Festival Ji.hlava zahájí dlouho očekávaný film našeho pedagoga P. Jančárka

• Karin Martínková
  • 23.10.2023
Sedmadvacátý mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava zahájí světová premiéra snímku Tady Havel, slyšíte mě? režiséra a pedagoga naší univerzity Petra Jančárka. Snímek režiséra, zvaného „Havlův filmař“, nabídne dosud nikdy nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla.

Přestože portfolio Petra Jančárka obsahuje několik desítek filmových děl, nejvíce proslul svou spoluprací s Václavem Havlem v letech 2003-2011. Z této spolupráce vzešly dokumenty Václav Havel, Praha-Hrad a nyní trilogii uzavírá celovečerní dokument Tady Havel, slyšíte mě? Snímek, na němž režisér pracoval mnoho let, obsahuje dosud nikdy nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla. Pojednává o mnoha podobách odcházení a stárnutí velkého muže a o stále potřebné přítomnosti dramatika, vězně svědomí, občana, státníka a plachého režiséra vlastního života.

„S Václavem Havlem jsem začal spolupracovat v roce 2003. Naše vztahy charakterizovala naprostá otevřenost a důvěra ze strany Václava Havla a moje absolutní zodpovědnost vůči němu. Během posledních let Havlova života tak mohlo vzniknout přes dvě stě hodin unikátního, dosud nikde nepublikovaného výchozího materiálu pro celovečerní dokument,“ říká Petr Jančárek, který film osobně uvede na slavnostním zahájení festivalu 24. října spolu s producentem filmu Jiřím Konečným a dalšími tvůrci. Snímek je součástí soutěžní sekce Česká radost a účastníci festivalu budou mít příležitost snímek zhlédnout ještě ve středu 25. 10. (Kino DK0 I) nebo v sobotu 28. 10. (Horácké divadlo – Velká scéna). Do běžné distribuce bude film zařazen začátkem příštího roku.

O Petru Jančárkovi

Petr Jančárek, který na Slezské univerzitě působí jako pedagog studijního programu Multimediální techniky, je nositelem mnoha cen a ocenění za své filmy, mimo jiné také novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. Byl také jedním ze zakládajících členů organizace Člověk v tísni, nyní je členem její správní rady. Hluboký zájem o lidská práva jej profesně vedl do mnoha ohnisek válečných či ideologických konfliktů (Hong Kong, Libanon, Kosovo, Kuba, Izrael, Palestina), byl také aktivním účastníkem řady humanitárních misí (Sarajevo, Bosna, Čečna). Jeho posledním scenáristickým a režijním počinem byl dokument Váleční reportéři, který Česká televize uvedla na televizní obrazovky letos v únoru.  I tento snímek festival Ji.hlava představí, a to v rámci sekce Česká televize.