Telefonní kontakty

A-A332

Ing. Irena Szarowská, Ph.D., MPA

Email: szarowska@opf.slu.cz

Irena Szarowská (1972) absolvovala navazující magisterský obor Ekonomika podnikání v obchodě a službách (1995), doktorský obor Podniková ekonomika a management (2011) a mezinárodně uznávaný kurz Master of Public Administration (2022). Vyučuje předměty zaměřené na finance, veřejné finance, municipální a regionální finance v bakalářském, magisterském a MBA studiu.

Na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné působí od roku 2005, přičemž od roku 2008 je zástupkyní vedoucího katedry financí a účetnictví. Od roku 2020 je členkou Akademického senátu Slezské univerzity (AS SU), v březnu 2023 byla zvolena místopředsedkyní AS SU a předsedkyní komory akademických pracovníků.

Výzkumnou činnost směřuje převážně do oblasti veřejných financí a financování územně samosprávných celků.

Vybrané publikace

Irena Szarowská (1972) graduated with a Master's degree in Business Economics in Trade and Services (1995), PhD in Business Economics and Management (2011) and an internationally recognized Master of Public Administration (2022). She teaches courses focusing on finance, public finance, municipal and regional finance at the Bachelor, Master and MBA levels.

She has been working at the School of Business Administration in Karviná since 2005, and since 2008 she has been the deputy head of the Department of Finance and Accounting. Since 2020, she has been a member of the Academic Senate of the Silesian University (AS SU), in March 2023 she was elected Vice-Chair of AS SU and Chair of the Chamber of Academic Staff.

Her research activities are mainly focused on public finance and local government finance.

Selected publications

Pracoviště