30. narozeniny Institutu tvůrčí fotografie: slavíme jak jinak než výstavou

  • Daniel Martínek
  • 28.05.2020
V roce 1990 vznikl teprve jako druhé vysokoškolské pracoviště se samostatným fotografickým oborem a dnes je počtem studentů i pedagogů největší českou vysokou fotografickou katedrou. Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě slaví své třicáté narozeniny se vší parádou a vy můžete být u toho.
Eva Gladkovová – studentská redakce Slezské univerzity

Z Institutu tvůrčí fotografie (ITF) se během tří desítek let pod vedením profesora Vladimíra Birguse stala největší česká fotografická katedra s komplexním programem a inspirativními pedagogy, k jakým patří například Jindřich Štreit, Pavel Mára, Václav Podestát, Dita Pepe, Josef Moucha, Jiří Siostrzonek, Štěpánka Stein, Tomáš Pospěch nebo Rafał Milach. Studium na ITF kombinuje generační, národnostní a stylově různé perspektivy, zároveň poskytuje přesah do jiných oborů, zázemí s inovativním kolektivem tak tvoří to nejvhodnější prostředí pro profesionální fotografy.


Výstavu s názvem „Tři dekády“ chystá Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě k 30. výročí od svého založení. Vidět tak můžete to nejzajímavější z období let 1990–2020. Výběr nejlepších snímků studentů i čerstvých absolventů školy nápaditě a emotivně propojuje vzpomínky s přítomností. Staré snímky versus výstřižky z časopisů, poutavé skupinové portréty současných českých rodin, tak rozličných a zároveň tak stejných. To je malá ochutnávka cyklu Resonance. Aktuálnost dokreslují tematické celky vytvořené během smutných týdnů letošního jara definované liduprázdnými ulicemi a osudy skrytými pod rouškou. Originalita, rozmanitost a kvalita čekají na své návštěvníky od 19. června do 27. září v prostorách kubistického Domu U Černé Matky Boží v Praze. Pořadatelem výstavy je Uměleckoprůmyslové museum v Praze.

„Institut tvůrčí fotografie původně připravil rozsáhlejší jubilejní expozici, kterou chtěl ukázat návštěvníkům už letos v květnu ve všech prostorách Domu umění a dvou galeriích v Opavě. Právě kvůli koronaviru ji ale pořadatelé přeložili na duben příštího roku, a to opět do Opavy. Výstavu doprovodí i mezinárodní setkání českých, slovenských a polských vysokých škol s fotografickým studijním oborem. Tam tedy návštěvníci uvidí kompletně všechny snímky,“ dodává profesor Birgus.

Studenty z celého světa láká výtečné renomé školy, která dnes poskytuje bakalářské, magisterské a doktorské studium a má i akreditace na habilitační řízení a řízení pro jmenování profesorů. Téměř polovina zájemců o studium pochází ze zahraničí, především z nedalekého Polska a Slovenska, ale také třeba z Japonska, Velké Británie nebo z Lucemburska. Absolventi se díky osobnímu přístupu a široké škále praktických dovedností uplatňují ve volné i zakázkové tvorbě, jako fotoreportéři v tisku, pedagogové uměleckých škol, kurátoři, pracovníci muzeí a galerií či publicisté. Institut také často pořádá výstavy svých studentů na mezinárodních fotografických festivalech a ve významných muzeích a galeriích, ale úspěchy absolventů, studentů i pedagogů ITF potvrzují především četná zahraniční ocenění, jako například vítězství na World Press Photo, Leica Oskar Barnack Award, Hasselblad Masters, Grand Prix New York Photography Festival a dalších.

Výstavu „Tři dekády“ můžete vidět od úterý do neděle v čase 10 až 18 hodin, ve čtvrtek dokonce až do 20 hodin. Jejími kurátory jsou Vladimír Birgus, Ondřej Durczak a Michal Szalast za ITF a Jan Mlčoch za Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Architekturu expozice vytvořil Dušan Seidl a grafické řešení je dílem Vladimíra Vimra.

Velkolepá oslava třicátin není jedinou významnou událostí ITF. Ten představí další studentské práce v listopadu 2020 na Bratislavském hradě v rámci 30. ročníku festivalu Měsíc fotografie a těšit se na ně můžete i v prosinci téhož roku v galerii Czech Photo Centre v Praze.