• 30.06.2022

TGIAF: studenty středních škol znovu uchvátila fyzika na SU

„Díky bohu za astrofyzikální pátek!“ Tak zní v překladu akce pořádaná Fyzikálním ústavem Slezské univerzity pro všechny nadšence z řad středoškolských studentů i široké veřejnosti. Thank God It's Astrophysical Friday (TGIAF) humorně odkazuje na síť rychlého občerstvení T.G.I.F. zaměřující se především na americkou kuchyni a příležitostné stolování. Při dopoledni plném dechberoucích přednášek z astrofyziky zaplesalo nejedno srdce těch, kterým fyzika přináší nejen radost, ale také neutuchající dychtivost dozvědět se něco víc!
  • 23.06.2022

Je tady nová soutěž o lupeny na Colours of Ostrava!

Ostrava už zase bude hrát všemi barvami festivalu Colours of Ostrava. Slezská univerzita v Opavě si pro vás připravila další klání o vstupenky na tento (nejen) hudební svátek. Jak můžete soutěžit? Stačí správně odpovědět e-mailem na otázku níže a zapojit se tak do slosování!
  • 23.06.2022

Po dvou letech se konalo slavnostní vyřazení absolventů Univerzity třetího věku

Ve středu 15. června 2022 se v hlavním sále Kulturního domu Na Rybníčku konalo slavnostní vyřazení absolventů Univerzity třetího věku (U3V) v rámci programu Centra celoživotního vzdělávání Slezské univerzity. Přítomným absolventům poblahopřáli zástupci akademické obce i primátor statutárního města Opavy Ing. Tomáš Navrátil.
  • Lukáš Stavěl
  • 21.06.2022

Institut tvůrčí fotografie otevřel svou historicky největší zahraniční expozici studentů na nejvýznamnějším fotofestivalu v Polsku

V pátek 10. června 2022 byla v polské Lodži otevřena dosud největší zahraniční expozice prací studentů a absolventů Institutu tvůrčí fotografie. Vycházela z koncepce loňských jubilejních výstav ke 30 letům trvání ITF, ale byla současně doplněna o nejnovější klauzurní, bakalářské a diplomové práce.
  • Tomáš Lanča
  • 20.06.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Experiment s Petrem Horálkem

Na slovenské televizi Dvojka (RTVS) se v premiérovém dílu populárního naučného pořadu Experiment objevil Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Hlavním tématem byla zatmění Slunce, jejich fotografování i pozorování, ale nechyběla ani rozprava o astrofotografii včetně „oživení“ slavného snímku Einsteinova zatmění. Na celou epizodu se můžete podívat v archivu RTVS (dostupnost pořadu bude časově limitovaná).
  • 20.06.2022

Fotograf Formule 1 a náš absolvent Jiří Křenek: Piloti musí jít trošku přes mrtvoly

Absolvent Institutu tvůrčí fotografie (ITF) na Slezské univerzitě v Opavě, sportovní a dokumentární fotograf a také jediný český fotograf s akreditací na focení závodů Formule 1 Jiří Křenek začal svou již 30. sezónu na okruzích pro nejrychlejší vozy světa. Jaká úskalí s sebou fotografování tohoto nablýskaného motoristického divadla přináší?
  • 17.06.2022

Chystáte se na Colours of Ostrava? Navštivte SUper stage Slezské univerzity

Slezská univerzita bude mít na Colours of Ostrava svou SUper stage, která je součástí mezinárodního diskuzního fóra Meltingpot. Doprovodný program tohoto multižánrového hudebního festivalu se bude konat od 13. do 16. července 2022 v Dolní oblasti Vítkovice. Návštěvníci se můžou těšit na bohatý program v podobě přednášek, besed a zajímavých workshopů.
  • 13.06.2022

Hledá se Český VŠEVĚD v rámci Noci vědců. Hlasuj pro toho našeho!

Noc vědců je každoroční oslava vědecké činnosti nejrůznějších objektů vědeckých institucí. Slezská univerzita v Opavě je každoročně součástí této velkolepé akce. V letošním roce je tady jistá novinka. Hledá se totiž Český VŠEVĚD! SU vyslala do boje o tento primát svého popularizátora vědy a techniky Jirku Dobrého. A hlasovat v této soutěži může každý!
  • 10.06.2022

Nový díl pořadu Polopatě vás rozebere na atomy!

Existují i jiné formy skupenství než pevné, kapalné a plynné? Ale jistě! V novém díle pořadu Dobré vědět Polopatě autorské tvůrčí skupiny Jiřího Dobrého, ve kterém bourají sociálně-fyzikální stereotypy, vám jich představí hned několik! Řada z nich je skutečně exotická, přesto jednu pozorujeme pravidelně i na naší planetě!
  • 08.06.2022

Premiérový FUNDAY na SU se náramně vydařil

Bylo to velké! Několikaměsíční mravenčí práce se vyplatila. Funday v prostorách Slezské univerzity je za námi a věříme, že studenti Mendelova gymnázia v Opavě zažili 7. června na SU jednu nezapomenutelnou jízdu svých gymnaziálních životů. Jednotlivé týmy soutěžily mezi sebou o primát nejkomplexnější a nejsehranější třídy třeťáků své školy. Jak se ukázalo, jednalo se o primát, který vyhecoval všechny zúčastněné.