Naši studenti zůstávají v první linii v boji s koronavirem

  • Radim Šlezingr
  • 18.11.2020
Jak rychle přišel, tak rychle změnil životy nás všech. Koronavirus nadále pobývá mezi námi a v druhé vlně pandemie, kterou si aktuálně procházíme, o sobě dává razantně vědět. Není jednoduché přijmout realitu takovou, jaká je. My se však nevzdáme a společně bojujeme. Studenti Slezské univerzity pomáhají v první linii na všech frontách.

Autor: Denisa Palionová – studentská redakce Slezské univerzity

Dvacetiletá studentka druhého ročníku oboru Všeobecná sestra Dominika Klanicová je obdivuhodným příkladem ženy, která se i přes osobní zkušenost s nákazou koronaviru vrátila do Fakultní nemocnice v Ostravě pomáhat. Dlouhodobě se také při studiu angažuje jako dobrovolný zdravotník v neziskové společnosti Rescue team – Ostravak.com, kde již v první vlně pomáhala s rozličným množstvím činností. „Nároky na zdravotníky jsou teď vyšší než normálně, a to se na nich i projevuje. Nepřispívají tomu ani nastavená opatření. Už jen dvanáct hodin v respirátoru je náročné a v momentě, kdy nastane potřebná situace a musíme nasadit „skafandr“, tak práce je podstatně složitější,“ popisuje studentka situaci a dodává: „Už během první vlny jsem byla ve Slezské nemocnici v Opavě, kde jsem si na vlastní kůži zažila, jak těžká tato práce momentálně je a jak je potřeba každé ruky, která může pomoci.“

V Seniorcentru Oasa v Litultovicích, pomáhá v těžkých časech, Tereza Sochorková. Studentka prvního ročníku programu Sociální patologie a prevence, která mimo jiné asistuje pečovatelkám a sestřičkám při jejich práci. „Nedělám přímo jen jednu věc. Když je potřeba pomoct s roznášením jídel, tak pomáhám roznášet, popřípadě i krmit pacienty, kteří to sami nedokážou.“ Nejohroženější skupinou jsou právě senioři, kteří jsou i dlouhodobě odloučeni od svých nejbližších. Sestřičky a pečovatelky se intenzivně snaží jejich pobyt zpříjemnit a být jim kdykoliv na blízku.

Vysokoškoláci se dobrovolně zapojují v nemocnicích i sociálních zařízeních. Více než sto jich každodenně řeší situaci s akutním nedostatkem personálu. Podmínky, se kterými se musí vypořádat, nejsou vůbec jednoduché, ale jejich nasazení je mimořádné. „Práci všeobecné sestry jsem si vybrala, miluji ji, ať už bude situace jakkoliv složitá, my to zvládneme. Hlavně musíme zatnout zuby a navzájem si pomáhat. V této nelehké situaci je nejdůležitější ohleduplnost, sounáležitost,“ říká druhačka z FVP, Sabina Mitregová. Studenti spolupracují se zaměstnanci i v dětských domovech, „sběrných“ školách, dětských centrech, v domovech pro seniory, či v Armádě spásy, napříč Moravskoslezským krajem. Svou pomoc nabízejí nad rámec svých povinností a zajisté je na místě si takových studentů nesmírně vážit.

 

O nasazení studentů a o tom, kde všude pomáhají jako dobrovolníci v rámci praxe i pracovní povinnosti, vyšla celá strana v Regionu Opavsko s datem 10. 11. 2020. Celé znění článku se dočtete v tištěném vydání novin nebo ZDE.