ASPSU je mrtvé, ať žije Studentská unie!

  • Martin Kůs
  • 19.10.2018
Slavnostním večerem u příležitosti 25. výročí svého založení oslavila studentská organizace Slezské univerzity čtvrtstoletí své existence, zároveň využila této příležitosti k omlazení a veřejnému představení všech atributů tohoto sdružení – názvu, loga i stanov.

Studenti Slezské univerzity v úterý oslavili čtvrtstoletí trvání své organizace slavnostně a skutečně akademicky. Čekali byste pořádný mejdan v některé z oblíbených hospůdek? Tak na to zapomeňte a přeneste se do kinosálu Filozoficko-přírodovědecké fakulty na Hauerově ulici, kam si studenti pozvali také významné hosty z řad akademické obce a zaměstnanců univerzity v čele s jejím rektorem, pány děkany, tajemníky a dalšími hosty. Distingovaný a nevtíravě vtipný Jakub Plaskura v roli moderátora nejdříve připomenul činnost organizace v minulém akademickém roce roce, z nichž nejdojemněji působilo připomenutí charitativního koncertu pro nemocnou malou Natálku a následný slib, že na ni nezapomenou ani v roce letošním.

Také stanovy je třeba náležitě pokřtít... Také stanovy je třeba náležitě pokřtít...
Slavily se 25. narozeniny. Slavily se 25. narozeniny.

Co máme na Slezské univerzitě nejlepší? No třeba rektora

Slavnostní program se bez projevů asi neobejde, ale studenti se s danou nezbytností vypořádali taktéž elegantně a zajímavě. Počátky organizace popsali její zakládající člen a 1. prezident Jan Nosek, tehdy 25letý student fyziky, nyní zkušený vedoucí celouniverzitního Centra informačních technologií i v pořadí druhý prezident, Milan Freiberg.

Pak už se slova a mikrofonu chopila nová prezidentka Lucie a představila nejen sebe, ale především nové logo i název. Nadále již tedy nikoliv ASPSU, čili Asociace přátel a studentů Slezské univerzity, ale Studentská unie. Vše nejlepší do dalších 25 let, a hlavně hodně aktivních členů a dobrých nápadů, jí ihned popřál rektor SU Pavel Tuleja, kterého na pódium pozval Jakub s přidáním svého zážitku z rána stejného dne, kdy čelil dotazu, cože je na Slezské univerzitě to nejlepší. Prý je toho hodně, ale to, co by nám všechny univerzity měly nejvíce závidět, je právě rektor. Jmenovaný si to sice hned pokazil dotazem, proč na novém logu Studentské unie Slezské univerzity chybí univerzitní červená barva, pohotový Jakub jej ale uspokojil červeným obsahem láhve nabídnuté k pokřtění nových stanov…

Volná zábava odstartovala pozváním k lákavému občerstvení i účasti na bohaté tombole. Zkrátka, kdo jste nebyli, litujte. Abyste nemuseli čekat 25 let na další oslavu, zapojte se do činnosti Studentské unie SU raději hned. Vždyť čím více kreativních akcí unie (třeba i ve spolupráci se Slezskou univerzitou) vymyslí a uspořádá, tím více důvodů k oslavám se najde.

Autor fotografií: Hynek Tuleja
Lucie Zelinková představila nové logo a název organizace. Lucie Zelinková představila nové logo a název organizace.


Současná předsedkyně Lucie Zelinková (v černých šatrech) ve společnosti bývalých prezidentů asociace (zleva) Milana Freiberga, Anny Kůsové Sotolářové a Jana Noska. Současná předsedkyně Lucie Zelinková (v černých šatrech) ve společnosti bývalých prezidentů asociace (zleva) Milana Freiberga, Anny Kůsové Sotolářové a Jana Noska.


"Dívčí" čast součastné unie s rektorem univerzity Pavlem Tulejou. "Dívčí" čast součastné unie s rektorem univerzity Pavlem Tulejou.