Dlouho očekávaná kniha Báry Prášilové je tady!

• Adam Poštolka
  • 15.08.2022
Bára Prášilová patří mezi nejvýraznější absolventy Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě (ITF SU). Svým působením na poli vizuálního umění sklidila již mnoho úspěchů na domácí i zahraniční scéně – její dílo mimo jiné reprezentovalo jak české Národní divadlo, tak světový gigant IKEA. Její první kniha, jejíž koncept umělkyně připravovala 4 roky, shrnuje 15 let fotografické tvorby. A pokud si pospíšíte, stihnete si ještě tento výjimečný nakladatelský počin zakoupit!

Autor: Karin Martínková

Bára Prášilová absolvovala navazující magisterský studijní program ITF SU v roce 2012. Již během svého studia však tato výrazná osobnost české umělecké fotografie za svou tvorbu sklízela nemalé úspěchy: kromě prestižní mezinárodní ceny Hasselblad Master se stala hned dvakrát držitelkou titulu Fotograf roku Czech Grand Design, její první režijní počin pro Tanec Praha festival byl v New Yorku v roce 2019 oceněn bronzovou cenou Clio Awards a postery pro Národní divadlo získaly cenu PDN (Photo District News).

Bára své fotografie, balancující mezi krásou a výstředností stejně jako mezi realitou a fikcí, pečlivě plánuje a připravuje, čímž výslednou fotografií posouvá do dimenzí vizuálního a konceptuálního umění. Precizní byla proto také příprava její první fotografické knihy, která na 96 stranách shrnuje autorčiny fotografie i očíslované záznamy snů vytvořené za posledních 15 let, přičemž jedinečný koncept knihy pracující se symboly kruhů dal samotné knize název - Circles. Kniha vyšla v limitovaném nákladu 600 kusů v malém výběrovém nakladatelství PositiF, které se specializuje na nadstandardně zpracované autorské knihy propojující svět fotografie a umění, proto je i tato kniha (zatím!) dostupná také ve verzi sběratelské edice. Luxusní, ručně vyráběný, číslovaný sametový box designoval Milan Nedvěd (mezinárodně oceňovaný knižní designer) a obsahuje podepsanou knihu a ručně šitou obálku s 3 signovanými fotografiemi, které si sběratel může sám vybrat z nabídky 12 archivních snímků.

Knihu Báře Prášilové vydal a pomáhal s přípravou doc. Tomáš Pospěch Ph.D.: „Protože dlouho učím fotografii na českých univerzitách, považuji za důležité sledovat tvorbu nejlepších studentů i po skončení studia. Je to období, které je pro ně nejcitlivější – těch pár let rozhoduje, jestli si najdou prostor na umělecké scéně a podaří se jim obstát nebo budou hledat uplatnění v jiné profesi. Už v minulosti jsem proto pomáhal s knihami výrazným absolventům ITF, jako je Veronika Zapletalová, Lucia Nimcová, Imko Veber, Libor Fojtík nebo Jana Šturdíková. Na Báře Prášilové si cením, jak si dokázala v tomto nelehkém prostředí už záhy najít svůj osobitý styl a dokázat jej celých 15 let dále propracovávat.“

Více o Báře Prášilové: https://www.baraprasilova.com/

Více o knize Circles: Knihu vydává nakladatelství PositiF, jejímž prostřednictvím si ji lze objednat.

Autorem doprovodných textů (kniha je v angličtině) je kurátor a kunsthistorik PhD. Thomas Beachdel.

Počet fotografií: 44

Vizualizace sběratelské edice fotoknihy Báry Prášilové. Vizualizace sběratelské edice fotoknihy Báry Prášilové.
Přebalová fotografie knihy Circles. Přebalová fotografie knihy Circles.