Nenechte si ujít Týden s filmy Slezské univerzity. Bude to stát za to!

  • Radim Šlezingr
  • 12.05.2021
Slavit cokoliv v době koronavirové pandemie je složité. Slezská univerzita přesto vymyslela způsob, jak v rámci oslav 30. výročí svého založení pozvat veřejnost na přehlídku tvorby z dílen studijních programů Audiovizuální tvorba, Multimediální techniky a projektu Dobré vědět. Týden s filmy Slezské univerzity si můžete užít pod širým nebem ve dnech od 24. května do 28. května u Ptačího vrchu v sadech Svobody v Opavě. Záštitu nad akcí převzali jak rektor Slezské univerzity doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., tak primátor statutárního města Opavy Ing. Tomáš Navrátil.

Autor: Radim Šlezingr

Slezská univerzita zve širokou veřejnost na volně přístupnou produkci filmů nejrůznějších žánrů, hraných i animovaných, od vizualizací básní po dokumenty, které vytvořili studenti uměleckých programů Slezské univerzity pod vedením svých pedagogů. Návštěvníci se tak po pět večerů mohou odreagovat zhlédnutím snímků z dílen studijních programů Audiovizuální tvorba a Multimediální techniky, doplněnými univerzitou podporovaným projektem Dobré vědět. Promítat se bude pod širým nebem (za příznivého počasí) vždy od 20.00, a to nejméně dvě hodiny, za dodržení aktuálních hygienických opatření (rozestupy). Pro diváky, kteří se náhodně na akci jen zastaví, budou mít organizátoři akce připravené podsedáky a deky. Ke zhlédnutí budou během pěti večerů desítky snímků, u některých z nich půjde o premiéru. Jejich přesný přehled univerzita zveřejnila na svém webu 30let.slu.cz. Na Týden s filmy Slezské univerzity naváže hned v sobotu 29. května další důležitá akce, pro kterou se také podařilo najít netradiční formát – Opavský majáles. Ve formě prvního opavského autokoncertu se uskuteční od 17 hodin v Městských sadech u víceúčelové haly.


Ochutnávkové menu Týdne s filmy Slezské univerzity:

Autorský dokument Autismus jako dar Josefa Dvořáka, jednoho ze studentů oboru Audiovizuální tvorba ze Slezské univerzity, je citlivou výpovědí rodičů devítiletého autisty Ángela. Na jeho „postižení“ či „zvláštnost“ se dívají z jiného úhlu pohledu než většina společnosti, je to pro ně dar. Je to příležitost k sebepoznávání a sebevzdělávání se. Dokument Autismus jako dar se setkal s ohlasem nejen u nás, ale i v zahraničí. Snímek zařadily do svých programů festivaly v ČR, USA, Portugalsku, Bosně a Hercegovině či Bangladéši, z Beach Cities Inspirational Festival si odnesl čestné uznání v USA, na festivalu The Independent Film Collaborative se stal jedním z vítězných filmů. 

Filmová esej ne:ticho bude vyprávět o tom, že život nám občas připraví neuvěřitelná setkání, která přinášejí nové výzvy a nová poznání. Setkání s lidmi, kteří nás obohatí, otevřou nám oči, ukážou novou cestu, odtajní jiné světy. Neutíkejme od jinakostí, vyhledávejme je, inspirujme se od nich, milujme je. Výsledek jednoho z takových setkání nabízí student studijního programu Audiovizuální tvorba Jan Vlček ve filmu, který propojuje světy zvuků a ticha. Díky setkání se sluchově handicapovanou Kristýnou se mu totiž otevřely dveře do světa, který byl do té doby pro něj velkou neznámou.

Dokument s jednoduchým názvem Grygar pojednává o životě nejznámějšího českého astronoma Jiřího Grygara. Více než rok mohli studenti studijního programu Multimediální techniky Slezské univerzity v Opavě stínovat život tohoto českého astrofyzika, popularizátora vědy a vášnivého cyklisty. Z původně malého studentského snímku vznikl dokument celovečerního rozměru bohatý na vzpomínky, zážitky i na pohled na vědu, skepticismus anebo víru. S Jiřím Grygarem se společně vydáme do vzpomínek na dětství, do válkou stiženého Slezska. Poznáme Grygarovy začátky na brněnské hvězdárně i tajemnou část vědeckého bádání v oblasti astročásticové fyziky. Navštívíme argentinskou pampu, kde Grygar pravidelně putuje za svým výzkumem, ale také nahlédneme do jinak přísně střeženého zákulisí udělování Bludných balvanů. 

Úplné zatmění Slunce je natolik unikátní úkaz, že mnoha profesionálním i amatérským astronomům stojí za to vypravit se kvůli jeho pozorování přes oceán. To se také v polovině roku 2019 stalo díky podpoře jejich alma mater trojici tvůrců filmu Do Chile za zatměním Slunce. Jiří Dobrý, Jiří Malík a Ondřej Smékal ze studijního programu Multimediální techniky Slezské univerzity strávili tehdy v Chile tři týdny a z jejich cesty vznikla road movie, ve které se autoři filmu pokusili o symbiózu cestopisu a vědecko-popularizačního žánru. V rámci cesty budeme moci s nimi navštívit řadu míst severního Chile, nejsušší poušť na světě a některé oázy v ní, nasajeme atmosféru prostředí, které si ne každý s Jižní Amerikou spojuje a v Evropě nic podobného nenajdeme. Stejnou exotiku budeme obdivovat i při pohledu na noční oblohu, která je snad ve všech ohledech na jižní polokouli krásnější než u nás. To ocení nejen laici, ale i astronomové, kteří zde staví obří observatoře. Finále filmu bude patřit sledování úplného zatmění Slunce – nejkrásnějšímu z astronomických úkazů. Snímek aktuálně soutěží na mezinárodním festivalu populárně vědeckých filmů Academia Film Olomouc.

Dokument Petr Bezruč - Ještěr od Lysé Hory přinese návštěvníkům filmové přehlídky nový pohled na život a dílo básníka, který pro mladé lidi přestává být jen pouhou nudnou maturitní otázkou. Studenti studijního programu Multimediální techniky Slezské univerzity v Opavě sledovali stopy Petra Bezruče (Vladimíra Vaška), opavského rodáka, který od 21 let do 87 let věku každým rokem vystoupal na milovanou Lysou horu. Při studentském výšlapu na Lysou horu objevují jeho vztah ke Slezsku, ke kraji, k lidem, a především k Beskydům a Lysé hoře. Autoři se ve filmu také setkávají s Bezručovou celoživotní dobrovolnou sekretářkou, s literárními historiky, se scenáristou, s editorkou Slezských písní, s kurátory Slezského zemského muzea (Památníku P. Bezruče), s umělci, které Bezručův příběh inspiroval, a objevují nové informace o jeho životě. Studentský film vznikl ke 150. výročí narození Petra Bezruče.

Krátkometrážní film Martiny Kostelanské Muladhara se probojoval do soutěžní sekce Fascinace: Exprmntl.cz. Jde o soutěžní přehlídku nejnovějších českých experimentálních filmů, které se vztahují ke skutečnosti a neustávají v pátrání po nových výrazech jejího zpracování na filmový materiál a digitální formáty. „Muladhara je první, kořenová čakra, která je znakem uzemnění a stability. Muladhara zachycuje spojení duše a těla. Spjatost člověka s přírodou a celým vesmírem. Jednotu bytí. Lidská bytost je duha, kterou dotvářejí jednotlivé čakry. Film zobrazuje člověka od fyzického zrodu až po zánik těla a následný odchod duše do další reinkarnace,“ vysvětluje Martina Kostelanská, která úspěšně ukončila studium navazujícího magisterského studia studijního programu Audiovizuální tvorba. 

Anotace dalších snímků nabízených ke zhlédnutí během Týdne s filmy Slezské univerzity najdete na https://www.slu.cz/slu/cz/filmy30let.