Slezská univerzita se zúčastnila výroční konference STARS EU v albánském Durrës

  • Lukáš Wicha
  • 27.03.2025
Ve dnech 19.–21. března 2025 se v albánském městě Durrës uskutečnila výroční konference aliance STARS EU, jejímž je Slezská univerzita členem. Hlavním tématem letošního setkání bylo „Research the World, Reach the Stars“ se zaměřením na výzkumná řešení, dopad na regionální tranzici a inovativní vzdělávací příležitosti pro studenty. Hostitelskou institucí byla Aleksandër Moisiu University of Durrës, kde se sešlo více než 220 zástupců všech devíti partnerských univerzit, představitelé měst, podnikatelských sektorů a rozvojových agentur. Během konference rektor Slezské univerzity oficiálně pozval účastníky na příští výroční konferenci, která se uskuteční v roce 2026 v Opavě.

Slezskou univerzitu reprezentovali rektor doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D., prorektorka doc. PhDr. Michaela Weiss, Ph.D. (WP3), děkan doc. RNDr. Ing. Roman Šperka, Ph.D. (Steering Committee), a proděkani Ing. Tomáš Pražák, Ph.D. (WP2) a RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. (WP4). Jednotlivé pracovní balíčky (Work Packages) dále zastupovali prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D. (Steering Committee a WP5), Ing. Petra Daníšková (WP6), Ing. Petra Chmielová, Ph.D. (WP7), Mgr. Barbora Hamplová (WP8, STARS EU Communication), Mgr. Anna Novák Šefraná (WP1, STARS EU Office) a studentky Bc. Eliška Kokešová a Bc. Kristína Novotná (Student Board). Významnou účastnicí konference byla také Mgr. Adéla Hradilová z Moravskoslezského inovačního centra (MSIC).

„Hlavním přínosem této konference bylo uvědomění si, že budujeme skutečnou Evropskou univerzitu založenou na principech společných vzdělávacích programů a vědeckých projektů. Stále více si uvědomujeme, že vytváříme něco reálného a smysluplného, a začínáme tomu přizpůsobovat způsob řízení, uvažování našich studentů, akademiků i vědců.“
— doc. Tomáš Gongol, rektor Slezské univerzity

„Som úprimne rád, že sa nám ako Slezskej univerzite darí úspešne sa zapájať do aktivít Európskej univerzity STARS EU. Teší ma, keď od zahraničných partnerov dostávam správy o vydarených akciách a konkrétnych aktivitách s participáciou našich zamestnancov. Konferenciu v Dürresi hodnotím z tohto pohľadu ako prínosnú pre utuženie nášho medzinárodného tímu v rámci aliancie STARS EU a spoločne sa tešíme aj na ďalšie kvalitné výstupy projektu, predovšetkým pre našich študentov.
— doc. RNDr. Ing. Roman Šperka, Ph.D., děkan OPF

„Z letošní konference STARS EU si odvážím dva základní poznatky. Prvním je, že řešení projektu Evropské univerzity jde dobrým směrem. Všechny pracovní skupiny plní dílčí milníky a průběžně doručují plánované výstupy. Jsem velmi rád, že zástupci Slezské univerzity patří k těm nejaktivnějším a nejspolehlivějším. Druhý poznatek je zároveň naším závazkem. Aliance STARS EU poskytuje obrovský potenciál pro spolupráci s partnerskými univerzitami. Musíme se snažit tyto možnosti ještě více představovat u nás doma na Slezské univerzitě. Díky partnerství mohou vzniknout mimořádně kvalitní výstupy ve výukové, vědecké i projektové činnosti, na které bychom sami nedosáhli.“

— prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D.

Během konference proběhla mimo jiné také setkání jednotlivých pracovních balíčků a došlo k pokroku v řešení dílčích úkolů.

WP2 – Future Labs a Living Labs

Proběhla evaluace prvního pilotního projektu programu Living Labs. Zúčastněné univerzity analyzovaly jednotlivé části jeho struktury a poskytly zpětnou vazbu ohledně jeho funkčnosti a využitelnosti na svých institucích. Diskutovalo se také o tematickém rozdělení, kterým budou jednotlivé univerzity do projektu přispívat. Stanoven byl i časový rámec implementace, s jehož první realizací začala Bragança Polytechnic University.

Významným výstupem bylo také představení programu Future Lab, který se uskutečnil na Cracow University of Technology. Patnáct studentů zde pracovalo na výzvě města Zakliczyn, s cílem navrhnout konkrétní strategie pro jeho rozvoj. V další fázi budou studenti pokračovat v práci online a své návrhy osobně představí starostovi města. Další ročník Future Lab se uskuteční na Marie and Louis Pasteur University ve Francii.

WP3 – Inovativní vzdělávací cesty a sdílené kurzy

Jedním z hlavních výstupů v rámci WP3 bylo zpřístupnění konkrétních výsledků a dobré praxe z partnerských univerzit koncovým uživatelům, a to učitelům a studentům. Diskuse se soustředila na zvyšování atraktivity sdílených kurzů a tvorbu funkčních mechanismů pro flexibilní formy vzdělávání, jako jsou například mikrocertifikáty. Zároveň byla zdůrazněna potřeba vytvoření jednotné, intuitivní a uživatelsky přívětivé platformy, která by vyučujícím usnadnila práci a posílila jejich pedagogickou podporu.

WP4 – Transfer technologií

Cracow University of Technology představila návrh metodiky a sdílela své bohaté zkušenosti s budováním Centra pro transfer technologií. S několika desítkami patentových přihlášek ročně patří k lídrům v oblasti inovací, což je pro partnery, kteří podobná centra teprve vytvářejí, cenným zdrojem inspirace.

WP7 – Společenská odpovědnost a udržitelnost. Byly představeny dvě klíčové aktivity:

  • Gender, Equality, Diversity and Inclusion: Proběhlo setkání s komunikátory projektu za účelem přípravy krátkých videí a rozhovorů se ženami, studentkami, akademičkami či odbornicemi z jednotlivých států. Cílem této aktivity je zvýšení povědomí o genderové rovnosti a diverzitě, a to nejen u příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě nebo Mezinárodního dne žen.
  • Green Impact: Tým se zaměřil na vymezení a úpravu měřitelných indikátorů v rámci čtyř klíčových oblastí – odpadové hospodářství, cirkulární ekonomika, spotřeba a budovy. Výstupem bude praktický manuál sloužící jako nástroj pro zlepšení environmentálních opatření v rámci univerzit aliance.

Role stakeholderů v alianci STARS EU

„Roli stakeholderů v rámci aliance STARS EU vnímám jako dvojí. Celá aliance pro nás má smysl v tom, že přináší inspiraci z toho, co se v oblasti rozvoje inovačních ekosystémů děje v dalších evropských zemích. Tím, že patříme mezi méně rozvinuté regiony, nám praxe typu Living Labs chybí, a proto velmi vítáme možnost spolupráce a sdílení zkušeností, a to například s kolegy z Portugalska, kteří nám mohou poradit, jak přesně v tomto tématu fungovat a pracovat.

— Mgr. Adéla Hradilová, členka představenstva Moravskoslezského inovačního centra MSIC

Jak stakeholderům pomáhá STARS EU měnit vzdělávání

Naši roli vnímám jako prostředníka mezi univerzitami a byznysovým sektorem, kdy můžeme přenášet požadavky firem na univerzity, zejména v oblasti očekávaných kompetencí a dovedností absolventů, a to schopnosti být agilní, přijímat rizika, rozhodovat se a nést odpovědnost za svá rozhodnutí. Tímto způsobem můžeme napomoci transformaci myšlení lidí, což univerzity již úspěšně a aktivně konají.“

— Mgr. Adéla Hradilová, členka představenstva Moravskoslezského inovačního centra MSIC