CO BY KDYBY bude na AFO a živě!

  • Lenka Kendeová
  • 25.04.2023
Pořad Co by kdyby byl pozván na největší evropský festival zaměřený na popularizaci vědy Academia Film Olomouc (dále jen AFO). Letos jsou pro jeho návštěvníky nabízena témata jako identita, vnímání času anebo traumatické zážitky naších předků. Co by kdyby přichází opět se svými šílenými otázkami, aby tak divákům nabídl do zmíněných témat odborný vhled. Speciální díl na AFO otevře otázka, co by (bylo), kdybychom žili 500 let?

Opět se tak po delší době pokusíme „naživo“ pomocí neurovědy podívat na to, jak by náš mozek zvládal dlouhověkost, zda by se vůbec na takovou situaci dokázal adaptovat. A jak by vlastně vypadal koncept manželství? Chtěli byste žít 450 let s jedním partnerem? Jsme na něco takového vůbec naprogramovaní? A další otázka bude ještě šílenější: Co kdybychom chtěli uchovat mozek v láhvi? Vypadalo by to jako ve scénách z populárního pořadu Futurama nebo z kultovního sitcomu Červený trpaslík? Další otázka se podívá blíže k tématu identity. Co kdybychom měli v sobě 2 nebo 10 osobností? I tentokrát by se nabízela připomínka na sitcom Červený trpaslík, nebo by mohla někomu v mysli vyskočit popkulturní reference na film Rozpolcený. Jak je u pořadu zvykem, nebudou u něj chybět moderátor Martin Rota s věrným sparing partnerem Janem JaRonem Tomaštíkem za Vědátora a samozřejmě i povolaní experti na dané téma. Tentokrát se seznámíme s dvojicí z Národního ústavu duševního zdraví, kterou utvoří doktorka Tereza Nekovářová a doktor Filip Španiel, a filozofem ze Slezské Univerzity v Opavě doktorem Markem Timkem. Kdybyste měli cestu do Olomouce na festival AFO, určitě nevynechejte ve středu 26. 4. 2023 od 18:00 CO BY KDYBY naživo. 


Více o pořadu CO BY KDYBY:

Otázku „Co by kdyby“ znají snad všichni rodiče malých dětí a je vlastně škoda, že si ji neklademe častěji. Otevírá nám totiž světy možností, které sice jsou většinou absurdní, jenže – jsou opravdu nemožné? A především, není zábavné takto přemýšlet a třeba se tímto způsobem i něco naučit? Možná nějak takto přemýšlel režisér Aleš Brunclík, absolvent naší univerzity, když formuloval synopsi v Česku nového typu pořadu, ve kterém diskutují vědci a odborníci – zcela vážně a se znalostí nejnovějších vědeckých poznatků a objevů – o čistě hypotetických tématech. Pořad od samého počátku vzniká s podporou Slezské univerzity v Opavě.

Na AFO půjde o celkem 7. díl, a zároveň pouze druhý, který bude divákům přístupný takto živě.


Obsazení speciálního 7. dílu na AFO

Martin Rota

Jeden z nejúspěšnějších youtuberů v ČR, věhlas si získal jeho nejznámější kanál Naprosto retardovaný, na kterém se věnuje komentování soudobých kontroverzních témat. Martinův záběr je však daleko širší; rád se věnuje vědeckým otázkám, počítačovým hrám a výstupům na vrcholky velehor, přičemž redefinuje význam adjektiva hendikepovaný, kterým byl obdařen v souvislosti s neúspěšnou operací nezhoubného nádoru páteře.

 

Jan JaRon Tomáštík

Fyzik-popularizátor z Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL), který společně s kolegou L. Loukotou na této univerzitě založil vědecky popularizační projekt Vědátor.

 

Mgr. Marek Timko, Ph.D.

Filozof, pedagog a ombudsman Slezské univerzity v Opavě. Několik let se angažuje jako moderátor akce Měsíc autorského čtení v Ostravě. Dlouhodobě se zajímá o lidská práva a vyjadřuje podporu ženám a LGBT+ komunitám.

 

RNDr. PhDr. Tereza Nekovářová, PhD.

Působí v Národním ústavu duševního zdraví a přednáší na Přírodovědecké katedře Univerzity Karlovy v Praze a na katedře psychologie Filozofické fakulty téže univerzity.

 

MUDr. Filip Španiel, Ph.D.
V Národním ústavu duševního zdraví zastává funkci vedoucího výzkumného centra. Dále působí jako odborný asistent na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a specializuje se na schizofrenii.