S Maciekem Wielgusem z Harvardovy univerzity o stínu černé díry

• Martin Kůs
  • 19.02.2020
Ve středu 4. března 2020 se v prostoru víceúčelového kinosálu Slezské univerzity v Opavě (budova Hauerova 4, Opava) uskuteční veřejná přednáška Macieka Wielguse z Harvardovy univerzity o stínu černé díry. Přednáška začíná v 18 hodin a tematicky se bude věnovat prvnímu snímku černé díry pořízeném jedním z členů týmu Event Horizon Telescope v dubnu loňského roku.

Přednáška bude vedena v anglickém jazyce.

Průlomové pozorování bylo oznámeno 10. dubna 2019 v sérii šesti vědeckých článků publikovaných ve speciálním vydání časopisu The Astrophysical Journal Letters. Obrázek ukazuje černou díru v centru galaxie M87, která leží v blízké kupě galaxií v souhvězdí Panny. Černá díra je od Země vzdálena 55 milionů světelných let a váží 6,5 miliard Sluncí. Více o tom na portálu České astronomické společnosti.

„S Maciekem Wielgusem, který působí konkrétně na Black Hole Initiative, už několik let spolupracujeme na vědeckých projektech a společně publikovaných článcích. Vzájemně se navštěvujeme několikrát ročně a osobně si myslím, že je to významná a příjemná spolupráce, kterou se můžeme chlubit. Tentokrát navštíví Opavu právě z důvodu dokončení dalšího materiálu pro publikování,“ uvádí k návštěvě a přednášce Mgr. Debora Lančová, posluchačka doktorského programu Teoretická fyzika a astrofyzika na Fyzikálním ústavu v Opavě a dodává, že Black Hole Initiative je v mnohém zajímavý institut, propojující fyziku, astrofyziku, matematiku a filosofii a své výzkumné projekty soustředí na černé díry ze všech úhlů pohledu.

Maciek Wielgus, který je v současné době zapojen právě do projektu Event Horizon Telescope, je absolventem Varšavské univerzity, kde získal titul BSc (Bacholor of Science) z matematiky a absolventem Varšavské technologické univerzity, kde získal titul MSc (Master of Science) z robotiky a automatického řízení. V roce 2016 dokončil doktorské studium tamtéž. Nyní působí v rámci interdisciplinárního centra Harvardovy univerzity Black Hole Initiative.

Nový obrázek