Představujeme nový studentský podcast Přepni se a jeho autory

  • Lukáš Wicha
  • 04.12.2024
Na Slezské univerzitě máme nový podcast Přepni se! Amelie Jochová a Jan Zlámal, studenti oboru Kulturní dramaturgie v divadelní praxi, vás v něm provedou zákulisím univerzitního života. Podcast je určen nejen současným, ale i budoucím studentům, kteří chtějí poznat, jak to u nás opravdu chodí. Přináší autentické příběhy, praktické rady a tipy, které vám pomohou lépe se zorientovat a propojit s univerzitní komunitou. Více o tom, co podcast nabízí a kdo za ním stojí, se dočtete v rozhovoru s jeho autory.

Kdo tvoří váš tým a jak vznikl nápad na váš podcast?

V rámci seznamování se s dalšími studenty na SU jsme se dali do řeči s Matějem Kaj Voňkou, který nám skrze studentskou organizaci Change the SU zprostředkoval možnost měnit studentské prostředí. Vedli jsme diskuze o tom, čím bychom mohli být přínosní a jak bychom mohli zpestřit akademické prostředí již na počátku studia, načež do pléna pronikl návrh na podcast, kterého jsme se oba rychle chopili. V týmu tedy figuruje i Matěj, co by správce streamovacích platforem a kontaktní osoba s vedením SU. O rešerši se stará student českého jazyka a literatury Adam Sekanina a o zvuk Marek Laryš.

Proč právě název „Přepni se“? Kam nás váš podcast přepne?

Koncepce názvu Přepni se vznikla podobně jako samotný nápad na podcast – spontánně. Původně jsme uvažovali o názvu ChangeCast, který by odkazoval na naši spojitost s Change the SU. Nakonec jsme se ale rozhodli pro název Přepni se, který mnohem lépe vystihuje podstatu našeho podcastu. Tento název odráží myšlenku, že posluchače doslova „přepínáme“ do zákulisí Slezské univerzity. Ať už jde o sdílení užitečných informací pro současné studenty, inspiraci a rady pro ty, kteří teprve uvažují o studiu, nebo o odhalování příběhů, které se odehrávají za zdmi univerzity. Naším hlavním záměrem je studentům dopřát úlevu a umožnit jim naladit se na pohodovější vlnu, probíráme tedy témata zejména studentsky atraktivní a zajímavá.

 Jste studenty Slezské univerzity, jak vás to při tvorbě vašeho podcastu ovlivňuje?

Jsme teprve na začátku nejen svého studia, ale i tvorby podcastu, což nám dává jedinečnou příležitost poznávat univerzitní svět s čerstvým pohledem. Studujeme obor Kulturní dramaturgie v divadelní praxi, který nás přirozeně vede k tomu, abychom hledali nové tvůrčí cesty, rozvíjeli svou kreativitu a neustále přicházeli s novými nápady. Univerzita je pro nás jakýmsi živým prostředím plným podnětů. Zatím vše vnímáme spíš intuitivně a přenášíme své dojmy do obsahu, který vytváříme.

Naším cílem je zachytit tuto autentičnost a otevřít prostor, kde můžeme propojit studenty a další členy univerzitní komunity prostřednictvím příběhů, zkušeností a nápadů, které by jinak mohly zůstat skryté.

Co unikátního chcete posluchačům přinést?

Chceme posluchačům nabídnout něco, co přesahuje běžné informace. Naším cílem je vytvořit prostor, kde se prolínají užitečné rady, zábava a inspirace. Podcast Přepni se není jen o univerzitě jako instituci, ale hlavně o lidech, kteří ji tvoří – studentech, vyučujících a dalších osobnostech, jejichž příběhy často zůstávají skryté. Unikátnost našeho podcastu spočívá v tom, že posluchačům umožňujeme nahlédnout za kulisy. Nabízíme pohledy, které možná ještě nikdy neslyšeli – ať už jde o zajímavé studijní projekty, praktické rady pro studenty nebo lehce humorné historky z běžného univerzitního života. Chceme posluchače inspirovat, aby se nebáli zkoušet nové věci, byli otevření změnám a naplno využili potenciál, který Slezská univerzita a studentský život nabízí.

Kdo je vaším největším vzorem ve světě podcastů a proč?

Co se týče inspirace, každý člen týmu přináší své vlastní oblíbené zdroje a vzory.

  • Amelie: „Původně jsem chtěla čerpat nápady z podcastů – Témy Emy od Emy Muller, který přináší autentický pohled na život. Ale to bylo ještě před tím, než jsme z něj společně s Honzou udělali spíš ‚univerzitní‘ záležitost. Také si velmi ráda poslechnu podcast Balanc, jenž se zabývá psychologickými a seberozvojovými tématy. Ze zahraničních je to pak např. The Happy Times s Joeym Kidnesem, nabízející pozitivní pohled na život a také The Psychology of your 20's od iHearPodcasts, který se zaměřuje na výzvy a zkušenosti mladé generace.“
  • Honza: „Baví mě zejména podcasty, které jsou vedeny na pohodové či vyloženě komické vlně. Příkladem může být verynice Ladislava Sinaie, MírCast, Podcast bez názvu, RestDay nebo BUMCAST Štěpána Kozuba. Jsem ale spíše příležitostným posluchačem podcastů a těžko se mi hledají tvůrci, kteří mě dlouhodobě zaujmou, i proto jsem se velmi rád chopil příležitosti si to společně s Amelií zkusit po svém, a tak přinést na pole podcastů něco nového.“


První díl podcastu si můžete poslechnout již nyní na Spotify.