než 20 náborů po celé České republice a při nich se zapsalo již téměř 2500 studentů a dalších zájemců.
Projekt se ale neomezuje pouze na univerzity, ale spolupracujeme i s dalšími institucemi, např. s Českou spořitelnou, na jejíž pobočkách pořádá nábory pro veřejnost.

Český národní registr dárců kostní dřeně je jediný registr svého typu ve střední a východní Evropě s prestižní akreditací Světové asociace dárců dřeně (WMDA). Sídlí v Plzni a jedná se obecně prospěšnou společností, založenou Nadací pro transplantace kostní dřeně jako samostatný právní subjekt. V současnosti je v něm zapsáno 85 377 dárců.
(zdroj: web Českého národního registru dárců kostní dřeně)