CO BY KDYBY sklidilo úspěch na AFO!

  • Lenka Kendeová
  • 15.05.2023
Pořad „Co by kdyby“ zaznamenal velký úspěch na AFO (Academia Film Olomouc). Sál byl narvaný k prasknutí, přesto se do sálu nedostali všichni zájemci o diskuzní show. Pokud jste mezi těmi, co se bohužel už z kapacitních důvodů nedostali nebo jste na AFO nemohli být, ale rádi byste díl viděli, tak od soboty 13. 5. máte možnost!

Text: MgA. Aleš Brunclík

Tentokrát jsme se podívali na šílenou představu, co kdybychom žili 500 let? Dozvěděli jsme se spoustu nových poznatků o fungovaní mozku, paměti, o tom, jak funguje práce s informacemi a jak je ukládá náš mozek. Odborníci se odkazovali na výzkumy, které se prováděly nejen na zvířatech, ale i lidech. Další otázka nemohla být šílenější. Co by, kdybychom chtěli uchovat mozek v láhvi? Mnohým z vás jistě vyvstal na mysli seriál Futurama, která s tímto konceptem často pracovala. Opět jsme došli k mnohým zajímavým závěrům. Odborníci opět pracovali se studiemi, které popisovaly mozek, respektive jeho degeneraci u lidí s popálením těla nebo tělesným postiženým. Na závěr jsme se dostali ještě k otázce, co kdybychom si předávali informace telepaticky? Ač otázka vypadá velmi šíleně, odborníci došli k zajímavým závěrům. Prim hrála evoluce, která byla styčným pilířem tohoto tématu. 

 

Do debaty tentokrát přispěli Filip Španiel a Tereza Nekovářova, oba neurovědci z NÚDZ, Marek Timko přispíval do debaty filozofickým pohledem, a opět nechybělo duo Jan Jaron Tomaštík za vědátora a Martin Rota jako moderátor. Díl můžete vidět online na YouTube.