Roli ochutnávky nadcházející Noci vědců úspěšně naplnil Hospodský kvíz

  • Karin Martínková
  • 03.10.2023
Noc vědců celostátně, takže i v našich sídelních městech Opavě a Karviné, naplno propukne již tento pátek 6. října. Letošní nabídka popularizace vědy i práce vědců a vědkyň je ještě pestřejší, než byla vloni, a mimo jiné také letos nabídla speciální Hospodský kvíz – jak jinak než s tématikou vědy. A pokud se Noc vědců snaží představit vědu jako disciplínu, která může být a bývá zábavná, Hospodský kvíz toto poslání naplnil ve vrchovaté míře!

Text: Karin Martínková
Foto: Dana Chlupová, Pipreková Kristýna (Karviná) a David Vaniš (Opava)

Hospodský kvíz je týmová vědomostní soutěž původem z Velké Británie, pravidelně probíhající každý týden v desítkách podniků po celé České republice. Běžný kvíz je tvořen otázkami z různých oborů lidské činnosti od historie, zeměpisu, filmu, hudby, kultury či přírodních věd až po logické hádanky, hry se slovy a další tvořivá témata. Námětem našeho speciálního vydání, jehož vznik iniciovali organizátoři Noci vědců, byla pouze a výlučně věda ve spojení s pořádajícími subjekty.

Na to, zda se dá v celkem 55 zvídavých otázkách, které tvoří náplň pěti soutěžních kol po deseti pravidelných a jedné bonusové otázce, prezentovat vědu v jejích rozličných podobách, a ještě k tomu zábavně, odpovědělo celkem 13 soutěžních týmů jednoznačně ANO“! Pět z nich přitom soutěžilo v Opavě a osm v Karviné. Přihlásit svůj tým, který dle pravidel může mít 3–8 členů, přitom mohl kdokoliv z řad našich studentů, akademiků, zaměstnanců i široké veřejnosti. A my jsme rádi, že této možnosti všechny uvedené skupiny využily!

Týmy, které v našem poměřování znalostí uspěly nejlépe, obdržely zajímavé ceny, které do kvízu věnovala naše univerzita. A přestože věcné ceny členům týmů udělaly nelíčenou radost, euforii zajistilo již samotné umístění na pomyslné bedně. O radost ze hry a příjemně a užitečně strávené něco přes dvě hodinky volného času se podělili všichni účastníci, jak ostatně můžete zhlédnout na níže připojených fotografiích.

Chtěli byste si tento kvíz vyzkoušet sami doma? Můžete! Od páteční Noci vědců, tedy od 6. 10., bude tento kvíz dostupný na webu www.nocvedcu.cz. Samotnou sváteční noc ale doma sami s kvízem rozhodně netravte. Vyberte si svůj program z pestré nabídky Slezské univerzity a přijďte mezi nás, už se na vás těšíme!

Opava: pekelné soustředění Opava: pekelné soustředění
Opava: společná radost výherců i účastníků Opava: společná radost výherců i účastníků
Opava: kdo se hlásí, chce jít příští rok znova Opava: kdo se hlásí, chce jít příští rok znova
Karviná: výherci a účastníci Karviná: výherci a účastníci
Karviná: výherci a účastníci Karviná: výherci a účastníci
Karviná: výherci a účastníci Karviná: výherci a účastníci
Výsledková listina Karviná Výsledková listina Karviná
Výsledková listina Opava Výsledková listina Opava