• Kamila Návratová
  • 30.09.2022

Literárněvědná konference Underground a druhá kultura ve střední Evropě – Underground i druga kultura w Europie Środkowej

Dne 22. září 2022 proběhla na Ústavu bohemistiky a knihovnictví mezinárodní literárněvědná konference „Underground a druhá kultura ve střední Evropě – Underground i druga kultura w Europie Środkowej“. Šlo o první výstup ze stejnojmenného grantového projektu, který podpořilo Česko-polské fórum – Forum Polsko-Czeskie při Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Partnerem projektu byla Univerzita A. Mickiewicze v Poznani (Polsko). Řešitelem grantového projektu je doc. Libor Martinek, spoluřešitelem polonista a komparatista prof. dr hab. Bogusław Bakuła z UAM, jenž se konference také osobně zúčastnil.
  • Tomáš Lanča
  • 27.09.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

M87* and Sgr A*: Imaging supermassive black holes - Přednáška pro veřejnost

Jak byly pořízeny první dva snímky černých děr? Co vědcům tyto snímky prozradily o černých dírách a podobných objektech? Srdečně vás zveme na přednášku pro veřejnost v anglickém jazyce, která se bude konat v rámci mezinárodní konference o relativistické astrofyzice RAGtime 24 v Opavě.
  • Lenka Kendeová
  • 26.09.2022

Druhé Funday klání mělo opět úspěch!

Do letošního druhého Funday klání se proti sobě 16. 9. 2022 postavily třídy třetího ročníku Všeobecného a sportovního gymnázia Bruntál. Přichystaný program jim i podle jejich slov přinesl nejen možnost krásné výhry, ale hlavně den plný zábavy a nových informací.
  • Jan Novotný
  • 23.09.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Večer filmových dokumentů 2022

Večer filmových dokumentů proběhl v pondělí 19.9. 2022 v kinosále na Hauerově na Slezské univerzitě v Opavě. Jednalo se o slavnostní zábavný večer spojený s premiérami nejlepších bakalářských filmů roku 2022 studentů oboru Multimediální techniky Filozoficko – přírodovědecké fakulty. Součástí večera bylo také vyhlášení výsledků Ceny ředitele Fyzikálního ústavu za Nejlepší umělecké dílo.
  • 23.09.2022

Pro Noc vědců nabídneme v Opavě i Karviné nové formáty zábavy. Již za týden!

Večer posledního zářijového pátku, letos tedy 30. 9. 2022, je již tradičně vyhrazen bližšímu seznámení laické veřejnosti se světem vědy a vědců. Cílem této akce, která vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise a do níž se již vloni v ČR zapojilo přes dvacet univerzit a čtyřicet dalších vědeckých institucí, je nejen bořit mýty o nedostupné, nepochopitelné a tajuplné vědě, ale také o lidech, kteří se vědou zabývají. Noc vědců také každoročně přináší několik novinek v podobě nově zapojených subjektů či netradičních formátů setkání s vědou. Překvapení pro fanoušky vědy si letos připravila i Slezská univerzita, která letos obohatí zajímavá dostaveníčka s vědci a vědou o nové zajímavé formáty i nové místo dění.
  • 22.09.2022

Slezská univerzita si bude volit kandidáta na nového rektora

Posledním únorovým dnem příštího roku skončí druhé funkční období stávajícího rektora Slezské univerzity v Opavě doc. Ing. Pavla Tuleji, Ph.D. Protože i ten nejúspěšnější rektor potřetí za sebou již dle zákona vykonávat funkci rektora nemůže, je nutné již nyní zahájit proces výběru nového rektora či rektorky. Univerzitní Akademický senát proto vypsal volbu na kandidáta/ky, kdy členové akademické obce mohou podávat své návrhy. Veřejné představení kandidátů a kandidátek, jež přijmou nominaci a o funkci rektora/ky se budou ucházet, se uskuteční v říjnu.
  • Viktorie Kovářová
  • 21.09.2022
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Moderní výzvy lidstva s Pavlem Rychetským

Proč je ústava důležitá? Tato otázka bude ústředním tématem besedy s ústavním činitelem a předsedou Ústavního soudu, disidentem, chartistou a doktorem práv Pavlem Rychetským, která proběhne 5. října od 11:00 na půdě Fakulty veřejných politik v Opavě na Bezručově náměstí 14.
  • Kamila Návratová
  • 19.09.2022

9. ročník festivalu Opavský páv zahájí dokument Let viny

Do soutěže letošního ročníku mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv se přihlásilo 142 filmů z celého světa. Festival proběhne v Opavě 10.–13. října v univerzitním areálu na Hauerově ulici, doprovodný program také v kostele sv, Janů a v ulicích města. Vstup na festival je tradičně zdarma.
  • Adam Poštolka
  • 19.09.2022

Na Slezské už PETkám odzvonilo! Točte vodu zdarma!

Slezská univerzita již v minulém akademickém roce pro své studenty a zaměstnance dohodla do čtyř svých budov instalaci zdrojů čerstvé, mikrofiltrované vody, kterou si lze natočit z automatů Filtermac do vlastní láhve, a vyloučit tak ze své spotřeby mnoho kilogramů plastů z PET lahví. Od nového akademického roku 2022/23 se univerzita pro své studenty rozhodla pomoci dotovat možnost čerpání této prvotřídní vody tak, aby byla pro studenty zdarma.
  • 15.09.2022

Finále hledání Českého vševěda: pro vítězství si přiletěly vážky

Finálový večer, jímž se uzavřelo půlroční hledání nejlepšího popularizátora vědy v rámci nové aktivity známé Noci vědců, již zná své vítěze. „Palmu vítězství“ si do Ostravy odvezla doktorandka Ostravské univerzity, stříbro sklidilo ekologické téma a poputuje do Prahy, bronzová příčka zamířila do Plzně. Finalista naší univerzity sice svým vystoupením publikum zaujal a sklidil mohutný potlesk, na přední místo to však nestačilo.