CO BY KDYBY…neexistovalo světelné znečištění

  • Lenka Kendeová
  • 05.05.2023
Po úspěšném speciálu, který nadchl publikum celosvětově uznávaného festivalu Academia Film Olomouc, vychází další díl, tentokrát na téma světelné znečištění. Hosté pořadu se v něm pokusí odpovědět na otázku „co by kdyby“ neexistovalo světelné znečistění, a také se zaměří na znečišťování oběžné dráhy a s tím i související vypouštění satelitů Starlink Elona Muska.

Moderátoři, známí a úspěšní youtubeři Martin Rota a JaRon Tomáštík, si pro své zapeklité hypotetické otázky vybrali odborníky z našeho Fyzikálního ústavu, a to Mgr. Martina Petráska, Ph.D. a RNDr. Tomáše Gráfa, Ph.D. Ti prostřednictvím svých odpovědí poskytnou divákům mnoho cenných informací a rad. Světelné znečištění je totiž stále více diskutovaným tématem, a právě proto se tento díl Co by kdyby snaží diváky co nejvíce informovat a přiblížit jim jeho dopady i to, jak může každý z nás přispět k jeho snížení.

Premiéra tohoto dílu je plánovaná na zítra, tedy 6. 5. 2023 na YouTube kanálu Co by kdyby!

Více o pořadu CO BY KDYBY:

Otázku „Co by kdyby“ znají snad všichni rodiče malých dětí a je vlastně škoda, že si ji neklademe častěji. Otevírá nám totiž světy možností, které sice jsou většinou absurdní, jenže – jsou opravdu nemožné? A především, není zábavné takto přemýšlet a třeba se tímto způsobem i něco naučit? Možná nějak takto přemýšlel režisér Aleš Brunclík, absolvent naší univerzity, když formuloval synopsi v Česku nového typu pořadu, ve kterém diskutují vědci a odborníci – zcela vážně a se znalostí nejnovějších vědeckých poznatků a objevů – o čistě hypotetických tématech. Tento zajímavý a inovativní pořad vzniká od samého začátku díky podpoře Slezské univerzity, což je velmi pozitivní zpráva pro celou vědeckou komunitu a širokou veřejnost. Univerzita tímto podporuje popularizaci vědy a techniky, a zároveň vzdělávání a rozvoj obecného vědomí o vědeckých otázkách. Díky této podpoře může pořad Co by kdyby nabídnout divákům zajímavé a inovativní přístupy k různým vědeckým tématům a přiblížit tak veřejnosti důležité vědecké poznatky.

 

Obsazení 7. pravidelného dílu

Martin Rota

Jeden z nejúspěšnějších youtuberů v ČR, věhlas si získal jeho nejznámější kanál Naprosto retardovaný, na kterém se věnuje komentování soudobých kontroverzních témat. Martinův záběr je však daleko širší; rád se věnuje vědeckým otázkám, počítačovým hrám a výstupům na vrcholky velehor, přičemž redefinuje význam adjektiva hendikepovaný, kterým byl obdařen v souvislosti s neúspěšnou operací nezhoubného nádoru páteře.


Jan JaRon Tomáštík

Fyzik-popularizátor z Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL), který společně s kolegou L. Loukotou na této univerzitě založil vědecky popularizační projekt Vědátor.

 

Mgr. Martin Petrásek, Ph.D.
Absolvent a pedagog studijního programu Multimediální techniky, Slezské univerzity v Opavě. Svým studentům předává zkušenosti z oblasti popularizace vědy a multimédií. Stojí například za dokumenty Perkův dalekohled, Grygar nebo Ještěr od Lysé hory. Tématem světelného znečištění se zabývá dlouhodobě.


RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Vystudoval fyziku na Masarykově univerzitě v Brně a tamtéž získal Ph.D. v oboru teoretická fyzika a astrofyzika. Od roku 1988 do roku 2015 pracoval v Planetáriu Ostrava (VŠB – Technická univerzita), 22 let jako vedoucí této instituce. Od roku 2015 působí na Slezské univerzitě v Opavě, kde vyučuje, zastává funkci proděkana pro strategie a rozvoj, stará se o observatoř WHOO! a digitální sférickou projekci Unisféra. Významným způsobem se dlouhodobě angažuje v rámci České astronomické společnosti.