Fotogalerie

Slezská univerzita nejsou jen budovy, učebny, laboratoře a auly, ale jsou to především živí lidé. Studenti, akademici, zaměstnanci, ale také absolventi a další příznivci opavské a karvinské Alma Mater, kteří nejen studují, pracují a vědecky bádají, ale také se baví, podporují správné věci a užívají si života. Alespoň malou ukázkou toho je naše fotogalerie...Slezská univerzita podpořila běh ZOO Ostrava pro luskouny

Slezská univerzita (SU) se tradičně stala nedílnou součástí charitativního běhu ZOO Ostrava. Letos se běželo pro luskouny. Že nevíte, kdo je to pan luskoun? Jde o hmyzožravého savce, jehož tělo je pokryto rohovitými šupinami. Právě kvůli pokrytí svého těla je luskoun ohroženým druhem, protože zejména v Asii je hojně loven pro potřeby tradiční čínské medicíny.

Proto SU nelenila a přizvala k účasti své studenty, pedagogy i další pracovníky, aby společně pomohli luskouny chránit. 80 % výtěžku z celé akce totiž putovalo na konto nadačního fondu PASAL Foundation. Prostředky budou využity na stavbu záchranného a rehabilitačního centra luskounů. Zbylých 20 % výtěžku bylo určeno na podporu ZOO Ostrava. Všem zúčastněným děkujeme. 

14. ročník studentského festivalu Na cestě

Arkády ve Dvořákových sadech v Opavě se ve dnech od 9. 6. do 10. 6. 2021 proměnily ve festivalové jeviště a nabídly příchozím divákům i kolemjdoucím produkci studentů kulturní dramaturgie. Dvoudenní program za příznivého počasí přivítal na několik desítek návštěvníků, kteří zhlédli multižánrová představení: tři scénická čtení dosud nikdy neinscenovaných her z dílny studentů kulturní dramaturgie, on-line předčítání textů českého prozaika, básníka a redaktora Frana Směji, koncert Karolíny Hýskové a Katariny Marii Kraftové, hudební vystoupení Martina Dytka a stand up comedy show pětice komiků PoPlaCh.

Opavský majáles Studentské unie SU

Opavský majáles, jako tradiční studentská oslava jara a krás studentského života, přinesl i v této složité době radost, zábavu a kvalitní hudbu. Letos zcela výjimečně měl podobu prvního autokoncertu v Opavě. Konal se 29. května 2021 v podvečerních hodinách v Městských sadech u víceúčelové haly. V rámci pestrého programu vystoupili skupiny Poetika, Th!s s Vojtou Kotkem a Munroe. Nechyběl křest sborníku Artemisia, studentská módní přehlídka limitované kolekce oblečení vyhotovené k jubileu univerzity, či vyhlášení volby krále a královny majálesu.

Týden s filmy Slezské univerzity

Jakmile to bylo možné a hygienická opatření to umožnila, Slezská univerzita byla mezi prvními, která nabídla Opavanům ojedinělý venkovní kulturní zážitek v podobě volně dostupného promítání. Pět filmových večerů z dílen studijních programů Audiovizuální tvorba, Multimediální techniky a projektu Dobré vědět si mohla široká veřejnost vychutnat u Ptačího vrchu v sadech Svobody v Opavě na akci Týden s filmy Slezské univerzity. Promítalo se každý den od pondělí 24. května až do pátku 28. května 2021 vždy v čase od 20.00 hodin, a to nejméně dvě hodiny.

Esport na SU: víkendový turnaj ve hře League of Legends

Slezská univerzita (SU) uspořádala o víkendu 17. - 18. dubna 2021 historicky první turnaj v esportu v počítačové hře League of Legends. Nejednalo se ovšem o akci, kdy se potkalo pár kluků, kteří jen zapařili jedno odpoledne na počítačích. Organizaci dvoudenního turnaje si vzal na starosti ambasador esportu na SU, student Andrej Piňák, spolu s oddělením komunikace SU a průkopníkem esportu na SU Mgr. Kamilem Matulou z Ústavu informatiky FPF. Museli domluvit vyhlášení turnaje, jeho průběh, sponzory, ceny a rovněž se podařila domluvit organizace Astras pro stream celého turnaje. Prvními mistry ve hře League of Legends na půdě Slezské univerzity se po výhře 2:0 na zápasy stali hráči z týmu Black Eagles, kteří přehráli tým LE GENDY.

Mezinárodní festival studentských filmů Opavský páv 2020

Původně z května přesunutý sedmý ročník mezinárodního studentského festivalu Opavský páv se konal na přelomu září a října 2020 na půdě Slezské univerzity. Studenti a pedagogové oboru Audiovizuální tvorba z Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby připravili zajímavý program: fotografickou výstavu ke 100. výročí vzniku Asociace českých kameramanů, křest vizuálních interpretací české a světové poezie s názvem Moderní poezie do škol II., projekce dokumentu Miroslava Janka Universum Brdečka s následnou debatou s autorem, dále křest audioknihy - románu Ivany Gibové s názvem Bordeline a na závěr festivalový galavečer s vyhlášením vítězů.

Fyzikální ústav v Opavě představil veřejnosti vůz pro měření kvality ovzduší

V rámci projektu RESTART získal v červnu 2020 Fyzikální ústav v Opavě vůz pro měření kvality ovzduší. Stejně jako ČHMÚ nebo Státní zdravotní ústav můžeme provádět měření v terénu, ať už v Opavě nebo v okolí. Vůz bude využíván hlavně v rámci studijního programu Monitorování životního prostředí, nebo v předmětech jako Environmentální informatika, Fyzikální vlastnosti atmosféry a Ochrana ovzduší. Nový měřící vůz se veřejnosti představil 30. června 2020 na Horním náměstí v Opavě.

Výstava Tři dekády (Institutu tvůrčí fotografie)

19. června 2020 zahájil Institut tvůrčí fotografie výstavu s výstižným názvem Tři dekády v Domě u Černé Matky Boží Uměleckoprůmyslového musea v Praze připomínající 30. výročí existence Institutu. Nejlepší snímky současných studentů a absolventů z let 1990 – 2020, z nichž mnozí sbírají významná ocenění nejen doma ale rovněž v zahraničí, představil na zahájení výstavy jeden ze zakladatelů a dlouholetý vedoucí Institutu profesor Vladimír Birgus.

Výstava Životy pod rouškou

Fotograficko-sociální projekt reagující na aktuální nástup koronavirové doby s názvem Životy pod rouškou připravili student a absolvent Institutu tvůrčí fotografie Ivo Žídek a Jan Langer. Dílo obsahovalo dvacet osm fotografických diptychů s doprovodným textem náhodně vybraných respondentů z celé České republiky. Výstava byla k zhlédnutí od 6. května 2020 v sadech Svobody v Opavě.

Magický ples Slezské univerzity

Ještě před pozastavením všech společenských akcí z důvodu zamezení šíření nového typu koronaviru stihla Slezská univerzita, ve spolupráci se Studentskou unií SU, připravit univerzitní ples. Tentokrát s podtitulem Magický ples, který se uskutečnil 7. března 2020 v Kulturním domu Na Rybníčku v Opavě.

Vánoční studentský jarmark a Dialog s rektorem 3

Studentská unie Slezské univerzity připravila v prosinci 2019 premiéru Vánočního jarmarku se studentskou tvorbou, který se uskutečnil v atriu před vchodem do Univerzitní knihovny. Na jarmark pak v odpoledních hodinách navázal v pořadí třetí "Dialog s rektorem", kdy si lze neformálně a v přátelské atmosféře popovídat s rektorem Slezské univerzity.

Slavnostní otevření a zahájení provozu Unisféry

Od prosince 2019 slouží studentům Slezské univerzity Unisféra, nebo také sférická projekce. Jedná se o unikátní výukovou pomůcku i samostatné moderní médium, které vzniklo v půdních prostorách budovy Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. Stavba sestává ze skloněné polokoule o průměru 8 metrů a stupňovitého hlediště s 50 sedadly. Její parametry jsou technickou špičkou. V listopadu se pak uskutečnilo slavností otevření rekonstruovaných prostor.

Odhalení Srdce studentstva k připomínce listopadových událostí

14. listopadu 2019 si zástupci Slezské univerzity i veřejné správy připomněli listopadové události roků 1939 a 1989 odhalením uměleckého díla Srdce studentstva v blízkosti univerzitní budovy na Mírové ulici v Opavě. Slavnostní akt neodkazoval pouze na roli studentů při zmíněných událostech, ale poselství mířilo také k budoucím generacím studentů, nejen těch opavských a karvinských.

Pedagog Jindřich Štreit má svoji hvězdu na Bolt Tower

Pedagog našeho Institutu tvůrčí fotografie prof. Jindřich Štreit se stal prvním laureátem Ceny Jantar za celoživotní dílo, spolu s další významnou umělkyní Moravskoslezského kraje Marií Rottrovou. Zároveň s tímto oceněním byla na podzim 2019 oběma umělcům instalována hvězda na Jantarovém schodišti slávy na Bolt Tower, který je součástí unikátního vzdělávacího, kulturního a společenského centra Dolní Vítkovice. Jantarovému schodišti slávy navíc vévodí plaketa s mottem citace Jindřicha Štreita, kterou pronesl právě při předávání Ceny Jantar: „Jestliže spojíme lásku s uměním, můžeme být šťastni“.

Slezská univerzita na veletrzích pomaturitního vzdělávání Gaudeamus 2019

Na evropských veletrzích pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus jsme se v roce 2019 představili zbrusu novou expozicí, která návštěvníkům nabídla nejen potřebné informace o studiu na naší univerzitě, ale také rozptýlení a zábavu v podobě relaxační zóny, osvěžujícího drinku nebo možnosti se zhoupnout na houpačce, u které asistoval náš maskot - orlice. V roce 2019 jste nás mohli najít na veletrzích v Brně, Bratislavě a Nitře. Těšíme se na setkání v příštích ročnících.

Slezská univerzita podpořila Běh Zoo Ostrava pro gibony

Slezská univerzita (SU) se na konci prázdnin připojila k charitativní akci Běh Zoo Ostrava pro gibony a zároveň vyzvala k účasti všechny své studenty, pedagogy i zaměstnance. Spolupráce Slezské univerzity se Zoo Ostrava začala už v roce 2018 formální adopcí samičky orla královského (návaznost na slezskou orlici, kterou symbolicky SU nese ve své značce).

Charitativní běh pro všechny bez ohledu na věk a výkonnost se konal 30. srpna 2019. Nejednalo se o závod a v cíli se neporovnávaly výsledky. Důležitá byla myšlenka podpory v podobě osobní účasti, jelikož výtěžek ze startovného byl poté věnován na záchranný program Coffee and Primate Conservation Project a také na podporu Zoo Ostrava.

Slezská univerzita na Colours of Ostrava 2019

Už od roku 2016 nechybí v zázemí jednoho z největších evropských festivalů stánek Slezské univerzity s doprovodným programem pro všechny příchozí, co se chtějí bavit, ale také poučit a poznávat.

Návštěvníci si v našem stánku mohli vyzkoušet simulaci účinků alkoholu a jiných drog, simulaci řízení auta pod vlivem těchto látek nebo zjistit, jak správně poskytnout první pomoc. Také se naučili ovládat robota, zažít virtuální realitu a pozorovat černou díru, hravě si poradit s financemi či řádně zapojit mozkové závity díky matematickým hlavolamům. Setkali se s naším živým maskotem a odnesli si nějakou tu sladkost a dárek. A náš rektor, doc. Pavel Tuleja, byl hostem mobilního festivalového studia Hitrádia Orion.

Středoškolská odborná činnost 2019 na Slezské univerzitě

Ve dnech od 14. do 16. června 2019 se do srdce Slezska sjely zhruba dvě stovky nadaných středoškoláků z celé České republiky, aby poměřili síly ve Středoškolské odborné činnosti (SOČ). Šlo již o 41. ročník a Opava vůbec poprvé za celou historii SOČ hostila akci podruhé (poprvé talentovaní středoškoláci přijeli do Opavy v roce 2004). Nadaní středoškoláci bojovali v celkem osmnácti různých oborech od chemie, přes informatiku, psychologii až po umělecké obory. Slezská univerzita byla opět po patnácti letech hrdým spolupořadatelem této prestižní soutěže.

Nábor dárců kostní dřeně

Slezská univerzita neváhala a připojila se do výzvy Českého národního registru dárců kostní dřeně „Zapiš se někomu do života“. 3. dubna 2019 zřídila ve svých budovách registračních místa pro zástupce registru, u kterých se zastavilo a zaregistrovalo několik desítek našich studentů. Děkujeme všem, kteří se nezištně k výzvě připojili.

Reprezentativní ples Slezské univerzity v Opavě 2019

Již podruhé spojila Slezská univerzita v Opavě své síly se Studentskou unii Slezské univerzity v Opavě a na sobotu 9. března 2019 naplánovala svůj reprezentační ples. Lepší finále opavské plesové sezony v prostorech Kulturního domu Na Rybníčku si snad nelze ani představit...


Návštěva studentů programu Erasmus+ v Brainfitness

OPAVA - Na tři desítky studentů středních škol ze šesti různých zemí - Česka, Slovinska, Portugalska, Španělska, Itálie a Lotyšska – zavítaly ve čtvrtek 14. února 2019 do prostorů brainfitness v Opavě. Ať už hovořili středoškoláci jakýmkoli jazykem, v opavském brainfitnessu se okamžitě cítili jako doma a s chutí se pustili do řešení logických či hlavolamových záhad, zkoušeli svojí zručnost nebo si zahráli některou z her, při které mají proti sobě opravdového soupeře.


Vernisáž výstavy fotografií Ondřeje Durczaka Karvinsko

Od 24. ledna do 21. února 2019 vystavuje doktorand Institutu tvůrčí fotografie v Opavě Ondřej Durczak fotografie ze svého projektu, mapujícího mizející historii moravskoslezských měst. Po Ostravě nás tentokrát zavádí na Karvinsko...


Slavnostní setkání k 25. výročí Rakouské knihovny

Čtvrtstoletí Rakouské knihovny v Opavě jsme si připomenuli slavnostním setkáním, konaným v úterý 20. listopadu 2018 od 16 hodin přímo v prostorách knihovny, na Bezručově náměstí 14. Pověřená vedoucí knihovny doc. Marie Gawrecká přítomné seznámila s historií i aktivitami knihovny, Bc. Mojmír Kolář, MBA, představil hostům malíře Gustava Klimta a jeho ženy v poutavé přednášce a závěr patřil vystoupení Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity...


Akademický den 2018

Slavnostní zahájení akademického roku 2018/2019 se odehrálo v duchu 10. výročí založení Fakulty veřejných politik v Opavě. Rektor Slezské univerzity v Opavě doc. Pavel Tuleja při této příležitosti ocenil medailemi ty pracovníky, kteří se na rozvoji nejmladší součásti významně podíleli či se jinak zasloužili o získání jejího dobrého jména na vysokoškolském trhu nejen doma, ale také u zahraničních patnerů.


Slavnostní kolokviální seminář prof. Martina Černohorského

31. srpna 2018 oslavil v Brně významné jubileum 95. let života prof. RNDr. Martin Černohorský, CSc., velký podpůrce vzniku Slezské univerzity v Opavě a její první rektor v letech 1992 - 1998.
U této příležitosti připravil Matematický ústav v Opavě Slavnostní kolokviální seminář Úspěch historie a lingvistiky při rehabilitaci Newtona a jeho prvního axiomu pohybu považovaného po bezmála celá tři století až dosud nesprávně za pouhý zvláštní případ druhého axiomu, který přednesl právě jubilant. Jeho námětem byla historická, lingvistická a matematicko-fyzikální tematika s důrazem na přesah matematiky a fyziky do jiných oborů a kooperaci s nimi.


Workshop u příležitosti 80. narozenin profesora Dušana Uhlíře

Schösslerův salonek v opavském Obecním domě byl ve středu 28. listopadu 2018 dějištěm Mezinárodního workshopu organizovaného Ústavem historických věd (ÚHV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Hlavním protagonistou byl emeritní profesor Dušan Uhlíř, který oslavil významné životní jubileum. Na  Filozoficko-přírodovědecké fakultě začal přednášet v roce 1993...


Slezská univerzita na Gaudeamus 2018 - Nitra

Ani letos nechyběl prezentační stánek Slezské univerzity v Opavě na mezinárodním veletrhu vzdělávání Gaudeamus Nitra 2018, konaném ve dnech 26. - 27. září na výstavišti Agrokomplex Nitra. Zástupci jednotlivých součástí představili návštěvníkům veletrhu především studijní možnosti - nabídku studijních programů a oborů, partnerských vysokých škol v zahraničí, typy stipendií, ale třeba i studentský život v Opavě a Karviné. Při tom budoucí posluchači ochutnali kávu či drink z produkce studentů Ústavu lázeňství a turismu, potrápili mozkové pochody nad hlavolamy Matematického ústavu nebo si jen tak povídali o svých představách.  A také jsme se stihli podívat na vrch Zoboru...


Rektor diskutoval o budoucnosti Evropské unie

Rektor Slezské univerzity v Opavě Pavel Tuleja byl ve středu 19. září 2018 jedním z trojice diskutujících na veřejné debatě s občany, věnované téma tu budoucnosti Evropy. Tu v Kulturně-uměleckém prostoru KUPE připravilo Eurocentrum Ostrava. Kromě univerzitního rektora se diskuse zúčastnil místo omluvené  poslankyně Evropského parlamentu Martiny Dlabajové Igor Blahušiak, ředitel Odboru komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR, a 1. náměstek opavského primátora Martin Víteček...


S knížaty ke stolu zasedli také v polské Ratiboři

Poté, co se letos v červnu konala na zámku Hradec nad Moravicí vernisáž výstavy nazvané S knížaty u stolu, proběhla stejná akce v úterý 11. září 2018 u našich sousedů v polské Ratiboři. Výstavu nesoucí podtitul Kuchyně a kultura stolování na středověkých knížecích dvorech v Opavě a Ratiboři doprovázela stejně jako na hradeckém zámku ochutnávka specialit ve středověkém stylu. Výstavu můžete v Hradci nad Moravicí i v Ratiboři navštívit do 31. října 2018...

Slezská univerzita na Colours of Ostrava 2018

Také letos se Slezská univerzity v Opavě zúčastnila červencového multikulturního festivalu Colours of Ostrava. Její prezentaci našli návštěvníci areálu Dolní oblast Vítkovice v části diskusní a přednáškové platformy Meltingpot. Zaujali informatici se svými roboty, ošetřovatelky s workshopem první pomoci a resuscitace, archeologové s výrobou replik svých nálezů, matematici se záludnými hlavolamy, ale další ukázky a prezentace toho, co lze na "Slezské" studovat...

Nastupující prváci přijeli na Seznamovák 2018

První zářijový víkend se uskutečnil nejen na půdě Slezské univerzity v Opavě Seznamovák pro prváky, adaptační a informařní víkend určený budoucím studentům prvních ročníků. Na něj opět nastupující posluchače pozvala Asociace studentů a přátel SU (ASPSU)...