Noc vědců se blíží, rezervujte si včas termín!

  • Lenka Kendeová
  • 05.09.2023
Do každoročního svátku vědy zbývá pouhý měsíc; přípravy jsou již v plném proudu a nejinak je tomu ve městech, ve kterých sídlí Slezská univerzita, tedy v Opavě a Karviné. Ústředním tématem letošní Noci vědců, která se uskuteční v pátek 6. října, je tajemství, přesto několik připravovaných lákadel můžeme prozradit již nyní.

Text: Karin Martínková

Otevřeno dlouho do noci budou mít všechna tradiční a oblíbená univerzitní místa a budovy v Opavě. Ještě že nejsou daleko od sebe a poznání tak můžete spojit s příjemnou procházkou!

Na Fyzikální ústav na Bezručovo náměstí 13 nepochybně zamíří nadšenci pro vesmír. Poprvé budou zájemci moci letos vystoupat až na nově vybudovanou střešní terasu univerzitní observatoře WHOO! a pomocí dalekohledu odhalit tajemství noční oblohy. A pokud při zkoumání hvězd budete přemýšlet nad náplní práce astronautů, přijďte se s ní seznámit do našeho sférického kina Unisféry. Bude to pořádná jízda, během které dokonce „vyskočíte“ z točící se centrifugy přímo do vesmírné rakety. Ale pozor, na obě programové nabídky si včas rezervujte místo, rezervace jsou již dostupné na webu Noci vědců!

Na stejné adrese sídlí také informatici Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Ti už se nemohou dočkat, aby návštěvníkům předvedli poklady své robotické laboratoře! A chcete-li konečně vědět, co se skrývá za tolik skloňovanou umělou inteligencí a máme-li se na její masové využití těšit, či se spíše bát, stavte se na workshopu Tajemství úspěšných promptů pro nástroje AI. Nabídka této fakulty pro Noc vědců je však stejně pestrá jako paleta jejích studijních programů. Pokud milujete gastronomii, neváhejte a zajistěte si místo v Návštěvnickém centru U Vavřince. Unikátní kulinární workshop Odhalená tajemství středověkých receptářů s degustací nabízí jen omezený počet míst a rezervovat si je můžete již nyní. Příjemně nasycení pokračujte na Masarykovu třídu za historiky. Ti vás provedou tajemstvími pravěku, porcelánu i Říma a připravena bude i zábavná kvízová hra!

Na Fakultu veřejných politik tradičně nejvíce míří kroky rodin s dětmi. Právě na ně se již teď nejvíce těší skřítek Vesík se svou pátrací hrou, do které zapojí i rodiče. Fakultní tým však zájemcům nabídne mnohem více!  Mimo jiné i poodhalení tajemství řeči, mysli, vzniku života či lidské kostry…

V Karviné najdete celou nabídku na jednom místě, a to přímo v budově na Univerzitním náměstí. Návštěvníci se tak mohou nejen (konečně) dozvědět tajemství peněz, ale také recept úspěchu těch nejlepších obchodních značek, proniknout do světa obrazů i lidské psychiky a parapsychologických jevů. Pro zvídavé mozky budou připraveny tajemné boxy, mlsné jazýčky budou moci otestovat trendovou raw stravu a ti nejodvážnější i jedlý hmyz!

Slezská univerzita zkrátka nezahálí. Již teď však můžeme prozradit, že ani tato pestrá paleta nabídky není ještě úplná, nějaké to tajemství si ještě chvilku necháme pro sebe. Chcete-li být mezi prvními, kdo se dozví vše, sledujte přehled na webu Noci vědců, kde si v sekci Program můžete vyfiltrovat nabídku v konkrétním městě.

A nezapomeňte, že na webu Noci vědců najdete i krátká soutěžní videa současných vědců a vědkyň, kteří se jimi snaží dokázat, že věda není vůbec nudná a věnovat se jí znamená obohatit se o fascinující zážitky, úkazy i vědomosti. Hlasovat pro toho, komu se to podle vás podaří nejlépe, můžete přímo na webu v sekci Vševěd 2023.

P.S. Slezskou univerzitu reprezentuje ten kosmonaut...

 

O noci vědců

Akce vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise.
Jejím posláním je nejen popularizace vědy, ale také představení vědců a jejich práce, která je pro většinu lidí často neviditelná, přitom nás v každodenním životě provází na každém kroku.
V České republice se do této popularizační akce zapojují dvě desítky univerzit a na šedesát vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších organizací po celé zemi, které svůj program prezentují na více než stovce pracovišť. Vstup na program Noci vědců je určený pro nejširší veřejnost, od malých až po seniory, a je zdarma.