Titul prvního mistra Slezské univerzity ve hře League of Legends si odnáší tým Black Eagles

  • Radim Šlezingr
  • 20.04.2021
Historicky první turnaj ve hře League of Legends (dále LoLko) si pro příznivce esportu připravila Slezská univerzita v Opavě. Prvními mistry se stali hráči z týmu Black Eagles. Jak dvoudenní „gamingové“ klání probíhalo? Musí počítačoví hráči trénovat stejně jako klasičtí sportovci?
Autor: Jan Polák – studentská redakce Slezské univerzity

 

Naplánovat esportový turnaj, který bude mít úroveň, není jen tak. Nezasvěcení si mohou myslet, že se parta studentů domluvila na společném hraní na počítači o víkendu. Opak je ale pravdou. Celá myšlenka zorganizovat turnaj v hraní počítačových her se zrodila v hlavě ambasadora esportu na SU Andreje Piňáka, který se zhostil role jednoho z organizátorů. „Diváci turnaja sledujú len akési ovocie komplexného procesu, do ktorého nie všetci vidia, no bez neho by sa turnaj neodohral. Všetko som si dal na papier, začal som komunikovať s univerzitou a s potencionálnymi sponzormi. Nebolo to vôbec jednoduché, niekedy to trvalo celé dni. Bolo potrebne osloviť organizáciu Astras a všetky dohodnúť podrobnosti ako časy, registrácia teamov, propagácia, komentátori a produkcia,“ přibližuje pozadí příprav Andrej, který se turnaje zúčastnil i jako hráč. Společně s univerzitním týmem SLUníčka však skončili před branami play off. Tím však pro Andreje herní víkend neskončil. „Počas turnaja som musel usmerňovať tímy, komunikovať s organizáciou a byť stále v strehu, nehovoriac o tom, že som musel sledovať celý priebeh turnaja v prípade nejakých komplikácií,“ doplňuje Piňák. 


Rozhovor s kapitánem týmu SLUníčka Andrejem Piňákem po prvním odehraném skupinovém zápase. (Zdroj: Twitch AstrasEsport) Rozhovor s kapitánem týmu SLUníčka Andrejem Piňákem po prvním odehraném skupinovém zápase. (Zdroj: Twitch AstrasEsport)


Samotný turnaj odstartoval v sobotu 17. dubna skupinovými zápasy a pokračoval v neděli vyřazovacími boji, kde bylo k ukončení zápasu potřeba dvou vítězství. Do boje o 3. a 4. místo postoupily týmy Třídní šprti a Clown 9. Po třech napínavých soubojích si bronzovou medaili odnesli Třídní šprti, kteří nakonec vyhráli 2:1 na zápasy. Samotné velké finále o 1. místo bylo přehlídkou skvělých „mezitýmových fightů“ týmů Black Eagles a LE GENDY. Po výhře 2:0 na zápasy se historicky prvními mistry Slezské univerzity v Opavě (dále SU) ve hře League of Legends zaslouženě stal tým Black Eagles a my jím tímto gratulujeme!

Esport je fenomén současnosti, kdy se dokonce jedná o možnosti zařazení této „disciplíny“ mezi olympijské sporty. I v případě hraní počítačových her je potřeba trénink. „Trénink probíhal ve stylu, že jsme se se spolubydlícím pečlivě učili do školy. A když jsme na to už neměli nervy a potřebovali se odreagovat, tak jsme napsali pár kamarádům z SU, jestli si nechtějí zahrát LoLko. Tak vlastně vznikl i název Třídní šprti,“ vzpomíná na přípravy svého týmu kapitán Lumír Urban. Některé týmy už mají osvědčenou strategii, se kterou do turnajů vstupují. To platí v případě, kdy je složení týmu neměnné a hráči spolu hrají už delší dobu. U vítězů to tak nebylo. „Jako tým jsme dohromady nikdy nehráli. Dali jsme se do kupy přibližně dva týdny před turnajem, kdy jsem se to dozvěděl. Všechny jsem znal a byli to moji dobří přátelé, ale nikdo se jinak navzájem neznal. Dost mě tedy překvapilo, jak rychle jsme se dokázali sehrát. Nakonec jsem velice rád, že se mi podařilo nás dát dohromady,“ vysvětluje okolnosti vzniku týmu Black Eagles kapitán René Duda. Ten se hraní LoLka věnuje již 8 let a v posledních dvou letech se začal zajímat také o esport a profesionální scénu. „Nejvíce se zajímám o nejvyšší evropskou ligu, LEC, což pro mě bylo velkou inspirací se zlepšit. Výhra v turnaji a sjednocení tak úžasného týmu mě motivuje se dále zdokonalovat. Rozhodně nehodláme přestávat. Momentálně plánujeme účast na dvou turnajích v následujícím měsíci. Budeme reprezentovat školu v univerzitní lize za nový tým Sluníčka Black. Sice se naše sestava trošku pozmění oproti Black Eagles, ale věřím, že budeme jenom silnější,“ doplňuje René. S účastí v případných dalších univerzitních turnajích počítá také kapitán stříbrného týmu LE GENDY Vojta Olsar, který se se spoluhráči dal dohromady také pár dní před turnajem. „Tým jsem poskládal s mým dlouholetým kamarádem na tento turnaj, abychom zkusili, jak na tom jsme oproti jiným týmům. Podařilo se nám postavit skvělý tým kluků, kteří mají své kvality a jsou skvělí parťáci. Za to jim patří můj velký dík a respekt. Do dalších univerzitních turnajů se určitě přihlásíme. Jsme dobrá parta a tým, takže ještě trošku víc potrénujeme a určitě to zkusíme.“


Závěrečný okamžik posledního finálového zápasu, který vyhrál tým Black Eagles (BLE). (Zdroj: Twitch AstrasEsport) Závěrečný okamžik posledního finálového zápasu, který vyhrál tým Black Eagles (BLE). (Zdroj: Twitch AstrasEsport)

O bezproblémový průběh celého turnaje se postarala organizace Astras. Kromě profesionálního streamu dokázala zajistit i zkušené komentátory, kteří dva dny pohotově komentovali celý turnaj. V přestávkách mezi jednotlivými zápasy si diváci mohli všimnout video spotů SU, která byla partnerem celého turnaje. Spolupráci s organizací si pochvaloval také otec myšlenky a průkopník esportu na SU Mgr. Kamil Matula z Ústavu informatiky Filozoficko-přírodovědecké fakulty, který se před finálním zápasem online připojil ke komentátorům na videorozhovor. Ten najdete v záznamu druhého herního dne, kterému předcházely skupinové zápasy ze sobotního odpoledne. Vítězům turnaje gratuluje rovněž Oddělení komunikace SU, které se také značnou měrou o rozvoj esportu na naší alma mater zasloužilo!