S prezidentkou Studentské unie Lucií Zelinkovou o majálesu i dalších akcích

• Daniel Martínek
  • 21.08.2020
Situace kolem koronaviru nedovolila, aby se Opavský Majáles konal v tradičním květnovém termínu. Zdálo se tak, že covid vyhrál první bitvu. Teď už je však jasné, že Open Air v Městských sadech nebude ani v září, což byl plánovaný náhradní termín. Kulturní akce napříč celým spektrem se ruší, takže ani toto rozhodnutí Studentské unie Slezské univerzity v Opavě nebylo překvapivé. Z kompletního programu majálesu ovšem jisté střípky přežily.
Autor: Jakub Plaskura – studentská redakce SU

Zatím se situace pro všechny naplánované akce různého zaměření nevyvíjí ideálně. Bohužel nikdo nemůže tušit, jak se koronavirus podepíše na našich životech v budoucnu. Mnoho odborníků hovoří o jakési podzimní vlně, která by ve spojení s chřipkovou sezónou mohla mít na společnost velmi negativní vliv. Přesto Studentská unie nespí a snaží se alespoň částečně organizovat akce, které by mohly studentský život ve zbytku kalendářního roku 2020 oživit. Proto jsem se sešel s prezidentkou Studentské unie Mgr. Lucií Zelinkovou, která se podělila o své dojmy nejen kolem Open Airu, ale také nám prozradila, co nás čeká, co nás nemine.

Všichni víme, proč se Open Air Opavského Majálesu zrušil. Kdy ale bylo stoprocentně jasné, že akce padá?

V podstatě zde tato možnost byla hned od začátku. Už v květnu jsme se rozhodovali, jestli majáles posunout jen o pár měsíců nebo rovnou o celý rok. Pořád jsme tak nějak doufali, že se vše zlepší. V červnu to vypadalo fakt nadějně, začaly se povolovat postupně větší akce a od září se mělo vrátit vše do normálu. Tak jsme si říkali: „Jupí! To dáme!“ a zase jsme se do toho naplno pustili. Během první půlky července jsme vše připravili, naplánovali, začali tisknout veškeré grafiky a těšili jsme se na září. A pak najednou přišla snad načasovaná bomba a krajská hygiena zatrhla skoro všechny kulturní akce v Moravskoslezském kraji. Zrušení Nefestivalu prakticky ze dne na den, který byl náhradou za Colours of Ostrava, bylo v tu chvíli obrovským strašákem. Tohle kdyby se stalo nám, tak je to pro Studentskou unii SU téměř likvidační. V tu chvíli už jsem sama tak nějak tušila, že to nebude dobrý. Tohle byl pro mě zlomový bod, kdy jsem si řekla, že takhle to nepůjde. Dali jsme si tedy pár dní na rozmyšlenou, ale i tak na konci července padl konečný verdikt. Open Air festival nebude!

Jak strastiplná cesta organizátorů to letos byla? Kouše se těžko, že i přes obrovskou snahu se nakonec Open Air neuskuteční?

Cesta to pro nás byla velice náročná. Přece jenom je to vždy skoro rok práce. Na ročníku 2020 jsme začali pracovat už v srpnu 2019, a že to dalo zabrat. Pořád jsme věřili, že Open Air nakonec proběhne, takže jsme makali do poslední chvíle. Je velká škoda, že je mnoho aktivit spojených právě s Open Air. Jeho zrušením vlastně odpadá třeba i volba krále a královny majálesu, pro které se nám podařilo zajistit letos krásné ceny. I Artemisii budeme muset pokřtít jindy, to teď ovšem řešíme. Pro mě osobně je tohle zrušení Open Airu rána do srdce, beru ho totiž jako takové svoje dítě.

Přesto Opavský Majáles není jen o Open Airu. Nějaké doprovodné akce „přežily“?

Přežily! Přece se tak snadno nedáme! Uskuteční se divadelní den, kdy se můžete těšit na parádní stand-up comedy Poplach a samozřejmě proběhne i Dialog s rektorem. V tuhle chvíli se snažíme vymyslet i nějakou malou alternativu Open Airu, ale to je zatím opravdu ve hvězdách, protože čekáme na to, jaká omezení budou platit od září.

Žijeme v době, kdy se těžko cokoliv plánuje, mohla bys přesto přiblížit nějaké plány Studentské unie třeba do konce kalendářního roku?

No to bych strašně ráda, ale upřímně teď nic velkého neplánujeme. Nezbývá nám totiž nic jiného než čekat, jak se celá situace s koronavirem vyvine. Věříme, že proběhnou alespoň ty menší akce jako pivní maraton, vánoční jarmark nebo třeba sbírka pro psí útulek.

Chtěla bys něco vzkázat všem studentům, kteří se na majáles těšili?

Nezoufejte! Párty budou, sice jsme o tuhle největší přišli, ale zato vám můžu slíbit, že celý náš tým udělá maximum pro to, aby ten ročník 2021 stál za to. Přece jen má ten náš majáles krásných 25 let, tak je musíme oslavit ve velkém stylu!