Nestihli jste debatu o Titanicu během Noci vědců? Nyní je dostupná online

  • Karin Martínková
  • 20.10.2023
V rámci letošní Noci Vědců, která připadla na 6. října, jsme během našeho bohatého programu našim návštěvníkům nabídli i možnost sledovat natáčení nového dílu pořadu Co by kdyby. Protože tématem letošního svátku vědy bylo tajemství, vybrali jsme s režisérem pořadu i pro tento nový díl diskusi nad fenoménem, který je stále mnohými tajemstvími opředen: Titanic. Celý díl je nyní připraven k online sledování.

Objevování našeho světa patří mezi nejvíce vzrušující aktivity člověka. Ať už se vydáváme do vesmíru nebo do hlubin našich oceánu, vždy je potřeba zdolávat ty nejextrémnější překážky. Titanic je jistě jedním z nejskloňovanějších témat, pokud se týká průzkumu našeho oceánu či vyšetřování nehod. I dnes, po více než 100 letech, je Titanic obklopen mnoha tajemstvími. V médiích se o Titanicu začalo opět hlasitě hovořit, když ponorka Titan implodovala při sestupu k jeho vraku. 

Pořad Co by kdyby si klade otázku "Co by kdybychom Titanic vyzvedli z mořského dna na souš?" Je to vůbec možné? V jakém stavu je? Jaká fyzika nás v těchto hlubinách obklopuje? Kdyby se to skutečně podařilo, jakou roli by hrála muzea? Jak se takový cenný vrak konzervuje? A čím by nás Titanic ještě překvapil, jaká tajemství ještě skrývá?

 

Pojďte se společně s námi podívat, jak nejen na tyto, ale i na spoustu dalších otázek, odpovídali:

Ondřej Vrkoč – velký fanoušek a odborník na RMS Titanic a zakladatel společnosti REVIVAL of the TITANIC (https://www.newtitanic.net/cs),

RNDr. Jaroslav Vrba z Výzkumného centra teoretické fyziky a astrofyziky Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě

a Mgr. Ondřej Kolář, Ph.D., vedoucí Oddělení historického výzkumu Slezského zemského muzea.

 

Pořad jako vždy svými korektními i nekorektními otázkami moderovali:

Martin Rota – jeden z nejúspěšnějších youtuberů v ČR, věhlas si získal jeho nejznámější kanál Naprosto retardovaný, na kterém se věnuje komentování soudobých kontroverzních témat. Martinův záběr je však daleko širší; rád se věnuje vědeckým otázkám, počítačovým hrám a výstupům na vrcholky velehor, přičemž redefinuje význam adjektiva hendikepovaný, kterým byl obdařen v souvislosti s neúspěšnou operací nezhoubného nádoru páteře,

a Mgr. Patrik Kořenář – společně s Martinem Rotou založil v roce 2017 pravidelný populárně-naučný diskuzní pořad Zvědátoři. V něm volně řeší vědu, vesmír, technologie, přírodu i společenská témata. Hlavní důraz je kladen na kritické myšlení a ověřování zdrojů.

 

Co by kdyby – Tajemství Titanicu

 

Více o pořadu CO BY KDYBY:

Otázku „Co by kdyby“ znají snad všichni rodiče malých dětí a je vlastně škoda, že si ji neklademe častěji. Otevírá nám totiž světy možností, které sice jsou většinou absurdní, jenže – jsou opravdu nemožné? A především, není zábavné takto přemýšlet a třeba se tímto způsobem i něco naučit? Možná nějak takto přemýšlel režisér MgA. Aleš Brunclík, absolvent naší univerzity, když formuloval synopsi v Česku nového typu pořadu, ve kterém diskutují vědci a odborníci – zcela vážně a se znalostí  nejnovějších vědeckých poznatků a objevů – o čistě hypotetických tématech. Pořad od samého počátku vzniká s podporou Slezské univerzity v Opavě.