V Komunitním jedlém sadu u Slavkova již roste Akademický oříšek

• Martin Kůs
  • 19.11.2019
V sobotu 16. listopadu 2019 se sešli zástupci Slezské univerzity a neziskového spolku Kapradí, aby společně s dalšími účastníky projektu Komunitního jedlého sadu pomohli s výsadbou stromů. Patronem jednoho z nich jsme také my, studnti a zaměstnanci Slezské univerzity v Opavě. Zajímá vás, jak probíhalo sázení Akademického oříšku a kde ho vlastně najdete?

Autorka: Nikol Misaki Vavrlová - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě

V sobotních ranních hodinách se začínají sjíždět na pozemek nedaleko Opavy u obce Stěbořice první nadšenci, kteří se rozhodli podpořit projekt Komunitního jedlého sadu. Tento nápad vznikl již na začátku podzimu a u jeho zrodu byla i všudypřítomná Slezská univerzita.

První účastníci v čele s naším rektorem Pavlem Tulejou začínají značkovat místa, kde se následně mají kopat jámy pro výsadbu. Stromů bude v sadu osmdesát a žádný z nich nebude stejný. Budou se sice opakovat jabloně, hrušně, slivoně nebo ořešáky, ale žádnou určitou odrůdu nenajdete dvakrát! Projekt se také drží myšlenky regionálních odrůd, které budou od raných až po ty pozdní, takže sad bude plodit skoro celý rok.

Jakmile jsou správně označeny místa výsadby, dostávají účastníci, patroni stromů, školení, jak vyhloubit díru (správná hloubka takové díry je přibližně 1/4 rektora, tedy cca. 50 cm řečeno nadsázkou), do které strom přijde, jak ho správně zasadit a také jak připevnit ochranu proti případným škůdcům. Tohoto školení se účastníme i my přítomní studenti a zaměstnanci Slezské univerzity, abychom mohli následně zasadit strom vlastní - univerzitní.

Volba nebyla příliš složitá, za univerzitu bude růst v sadu ořešák Sychrov, jehož plod připomíná mozek. A dostal také své  jméno - Akademický oříšek. Najdete ho hned na začátku komunitního sadu, bude symbolicky oddělovat část sadu studentského, jehož první stromky tady zasadili žáci ZŠ Labyrint, pod vedením odborného garanta výsadby sadu doktora Radima Lokoče. Ti se také postarali o zázemí. Najdete tam totiž nejen maringotky a kadibudku, ale taky pravé indiánské teepee.

Výsadbou stromů ale nic nekončí. O sad je totiž potřeba starat se i nadále. Pokud jste sobotní akci nestihli, se svojí pomocí se klidně nabídněte později. Můžete se přihlásit jako přítel sadu a pomáhat dle potřeby a svých možností. Stačí se ozvat organizátorům projektu na e-mailu: jedlylesopava@seznam.cz.