• 29.11.2022

Udělejme společně dárkem pod stromeček radost dětem daleko od domova!

Pojďme trochu pomoci Ježíškovi a udělejme radost dětem, které budou trávit letošní Vánoce daleko nejen od svých domovů, rodin a blízkých a kamarádů, ale také svých tradic. Vřele jsme je přivítali v naší zemi, když utíkali před útrapami válečného konfliktu, který nezavinili a za to jsme sklidili obdiv a respekt celého světa. Ukažme jim nyní, že naší tradicí jsou i empatie, soucit a srdce na dlani pro ty nejzranitelnější oběti války, děti, kterých máme jen na našich kolejích na Palhanci stále ubytovaných 61! Připojte se spolu s námi ke sbírce dobrovolnického centra Palanycja!
  • Lenka Kendeová
  • 24.11.2022

Za svobodu, ale i proti válce. Takový byl 17. listopad!

Slezská univerzita uctila památku jak hrdinů let minulých, tak i těch současných. Program akce Studenti proti válce nabídl nejen vernisáž výstavy Diplomy, které nebudou nikdy vydány, ale i mnoho dalšího.
  • 21.11.2022

Tým Esport SU si z Red Bull Campus Clutch 2022 odváží bronzovou medaili!

Obrovský úspěch zaznamenala čerstvě poskládaná reprezentace Esport SU ve hře Valorant. I přes to, že nemají za sebou jako tým téměř žádnou herní historii, tak se na univerzitní turnaj s názvem Red Bull Campus Clutch 2022 umístili na krásném třetím místě. Nasbírali tak mnoho zkušenosti a lze předpokládat, že další úspěchy na sebe nenechají dlouho čekat.
  • Viktorie Kovářová
  • 17.11.2022
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Zapojte se do pomoci pro dětský domov ve Velkých Heralticích

Na středu 23. listopadu si studenti a vyučující Ústavu veřejné správy a sociální politiky připravili dobročinnou akci, do které se mohou zapojit i zaměstnanci a studenti univerzity. V rámci Andělské dílny se budou vyrábět andělky, které se následně budou na začátku prosince na fakultě prodávat. Výtěžek z prodeje půjde dětskému domovu ve Velkých Heralticích.
  • 16.11.2022

Opatření Slezské univerzity v rámci šetření energiemi

Slezská univerzita se v reakci na výzvu vlády ČR k maximálnímu šetření energiemi dohodla se všemi svými součástmi na skladbě celouniverzitně přijatých principů, jejichž cílem je dosažení energetických úspor za současného zachování běžného, tedy prezenčního režimu výuky. Současně vyzývá všechny své studenty a zaměstnance k přijetí těchto principů a jejich respektování v každodenním chování ve škole a na pracovišti i k hledání dalších osobních příležitostí k úsporám při spotřebě energií.
  • 15.11.2022

2. esportovní komunitní turnaj na Slezské univerzitě v Opavě zná své vítěze!

V sobotu 12. listopadu se odehrál druhý komunitní turnaj Slezské univerzity v Opavě (SU) v počítačových hrách League of Legends (LoL) a Counter Strike: Global Offensive (CS:GO). V první jmenované hře se vítězem stal tým SLUníčka a ve druhé tým W WARRIORS. Jak finálový den turnaje a celého streamu probíhal se dozvíte v článku.
  • Kamila Návratová
  • 11.11.2022

Mezi řádky Meziřádků!

Šestnáctý ročník multižánrového Festivalu Na cestě s podtitulem Meziřádky ukázal Opavě pestré ztvárnění obyčejných lidských pocitů a prožitků v neotřelých formách. Uspořádali ho – jako již tradičně – studenti 3. ročníku oboru Kulturní dramaturgie v divadelní praxi Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě a letos byl výrazný svou dramaturgií i autorskými projekty samotných studentů.
  • Lukáš Stavěl
  • 10.11.2022

Institut tvůrčí fotografie uspořádal na Měsíci fotografie a Off festivalu v Bratislavě tři výstavy

Nejdůležitější aktivitou ITF FPF Slezské univerzity v Opavě bylo uspořádání výstavy rozsáhlé výstavy Tvárou v tvár (Face to Face) s podtitulem Portréty, autoportréty a autoreflexe studentů a studentek Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě. Kurátor Vladimír Birgus ve spolupráci s pedagogy ITF Ondřejem Durczakem, Josefem Mouchou, Václavem Podestátem a Michałem Szalastem koncipoval výstavu výhradně z těch nejnovějších diplomových, bakalářských a klauzurních prací, které na ITF vznikly v roce 2022.
  • 08.11.2022

Výstavou, diskusí i koncertem studenti proti válce. Přijďte i vy!

Co mají společného Mykola Bondarenko, student univerzity v Krivém Rohu, Vadim Pavlenko z univerzity v Charkově, Petr Gavriliv z polytechnické univerzity ve Lvově, Vladislav Voitovič z univerzity ve Volyni, Sergej Konovalov z pedagogické univerzity v Ternopilu a další, bože, tolik dalších? To, že svůj bakalářský diplom nikdy nedostanou. Ne proto, že by studium nezvládli, ale protože jsou mrtví. Tito a spousta dalších mladých lidí, kteří teprve stáli na prahu svých životů, zaplatili nejvyšší cenu ve válce, ve které Ukrajina brání svou nezávislost a existenci před ruskou agresí. Slezská univerzita v rámci připomínky Mezinárodního dne studentstva a Dne boje za svobodu 17. 11. připravila program Studenti proti válce, jehož součástí je i výstava Diplomů, které nebudou nikdy vydány.
  • Kamila Návratová
  • 03.11.2022

Na Slezské univerzitě se bude diskutovat o mediálním obrazu národnostních menšin v Česku a Polsku

Na Slezskou univerzitu v Opavě se v termínu 8.–10. 11. 2022 sjedou tuzemští i zahraniční odborníci, filmoví a rozhlasoví tvůrci a didaktici dějepisu, aby se v rámci 6. ročníku konference Média – Dějiny – Společnost podělili o své poznatky v oblasti reflexe života národnostních menšin v České republice a v Polsku v médiích, kinematografii a vzdělávání.