Napětí vrcholí. O prvním Českém vševědovi se rozhodne již zítra

  • Adam Poštolka
  • 12.09.2022
Hledání prvního Českého vševěda se chýlí ke konci. Již zítra večer se v brněnském univerzitním kině Scala rozhodne, kdo ze šesti finalistů nové popularizační soutěže obohacující tradiční Noc vědců stane na pomyslném stupni vítězů. Jsme hrdí, že mezi finalisty je i zástupce Slezské univerzity! Student Jiří Dobrý během finálového večera představí řadu umělých smyslů, díky kterým můžeme pozorovat a zkoumat vesmír daleko za hranicemi toho, co nám dovolí vlastní, nedokonalý zrak.

Autor: Karin Martínková

Český vševěd je letošní novinkou populární Noci vědců, které již tradičně patří poslední pátek v září, letos tedy 30. 9. V klání o jeho první titul mohli zájemci celé jaro a začátek léta sledovat úsilí více než tří desítek vědců a vědkyň, kteří přijali výzvu a vytvořením krátkých videí veřejně představovali své vědecké projekty. Publikum z řad široké veřejnosti pak mohlo hlasováním na Facebooku podpořit tvůrce těch videí, která je nejvíce oslovila. Šestice finalistů, jejichž videa veřejnost zaujala nejvíce, se spolu o vítězství utká během slavnostního večera dne 13. 9.2022. Akce je veřejně přístupná; rozhodnete-li se ještě přijet podívat, zarezervujte si online místo.  

A kdo se bude ucházet o titul prvního Českého vševěda?

My budeme samozřejmě držet pěsti Bc. Jirkovi Dobrému, studentovi navazujícího magisterského studijního programu Fyzikálního ústavu Multimediální techniky, jehož popularizační Youtubekanál Dobré vědět pravděpodobně znáte.

Jeho soupeři budou:

1.       Doktorandka Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Mgr. Eva Bílková, která představí fascinující svět vážek,

2.       Ing. František Mach, Ph.D., pedagog Západočeské univerzity v Plzni, který bourá zažitou představu o robotech jako výrobcích z kovu,

3.       Ing. Veronika Mokrejšová, Ph.D., z Vysoké školy ekonomické v Praze, která usiluje o zamezení plýtvání jídlem,

4.       Odborný asistent Katedry energetiky Fakulty strojní VŠB – Technické univerzity Ostrava Ing. Petr Pavlík, Ph.D., který se zabývá aktuálně velmi žhavým tématem energií

5.       a doc. RNDr. Pavel Surynek, Ph.D., z Českého vysokého učení v Praze, který kromě svých studentů učí také roboty.

Kdo osobně zvítězí ve finálovém souboji, není zatím známo. Jisté je, že již nyní vítězí fascinující svět vědy prostřednictvím těch vědců a vědkyň, kteří se nebáli opustit svou komfortní zónu i laboratoř a pokusili se dokázat, že zajímavá a zábavná může být jak věda samotná, tak lidé, kteří jí propadli.

Přehled všech 34 soutěžních videí


Nový obrázek