Nový díl CO BY KDYBY bere útokem kvantovou fyziku

  • Lenka Kendeová
  • 31.03.2023
Pořad "CO BY KDYBY?", který pokládá odborníkům někdy až lehce šílené hypotetické otázky, vypouští do éteru další díl. Tentokrát budeme mluvit o kvantových počítačích. Co je to vůbec qubit? A zahráli bychom si na kvantovém počítači nějaké hry? Co kdybychom kvantově komunikovali? O těchto a dalších hypotetických otázkách budou diskutovat JaRon z vědecky popularizačního projektu Vědátor s profesorem Tomášem Opatrným a docentem Karlem Lemrem. Zárukou třeskuté diskuse je opět její moderátor, známý youtuber Martin Rota.

Autorka textu: Karin Martínková

Otázku „Co by kdyby“ znají snad všichni rodiče malých dětí a je vlastně škoda, že si ji neklademe častěji. Otevírá nám totiž světy možností, které sice jsou většinou absurdní, jenže – jsou opravdu nemožné? A především, není zábavné takto přemýšlet a třeba se tímto způsobem i něco naučit? Možná nějak takto přemýšlel režisér Aleš Brunclík, absolvent naší univerzity, když formuloval synopsi v Česku nového typu pořadu, ve kterém diskutují vědci a odborníci – zcela vážně a se znalostí nejnovějších vědeckých poznatků a objevů – o čistě hypotetických tématech.

 

První díl tohoto pořadu měli diváci možnost zhlédnout naživo na půdě Slezské univerzity na podzim minulého roku. Od té doby vyšlo již několik dalších dílů (CO BY KDYBY fungovala magie, CO BY KDYBYchom řídili poločas rozpadu, CO BY KDYBY naše paměť byla nekonečná a další), které si získaly své nadšené fanoušky. Je jich dokonce tolik, že tvůrci pořadu aktuálně řeší pozvání na Comic-Con 2023 do Prahy a na festival Academia Film Olomouc. Pokud se do Prahy ani Olomouce na zmíněné akce nechystáte, přijměte pozvání na v pořadí již 6. díl, jehož online premiéra je ohlášena na zítřek, tj. 1. dubna na Youtube kanále Co by kdyby.

Obsazení 6. dílu:

 

Martin Rota

Jeden z nejúspěšnějších youtuberů v ČR, věhlas si získal jeho nejznámější kanál Naprosto retardovaný, na kterém se věnuje komentování soudobých kontroverzních témat. Martinův záběr je však daleko širší; rád se věnuje vědeckým otázkám, počítačovým hrám a výstupům na vrcholky velehor, přičemž předefinovává význam adjektiva hendikepovaný, kterým byl obdařen v souvislosti s neśpěšnou operací nezhoubného nádoru páteře.

 

Jan JaRon Tomáštík
Fyzik-popularizátor z Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL), který společně s kolegou L. Loukotou na této univerzitě založil vědecky popularizační projekt Vědátor.

 

prof. RNDr. Tomáš Opatrný, Dr.

Na UPOL učí termodynamiku, statistickou fyziku a kmity a vlny.
Jeho výzkum se zaměřuje na zpracování kvantové informace v optických a atomárních systémech. Spolupracuje s výzkumnými pracovišti v Dánsku, USA a Izraeli. Věnuje se též organizaci soutěže středoškoláků Turnaj mladých fyziků.

 

doc. Mgr. Karel Lemr, Ph.D.

Působí ve Společné laboratoři optiky Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu AV ČR, kde se věnuje problematice kvantové optiky a kvantového zpracování informace. Je spoluautorem odborných publikací studujících například možné útoky na bezpečnost kvantové kryptografie nebo kvantových bankovek. V oblasti kvantových komunikací se podílel na experimentální realizaci kontrolované teleportace, která může sloužit jako základní stavební prvek pro rozsáhlé kvantové komunikační sítě. V poslední době se věnuje propojení umělé inteligence a kvantové fyziky.