Do Noci vědců zbývají jen dva dny. Z nabitého programu je těžké vybrat

  • Karin Martínková
  • 04.10.2023
Výjimečná noc, kdy běžně veřejně nepřístupné budovy univerzit a vědeckých institucí otevírají svým malým i velkým návštěvníkům dveře s cílem ukázat vědu a její fascinující svět v mnoha podobách, letos připadá na 6. října. Do výběru programu pro návštěvu s přáteli, rodinou, či jen tak sólově zbývá už jen pár dní. Některé nabídky jsou z důvodu omezené kapacity podmíněné rezervací místa, naplánujte si proto svůj magický večer včas. Své si v Opavě i Karviné najdou děti i dospělí a vstupy vás nebudou stát ani korunu!

Možnost nastavit si svůj program večera zasvěceného vědě, vědcům a vědkyním nabízí web Noci vědců. Chcete-li využít tuto nabídku, postačí kliknout na logo Noci vědců na webu www.NocVedcu.cz vlevo nahoře a poté vybrat volbu „Průvodce programem“. My na Slezské univerzitě doufáme, že si vyberete program v jednom z našich sídelních měst – Opavě nebo Karviné. Pojďte se společně s námi podívat, jaké menu vám nabízíme!

Zvolíte-li Opavu, můžete vybírat ze 34 nabídek, přičemž můžete ještě upřesnit, hledáte-li program v určitém oboru, vhodný pro (menší) děti či s bezbariérovým přístupem. Hotovo? Výborně, nabídka se otevírá. Téma letošní Noci vědců je TAJEMSTVÍ, proto budeme odhalovat jedno za druhým.

Velmi prospěšné se zdá ovládnutí tajemství úspěšných úspěšné komunikace s umělou inteligencí. Chcete-li vědět, jak se dobrat v příkazech nejlepšího výsledku, navštivte workshop Tajemství úspěšných promptů pro nástroje AI. A cestou se neopomeňte podívat, Co skrývají laboratoře robotiky!

Z úplně jiného soudku jsou tajemství, která ukrývají středověké receptáře. Chcete znát jejich chuť? Pak si nezapomeňte rezervovat místo na kulinárním workshopu!

Cosmix je název pořadu promítaného v našem univerzitním sférickém kině Unisféra, který vám doslova přiblíží práci astronauta. A bude to jízda, během které dokonce „vyskočíte“ z točící se centrifugy přímo do vesmírné rakety! Unisféra bohužel není nafukovací, proto jsme pro vás připravili více termínů promítání. I tak si ale své místo zajistěte rezervací!

Večerní obloha vábila mnohé obdivovatele, co svět světem stojí. Paříte-li mezi ně i vy, neopomeňte si rezervovat své místo na observační terase univerzitní hvězdárny WHOO! Jde o novinku, která bude veřejnosti o Noci vědců zpřístupněná vůbec poprvé.

Věděli jste, že Slezsko mělo svého prezidenta? Nabízíme vám možnost vydat se po stopách slezských zemských prezidentů! Jde to hravě, uvidíte! Do hlubší historie vás zavedou přednášky Porcelánové arkanum a Tajemné kultovní areály pravěku; k procházce Vás pozve i Tajemný Řím.

Vyrazíte-li za vědou s menšími dětmi, pak budou vaším cílem pravděpodobně Tajemství skřítka Vesíka či zubních skřítků. Zájemcům o zdravovědu nabídneme odkrytí tajemství řeči, mysli, kostry či dokonce vzniku života.

Přírodní vědy si vezmou na paškál naši fyzici, matematici a také studenti opavského Mendelova gymnázia. Jestliže ti první se budu věnovat tajemstvím v těchto vědách, studenti rovnou vědí, že Dva tajemství neudrží, natož tři.

Pokud jsou pro Vás tajemství přírodních věd příliš abstraktní, pojďte se s námi věnovat Tajemství Titanicu. Nebo tak trochu v abstrakci zůstaňme a pojďte s námi vyluštit Skryté vzkazy, významy a tajemství ve výtvarném umění. K uzavření letošního svátku vědy v Opavě se bude hodit Vědecký kabaret.

 

Do Karviné zamiřte, zajímá-li vás Tajemství úspěšných (marketinkových) značek či Záhady lidské psychiky a parapsychologických jevů. Estéty bude zajímat Tajemný svět obrazů a pragmatici konečně odhalí Tajemství peněz. Na své si zde přijdou i vyznavači zdravé výživy a nových trendů v této oblasti, mezi které patří i jedlý hmyz. Neoslabí-li vaši statečnost hmyzí tykadla či nožičky v krku, můžete zkuste odhalit obsah Tajemných boxů. Své vlastní tajemství pak i v Karviné chystají středoškolští studenti z SPŠ Karviná, které na univerzitu doprovodí roboti.


PODÍVEJTE SE NA NAŠI POZVÁNKU