Finále hledání Českého vševěda: pro vítězství si přiletěly vážky

• Karin Martínková
  • 15.09.2022
Finálový večer, jímž se uzavřelo půlroční hledání nejlepšího popularizátora vědy v rámci nové aktivity známé Noci vědců, již zná své vítěze. „Palmu vítězství“ si do Ostravy odvezla doktorandka Ostravské univerzity, stříbro sklidilo ekologické téma a poputuje do Prahy, bronzová příčka zamířila do Plzně. Finalista naší univerzity sice svým vystoupením publikum zaujal a sklidil mohutný potlesk, na přední místo to však nestačilo.

Text: Karin Martínková
Foto: Jonáš Jirovský

Soutěž Hledání českého vševěda je letošní novinkou populární Noci vědců, která se všem zájemcům z řad široké veřejnosti letos odhalit všechna svá tajemství teprve chystá (v pátek 30. 9. 2022). Vyhlášení nejlepších popularizátorů vědy bylo tedy jakousi ochutnávkou, a zároveň tou nejlepší pozvánkou na pečlivě připravovaný svátek vědy. Protože jestli někdo někdy pochyboval, že věda může být i zábavná, a využil otevřené možnosti zúčastnit se finálového večera v brněnském univerzitním kině Scala, dnes už ví, že věda může být dokonce k popukání. A to bez nadsázky! Asi nejhlasitějším smíchem obecenstvo odměňovalo vystoupení výherkyně celé soutěže, doktorandky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Evy Bílkové, která se svou asistentkou názorně předváděla nejen žravost nymf svých oblíbených vážek, ale též jejich pářící rituály. Publikum rovněž velice pobavil apel Neplýtvejte potravinami, který s obrovskou vervou a energií na publikum naložila Veronika Mokrejšová z VŠE Praha, která se umístila na druhém místě. Uznalý smích s velkým potleskem provázely i vystoupení našeho popularizátora vědy Jirky Dobrého, jež s humorem, který dobře znají fanoušci jeho popularizačního Youtube kanálu Dobré vědět, zvládl i těžší téma, jímž se přihlásil k mottu letošní Noci vědců (Všemi smysly), když představoval umělé smysly, jimiž zkoumáme vesmír. Na bodovaných příčkách však publikum rozhodlo o třetím místě pro Františka Macha ze Západočeské univerzity, a hlavně jeho společníka, který jej na vystoupení doprovázel a dobyl srdce mnoha přítomných. Na společné fotce z finálového večera jej najdete vpředu uprostřed a budete určitě souhlasit, že je těžké jej neobdivovat a nezávidět jeho páníčkovi. Uznání však právem náleží nejen celé šestici finalistů, ale všem 35 vědcům a vědkyním, kteří se klání o prvního českého zúčastnili. Bravo a klobouk dolů! Videa všech soutěžních příspěvků si můžete připomenout zde, finalisty jsme představili v tomto článku.

Finále prvního Českého vševěda je sice za námi, ale Noc vědců nás stále čeká! A přitom určitě těžší než rozhodnout se, ZDA se přijít podívat na některé z 38 míst, které se do tohoto svátku vědy v ČR zapojilo, bude, KAM se vydat. Skvělým rádcem a pomocníkem vám v rozhodování bude web Noci vědců. Prozkoumejte nabízené možnosti již teď a na viděnou na dostaveníčku s vědou a lidmi, kteří jí propadli!

Vítězná E. Bílková je čtvrtá zleva. Vedle ní stojí J. Dobrý, po jeho levici pak ocenění V. Mokrejšová a F. Mach. Vítězná E. Bílková je čtvrtá zleva. Vedle ní stojí J. Dobrý, po jeho levici pak ocenění V. Mokrejšová a F. Mach.