Pro ohrožené korály jsme vyběhali 8.170 Kč!

  • Karin Martínková
  • 28.08.2023
Naše univerzita je již čtvrtým rokem hrdým partnerem charitativního Běhu se Zoo Ostrava, která se každoročně v poslední prázdninový pátek touto formou snaží pomáhat ohroženým živočichům. Jedná se o akci, kdy účastníci běhu platí startovné, čímž se nominují na běh (nikoliv závod!) v krásném prostředí ostravské zoo a jejího botanického parku. Právě startovné pak tvoří výtěžek akce, který bude letos předán neziskové organizaci, která chrání pobřežní korálové útesy na Filipínách.

Text: Karin Martínková
Foto: David Vaniš

V Ostravě se takto běhá od roku 2016, naše univerzita se připojila o dva roky později, a to tím, že se snaží podporovat jak své studenty a zaměstnance k účasti na tomto běhu, tak i šířit povědomí o akci a motivovat širokou veřejnost. Protože zúčastnit se a vykonat tak dobrý skutek mnohdy na opačné polovině světa může každý; a to včetně dětí, nebo dokonce i ten, kdo běhat nemůže, neboť na výběr jsou trasy dlouhé 480 m, 3000 m a 6 000 m, kdy krátkou trasu stačí klidně jen ujít!

Letos jsme se rozhodli účastníky z řad naší akademické obce, kteří jednak přiložili nohu k dílu a jednak sáhli do svých kapes, aby přispěli k záchraně korálů na Filipínách, podpořit měkoučkou piknikovou dekou pro ještě příjemnější pobyt v přírodě. A našlo se jich v našich řadách 19, takže jsme celkem letos uběhli dalších 84 km a přispěli 8 170 Kč! Příspěvek za celou dobu podpory této akce již  dosáhl výše 20 578 Kč. Stejné deky, a také lákavé dorty, si pak našly své šťastné majitele mezi vítězi tomboly, která celou akci v zoo tradičně ukončuje.

Letošního charitativního běhu v Zoo Ostrava se zúčastnila tisícovka lidí, z toho téměř čtvrtinu tvořily děti. Z naší fotogalerie je pak zřejmé, že si všichni akci velmi užili, i když si někteří v panujícím velmi teplém počasí opravdu sáhli do rezerv svých sil. Rektor naší univerzity Tomáš Gongol, který 6 km trasu zvládl za impozantních 38.01 min., nám běh, když bezprostředně po doběhnutí v cíli popadl dech, okomentoval: „Šel jsem do toho s tím, že to bude běh pro radost, nakonec to bylo celkem utrpení.“ To prorektor Pavel Tuleja, který na trase zvolil rozvážnější tempo, byl trochu sdílnější. „Dal jsem si pro dnešek 3 cíle: být pod 45 min, byl jsem. Neumřít na trati a neumřel jsem. Nebýt poslední, a to jsem nebyl, jsem absolutně spokojený.“

Oba nejvyšší představitelé se ale na závěr shodli, že příští rok rozhodně poběží znovu, což nelze kvitovat jinak než s obdivem. Ostatně děkujeme z celého srdce všem, komu není lhostejný svět okolo nás a jeho problémy! Slezská univerzita bude vždy podporovat angažovanost všech, kdo se snaží starat o naše životní prostředí a sama se také snaží těmito principy řídit. Na viděnou příští rok v Zoo Ostrava!

 

Více fotografií z akce v naší fologalerii a aftermovie ve videogalerii

Proč běháme se Zoo Ostrava

Jedna z našich účastnic běhu si přebírá dárek s poděkováním Jedna z našich účastnic běhu si přebírá dárek s poděkováním
Ke startu se připravují  zástupci rodiny Tulejovic i rektor T. Gongol (vpravo) Ke startu se připravují zástupci rodiny Tulejovic i rektor T. Gongol (vpravo)
Děti vyrazily na nejkratší trať jako první Děti vyrazily na nejkratší trať jako první
Dospělí běželi trať dlouhou 3, nebo 6 km Dospělí běželi trať dlouhou 3, nebo 6 km
První kilometry ještě byly v pohodě pro rektora... První kilometry ještě byly v pohodě pro rektora...
I prorektora I prorektora
Extrémně horké počasí si vyžádalo zvláštní opatření Extrémně horké počasí si vyžádalo zvláštní opatření
A doběhnuvší se opravdu radovali A doběhnuvší se opravdu radovali
Rektor v cíli Rektor v cíli
O pár minut později dobíhá i prorektor O pár minut později dobíhá i prorektor
Vyhrát dort Slezské univerzity v závěrečné tombole potěší Vyhrát dort Slezské univerzity v závěrečné tombole potěší
Za rok zase na shledanou! Za rok zase na shledanou!