• 30.01.2023

Jubilejní 10. ročník festivalu Opavský páv se vrací do jarního termínu a spouští registrace filmů

Mezinárodní festival studentských filmů Opavský páv se po covidových letech, kdy se konal mimořádně na podzim, vrací do původního jarního termínu.
  • 20.01.2023

Cesta k barevné fotografii. Studentský film připomíná jejího vynálezce

„Je škoda, že se na Karla Schinzela zapomnělo,“ říká Maksym Tkachenko, režisér absolventského filmu Karel Schinzel: Člověk, který obarvil svět Na půdě Slezské univerzity v Opavě vzniká pod taktovkou studenta Multimediálních technik Maksyma Tkachenka další unikátní dokument. Tentokrát se do záběru objektivů dostal život zapomenutého vynálezce Karla Schinzela, který přinesl fotografům „barevnou naději“ v době, kdy vládla černobílá fotografie. Jak Maks začínal s filmem a proč si vybral právě téma osudu Karla Schinzela se dozvíte v rozhovoru.
  • 19.01.2023

Představili jsme oficiální podobu parku Eden Silesia

Karviná – Eden Silesia je jedním z pilířů přeměny Karvinska z oblasti negativně poznamenaného těžbou uhlí v inspirativní a atraktivní území a jedním ze zásadních strategických projektů, který se bude ucházet o evropské finance z Fondu pro spravedlivou transformaci. Od zveřejnění prvotních představ v březnu minulého roku, které se inspirovaly úspěšným projektem Eden project v Cornwallu ve Velké Británii, je Eden Silesia předmětem diskusí a zájmu široké veřejnosti. Jak ale bude tento vzdělávací a vědecko-výzkumný park skutečně vypadat, je jasné až nyní, a to z nedávno úspěšně dokončené studie proveditelnosti. Oproti původním představám získala hlavní budova nový design a celý park se ze strategických důvodů posunul blíže městu Karviná.
  • Viktorie Kovářová
  • 18.01.2023
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Moderní výzvy lidstva s dokumentem Strážci paměti

První letošní díl cyklu Moderní výzvy lidstva proběhne 7. února od 11:00 ve výjimečném provedení. Součástí programu bude projekce dokumentárního filmu Strážci paměti o ruském sdružení Memorial a jeho současné situaci a také beseda s jeho ruskými i českými představiteli. Hosty budou Boris Bělenkin, ředitel knihovny Memorialu v Rusku, a Nela Laryšová, místopředsedkyně sdružení Memorial v ČR. Beseda bude překládána.
  • Karin Martínková
  • 16.01.2023

Business Gate uspořádal první opavský MashUp!

Multifunkční centrum na podporu podnikání a podnikavosti Business Gate uspořádalo první opavský MashUp. Řečníci všem návštěvníkům Klubu Art v Opavě 10. ledna 2023 od 18 hodin přiblížili své zajímavé projekty z oblasti podnikání. Nechyběli mezi nimi ani studenti naší Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné.
  • Viktorie Kovářová
  • 15.01.2023
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Fakulta připravuje přednášky pro klub seniorů

Jednou z mnoha aktivit, kterou odborníci z Fakulty veřejných politik (FVP) opavské Slezské univerzity přispívají ke vzdělávání a aktivnímu trávení volného času zástupců starší generace, jsou i přednášky v městském Klubu pro seniory. Spolupráce začala vloni na podzim a bude pokračovat i do budoucna.
  • 12.01.2023

Michał Szalast: Albíni

„Loví nás jako divokou zvěř a sekají nám údy, popisuje albín z Tanzanie.“ –„Život s albinismem může být rozsudkem smrti.“ „Je libo prst pro štěstí? Albíny v Tanzanii děsí rakovina a pověry.“ „Albín je v Africe považován za ztělesnění zla.“ „Tanzanie zažila řadu děsivých masakrů a mrzačení albínů.“ „Albíni v Tanzanii čelí smrtelné hrozbě“. „Hříšný obchod s částmi těl zavražděných albínů v Tanzanii.“ To je jenom několik titulků z amerických, britských nebo českých médií o životě albínů v Tanzanii, africké zemi, kde patří procento obyvatel postižených albinismem, tedy poruchou metabolismu zaviněnou nedostatkem pigmentu melaninu, k nejvyšším na světě.
  • 12.01.2023

Ondřej Durczak a Jiří Siostrzonek představili svou novou knihu Zrození metropole

Fotografická publikace Zrození metropole popisuje Ostravu na snímcích z padesátých a šedesátých let minulého století. Fotografovi a pedagogovi Institutu tvůrčí fotografie Ondřeji Durczakovi a sociologovi a taktéž pedagogovi Jiřímu Siostrzonkovi se podařilo zachytit krásu, ale i temnotu tohoto města. Kniha ukazuje Ostravu ve třech hlavních kapitolách nazvaných Město, Každodenní život a svátky a Průmysl. Autoři chtějí čtenářům přiblížit také atmosféru rodící se průmyslové metropole v krátkém, ale velmi intenzivním období hospodářských, ideologických, kulturních a sociálních proměn. Kromě snímků renomovaných fotografů kniha obsahuje také ty, které se až doposud ukrývaly v soukromých sbírkách a nyní jsou zveřejněny vůbec poprvé.
  • 11.01.2023

Publikace Slezští zemští prezidenti 1848–1928

Věděli jste, že Slezsko mělo svého prezidenta? Pokud ne, je pro vás nová publikace kolektivu autorů z Ústavu historických věd FPF SU (Martin Pelc) a Zemského archivu v Opavě (Zdeněk Kravar, Pavel Solnický, Jiří Šíl, Petr Tesař) jako stvořená!
  • 09.01.2023

Jak umírají hvězdy? Nové Dobré vědět Polopatě napoví!

S novým rokem přichází i nové díly pořadu Dobré vědět Polopatě! Že jste o něm ještě neslyšeli? Jiří Dobrý se svým týmem vám představí vědu jinak, poučným, inovativním a především zábavným způsobem. Nenechte si ujít další epizodu tohoto pořadu!