Jaká bude budoucnost AI?

  • Lenka Kendeová
  • 15.02.2024
V dnešním digitálním věku se technologie stává stále integrálnější součástí našich životů. Jedním z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších technologických trendů poslední dekády je rozhodně umělá inteligence. Umělá inteligence, často označovaná zkratkou AI (z anglického Artificial Intelligence), je obor informatiky, který se zabývá vytvářením systémů schopných provádět úkoly, které by jinak vyžadovaly lidskou inteligenci. V posledních letech jsme byli svědky exploze zájmu a využití umělé inteligence ve všech oblastech lidského života, od zdravotnictví přes obchod až po zabývání se environmentálními problémy. Tato obrovská popularita AI je dána nejenom jejími slibnými možnostmi, ale také stále se rozvíjejícími technologiemi, které umožňují její praktické využití ve všedním životě. V nových dílech Dobré vědět se podíváme na to, co vlastně umělá inteligence je, proč se stala tak populární a jaký vliv má na naši současnou společnost.
Text: Lenka Kendeová

Perex: OpenAI

Dobré vědět se svým protagonistou, naším studentem studijního programu Multimediální techniky Jirkou Dobrým, se tentokrát vydalo poznávat svět AI, a hlavně jeho budoucnost. Jak nám AI může ve spoustě věcí ulehčit život, ale i jaké jsou její nástrahy například v historii či ekonomice. – i to jsou otázky, na které postupně odpoví odborníci z řád pedagogických a vědeckých pracovníků naší univerzity. Těšit se můžete na celkem 6 dílů rozhovorů, které zvědavě nakukují do všech součástí naší univerzity a jednotlivých vědních oborů.

Do prvního dílu, který vychází na YouTube kanále Dobré vědět již dnes, si Jiří Dobrý přizval odborníka z Ústavu informatiky Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Mgr. Kamil Matula, Ph.D. je nejen oblíbeným pedagogem informatiky a fanouškem RPG her, ale také odborníkem na deep fakes, sociální média a umělou inteligenci, proto vás dnes do problematiky AI zasvětí právě on.