Nevíš si rady se psaním diplomky? DiploGuru je tady pro tebe!

  • Radim Šlezingr
  • 16.10.2020
Ať už bakalářská nebo diplomová, závěrečná školní práce je zákonitě pro mnoho vysokoškoláků velkým strašákem. Pokud přemýšlíš, jak vůbec začít psát, kde najít zdroje nebo jak vlastně celou práci strukturovat, máme pro tebe řešení: Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě znovu otevřela kurz s názvem Napíšu diplomku s DiploGuru Pájou. To vše bez nutnosti registrace a zcela zdarma – nyní i online.

Autor: Denisa Palionová – studentská redakce Slezské univerzity

Baví se dva studenti a jeden se zeptá: „Hej, a jak jsi na tom s tou diplomkou? Už jsi začal?“ A druhý mu odpoví: „No… jako jo, něco málo už mám.“

I když ve skutečnosti ještě nezačali, všude říkají, že už píšou – ano, to jsme my, studenti, a moc dobře to známe. Současně máme pocit viny, a ten není úplně příjemný. Pojďme to změnit.

 

Kurz Napíšu diplomku (od začátku do konce) je iniciativou Moravskoslezské vědecké knihovny a lektorky Pavlíny Tassanyi, též známé jako DiploGuru. Od 7. října letošního roku se koná zcela zdarma online a naleznete ho v Moodle na stránkách svkos.cz. Není k tomu potřeba žádná registrace a ke všem probíraným tématům je možné se zpětně vrátit. V celkem devíti online lekcích tě DiploGuru pomocí instruktážních videí provede úskalími psaní, od výběru tématu přes formální úpravu textu až po samotné tipy k obhajobě. Spolu s návody a pomocnými materiály pro tebe už nic nebude nemožné, protože jak je známo, štěstí přeje připraveným.

 

„Služba DiploGuru by měla schůdnou a normální cestou studentům VŠ poradit při psaní odborných textů. Nápad vznikl ze zoufalé potřeby studentů. Taky jsem byla kdysi student (a prakticky ještě v rámci doktorského studia jsem) a představa, že se půjdu do knihovny ptát nějaké paní, která se na mě bude divně dívat, že to nevím, mě dost odrazovala,“ popisuje zrod myšlenky DiploGuru Mgr. Pavlína Tassanyi.

 

„Po skončení magisterského studia jsem nastoupila do Národní technické knihovny, kde jsem získala spoustu zkušeností, především během konzultací a lekcí pro studenty v Kampusu Dejvice. Následně jsem se přestěhovala zpátky do Ostravy a chtěla jsem něco podobného rozjet i tady. V zásadě věřím tomu, že studentům nejlépe poradí někdo, kdo má podobnou zkušenost – spolužák, kámoš, co zrovna obhájil, apod. – toto je filozofie DiploGuru,“ pokračuje a jedním dechem dodává: „Prosazuji tzv. přístup peer-to-peer. Nikdy neradím s něčím, co mi nepřísluší. Konzultace jsou často vedeny tak, že student představí téma a já tvořím jakousi 3. stranu – někoho mezi studentem a školitelem, kdo se snaží pochopit, o čem téma je, a může nezávisle poradit, zda je to srozumitelné, nebo ne. Opět moje vlastní zkušenost, kdy student nemá nikoho, s kým by mohl konzultovat: ani školitele (který buď nemá čas, anebo má student strach, že ještě nic neudělal, tak to pořád oddaluje a je to horší a horší), rodiče třeba tématu nerozumí, s kámošem se o tom bavit nechceš, před spolužáky se třeba stydíš… ale DiploGuru už pak nikdy neuvidíš, takže se stydět nemusíš.“

 

DiploGuru v kostce:

Kde, kdy, jak: https://elearning.svkos.cz/course/view.php?id=21

Kontakt a aktuality: https://www.facebook.com/search/top/?q=diploguru