Co by kdyby do třetice ze Slezské univerzity a tentokrát o kratomu

  • Lukáš Wicha
  • 25.03.2025
V novém dílu podcastu Co by kdyby zavítáme na Filozoficko-přírodovědeckou fakultu Slezské univerzity v Opavě a seznámíme se také s Obchodně podnikatelskou fakultou v Karviné. Martin Rota tentokrát vyzpovídal Libora Cinegra, absolventa programu Multimediálních techniky na Slezské univerzitě a režiséra nového dokumentu Sběratelé kratomu, adiktologa a absolventa Fakulty veřejných politik v Opavě Jana Horáka a biochemika Martina Kuchaře.

Hned ze začátku zjišťujeme, že s kratomem s pojí řada specifik – například jeho donedávna prakticky neexistující regulace v České republice a prodej coby „sběratelského předmětu“, což k látce umožňovalo přístup i nezletilým a prodejce naopak vystavovalo riziku obvinění z diskriminace v případě, že by ji mladistvým zákazníkům odmítli prodat. Další specifikum se týká samotného působení kratomu, který v závislosti na množství působí jako stimulant, nebo má naopak tlumivé účinky podobně jako opiáty.

Hosté postupně osvětlují původ kratomu, způsoby pěstování a zpracování a přínosy i rizika spojená s jeho užíváním. S biochemikem Martinem Kuchařem rovněž nahlédneme do laboratoře VŠCHT, ve které se připravují a testují extrakty kratomu a zkoumají se látky v něm obsažené. Režisér Libor Cinegr mimo jiné vysvětlí, jak je kratom a jeho užívání vnímáno v zemích jeho původu, tedy v Indonésii, Malajsii a Thajsku, a adiktolog Jan Horák pohovoří o jeho rizikovosti, ale i potenciálním využití v léčbě závislosti na nebezpečnějších látkách.

Může užívání kratomu vyvolat závislost? Jak může fungovat zároveň jako stimulant i tlumivá látka?  Jak návykový a nebezpečný je v porovnání s kávou, alkoholem a silnými opiáty, jako je heroin? Jak jej lze využít v substituční léčbě? A co by kdyby se u nás v hospodách prodával kratom místo alkoholu? To je jen hrstka zajímavých otázek, na které najdete odpovědi v tomto opravdu nabitém dílu!

Celý díl o kratomu můžete zhlédnout níže nebo na tomto odkazu. Všechny předchozí díly pak najdete na YouTube kanálu Co by kdyby. Na trailer k filmu Sběratelé kratomu se můžete podívat zde.

Více o pořadu Co by kdyby:

Otázku „Co by kdyby“ znají snad všichni rodiče malých dětí a je vlastně škoda, že si ji neklademe častěji. Otevírá nám totiž světy možností, které sice jsou většinou absurdní, jenže – jsou opravdu nemožné? A především, není zábavné takto přemýšlet a třeba se tímto způsobem i něco naučit? Možná nějak takto přemýšlel režisér Aleš Brunclík, absolvent naší univerzity, když formuloval synopsi v Česku nového typu pořadu, ve kterém diskutují vědci a odborníci – zcela vážně a se znalostí nejnovějších vědeckých poznatků a objevů – o čistě hypotetických tématech. Tento zajímavý a inovativní pořad vzniká od samého začátku díky podpoře Slezské univerzity, což je velmi pozitivní zpráva pro celou vědeckou komunitu a širokou veřejnost. Univerzita tímto podporuje popularizaci vědy a techniky a zároveň vzdělávání a rozvoj obecného vědomí o vědeckých otázkách. Díky této podpoře může pořad Co by kdyby nabídnout divákům zajímavé a inovativní přístupy k různým vědeckým tématům a přiblížit tak veřejnosti důležité vědecké poznatky.