Týden Akademie věd ČR je v plném proudu!

  • Karin Martínková
  • 31.10.2022
Také letos se Slezská univerzita v Opavě zapojila do vědeckého festivalu s názvem Týden Akademie věd ČR. Po loňském „onlinovém“ ročníku se mohou návštěvníci znovu zúčastnit přednášek, výstav, akcí na pracovištích, dokumentárních filmů a v neposlední řadě také workshopů. To vše najdete i na půdě naší alma mater.

Jan Polák – studentská redakce Slezské univerzity

 Popularizační festival, dříve známý pod názvem Týden vědy a techniky Akademie věd ČR, odstartoval 31. října a potrvá až do 6. listopadu.. Ne všechny akce spojené s festivalem jsou však veřejnosti přístupné. Pro střední školy začíná program 1. listopadu v 9:00 na v budově na Hauerově 4, a to přednáškou Středověk – V nás a kolem nás? Mgr. Hany Komárkové, PhD., která zaujmula svým přednesem již na SUper Stage Slezské univerzity v rámci festivalu Colours of Ostrava. Pro veřejnost se program otevírá tentýž den, nicméně až v odpoledních 17:00 přednáškou Snění o Rudé planetě RNDr. Martina Blaschke, Ph.D. na Bezručově náměstí 13, v zasedací místnosti č. 219 ve 2. patře. Program celého festivalu najdete na konci článku, kde najdete také informace k rezervacím, které však nejsou u každé akce nutné. Neváhejte a rezervujte si své místo ještě dnes, případně při omezené kapacitě dojděte s dostatečným předstihem!

Týden Akademie věd ČR, dříve Týden v vědy a techniky Akademie věd ČR, se koná od roku 2001, kdy se konalo pouze pár přednášek a prezentací. Od té doby urazil kus cesty a dnes ho tak můžeme navštívit v každém větším městě po celé České republice včetně Opavy a naší Slezské univerzity v Opavě, která se připojila v roce 2018. Za dvě dekády své existence se stal největším vědeckým festival v Česku a každoročně ho navštíví desítky tisíc lidí.


: V Unisféře Slezské univerzity v Opavě se můžete těšit například na výbornou přednášku Fyzikální Pecha Kucha aneb fyzikové jsou také lidé :-) vedenou RNDr. Tomášem Gráfem, Ph.D. z Fyzikálního ústavu (zdroj: Slezská univerzita v Opavě) : V Unisféře Slezské univerzity v Opavě se můžete těšit například na výbornou přednášku Fyzikální Pecha Kucha aneb fyzikové jsou také lidé :-) vedenou RNDr. Tomášem Gráfem, Ph.D. z Fyzikálního ústavu (zdroj: Slezská univerzita v Opavě)


Program Slezské univerzity v Opavě pro Týden Akademie věd ČR:

AKCE PRO VEŘEJNOST

 

úterý 1. 11. 2022, od 17:00
Snění o Rud
é planetě
přednáška, bez rezervace

Bezručovo náměstí 13, zasedací místnost č. 219, 2. patro
Přednášející: RNDr. Martin Blaschke, Ph.D. (Fyzikální ústav)

Na konci 19. století panovala všeobecně přijímaná domněnka, že na Marsu je přítomen život, a to i ve formě inteligentní civilizace schopné budovat velkolepé monumentální stavby takové velikosti, že je dokonce možno je spatřit za pomocí pozemských dalekohledů. Fascinující historické pozadí těchto objevů nám dokumentuje souboj vědecké metody se sny a představami, které se nechtějí vzdát existence bez boje ani nyní, na začátku století jednadvacátého.  

 

středa 2. 11. 2022, od 17:00
Faktoriální číselná soustava a aritmetika v minulost
přednáška, bez rezervace

Bezručovo náměstí 13, zasedací místnost č. 219, 2. patro
Přednášející: RNDr. Petr Blaschke, Ph.D. (Matematický ústav)

 Každý zná desítkovou soustavu. Dá se s ní počítat na prstech. Obyvatelé Mayské říše ale preferovali poziční číselný systém založený na číslu 20 (zřejmě proto, že si vzpomněli také na nohy). V minulosti byla populární také dvanáctková a šedesátková (tzv. sexagesimální) soustava, se kterou pracovali staří Babylóňané. Existuje také "faktoriální" číselná soustava, která nemá pevný základ a nekonečně mnoho dalších. V této přednášce si povíme, jak se v takových systémech počítá a k čemu jsou dobré.


středa 2. 11. 2022, od 17:00
Fyzikální Pecha Kucha aneb fyzikové jsou také lidé :-)
přednáška, bez rezervace, max. 50 účastníků

Bezručovo náměstí 13, Unisféra
Moderátor: RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. (Fyzikální ústav)

Poznejte během podvečera sedm studentů a zaměstnanců Fyzikálního ústavu, kteří se představí ve formátu Pecha Kucha. Během 7 minut tak vždy ve 20 snímcích poznáte, jak vypadá život studenta či vědce, jehož cesta se protnula s fyzikou. Představí vám během chvíle jak svou práci, tak třeba koníčky nebo procestované kouty světa…


středa 2. 11. 2022, od 17:00
V kůži archeologa
workshop, bez rezervace

Masaryková třída 37, Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě, učebna M5
Přednášející: Mgr. Andre Hořínková, Ph.D. (Ústav archeologie FPF)

Návštěvník se seznámí nejen s pravěkou historií, ale bude mít možnost si osahat také opravdové keramické nádoby. Zároveň si může za asistence archeologů vyzkoušet jejich dokumentaci. V případě zájmu možná ukázka také pravěkých kamenných nástrojů. Přijde si osahat opravdové pravěké nálezy, vyzkoušet si jejich dokumentaci a „poklábosit“ o jejich stáří s opravdovými archeology.

 

čtvrtek 3. 11. 2022, od 17:00
Úvod do problematiky rychlého čtení a osobní práce s informacemi
workshop, bez rezervace

Masaryková třída 37, Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě, seminární místnost M123
Přednášející: doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D.(Ústav bohemistiky a knihovnictví FPF)

Metody rychlého čtení spadají do oblastí čtenářské a informační gramotnosti a čerpají z poznatků řady disciplín. Na základě si uvědomění několika hlavních teoretických zásad a jejich následných aplikací do praxe lze proces čtení zrychlit a zachovat či dokonce zlepšit i paměťové zpracování čteného textu, pokud zároveň pracujeme i efektivně s procesy pozornosti. Existují klasické i online podoby nácviku. V této verzi půjde spíše o uvedení do problematiky a nastínění tréninkových metod.

 

čtvrtek 3. 11. 2022, od 17:00
„Na rovinu v Unisféře
film s besedou, bez rezervace, max. 50 účastníků

Bezručovo náměstí 13, Unisféra
Moderátor: MgA. Ondřej Smékal (Fyzikální ústav)

Projekce původních filmů a audiovizuálních pořadů z produkce studentů a pedagogů studijního programu Multimediální techniky v Unisféře. Přítomnost autorů sice není zaručena, ale diskuse o promítnutých dokumentech jistě nastat může. Kritický pohled s sebou! 


Názvy filmů:
Povětrno
Zloděj spánku
Baron Artur Kraus
Konstruktér
Fantastická terapie
Podmanivá koróna

 

AKCE PRO STŘEDNÍ ŠKOLY
úterý 1. 11. 2022, od 9:00
Středověk – V nás a kolem nás?
přednáška, rezervace (telefonicky či emailem na: MgA. Kamila Návratová, kamila.navratova@fpf.slu.cz, +420 770 127 912)

Hauerova 4, Kinosál Hauerova
Přednášející: Mgr. Hana Komárková, Ph.D. (Ústav historických věd FPF)

 Středověk je kolem nás (česky 2006), Středověk v nás (2015) – tak zní tituly prací dvou významných historiků, Horsta Fuhrmanna a Martina Nodla, kteří se zabývali myšlenkou, co má společného člověk současnosti s člověkem doby dávno minulé a jak náš dnešní svět ovlivňuje dědictví časů, které jsou nám (zdánlivě?) tak vzdálené. Přednáška se zaměří nejen na problematiku zkoumání mentality středověkých lidí, ale i na to, jak (a proč) vnímáme středověk dnes.

 

úterý 1. 11. 2022, od 10:30
Role robotů a dronů v průmyslu 4.0
přednáška, rezervace (telefonicky či emailem na: MgA. Kamila Návratová, kamila.navratova@fpf.slu.cz, +420 770 127 912)

Hauerova 4, Kinosál Hauerova
Přednášející: RNDr. Jiří Martinů (Ústav informatiky FPF)

 Umělá inteligence, pokročilé výpočetní systémy, internet věcí, robotizace. To jsou technologie a procesy, které dnes zasahují do všech lidských činností. Jejich aplikace je součástí aktuálního trendu digitalizace a automatizace výroby a změn na trhu práce, nazývaným Průmysl 4.0. To vede na jedné straně k zefektivnění a zrychlení nejrůznějších procesů, ale také ke změnám ve společnosti. Pojďme se zamyslet nad tím, jakou roli mají roboti a drony, co přináší, a kde lze využít potenciálu robotizace.

 

úterý 1. 11. 2022, od 10:30
Roboti a drony Ústavu informatiky
exkurze, rezervace (telefonicky či emailem na: MgA. Kamila Návratová, kamila.navratova@fpf.slu.cz, +420 770 127 912)

Hauerova 4, Kinosál Hauerova
Přednášející: RNDr. Jiří Martinů a Mgr. Kamil Matula, Ph.D. (oba Ústav informatiky FPF)

Při studiu, výzkumu, ale i pro zábavu ve volném čase, jsou na Ústavu informatiky využívány laboratoře robotiky, které skrývají řadu rozmanitých robotických systémů. Prozkoumejme obě laboratoře, řekněme si, co práce s pokročilými robotickými systémy znamená a vyžaduje, a pobavme se o využití dovedností a nimi na trhu práce. Objevíme "pozemní" i "létající" roboty, ať už se jedná o systémy podobné pomocníkům v domácnostech, vesmírným průzkumným vozidlům, humanoidní roboty, drony a helikoptéry.

 

středa 2. 11. 2022, od 9:00
Poezie není sprosté slovo
film s besedou, rezervace (telefonicky či emailem na: MgA. Kamila Návratová, kamila.navratova@fpf.slu.cz, +420 770 127 912)

Hauerova 4, Kinosál Hauerova
Přednášející: Mgr. Monika Horsáková a Mgr. Pavel Hruška (Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby FPF)

 Projekce vizualizací básní současné poezie. Lze poezii interpretovat filmově? Jak se takové filmy natáčejí a pomohlo jejich natáčení tvůrcům překonat strach z poezie?

 

středa 2. 11. 2022, od 10:30
Historie je bitevní pole současnosti
film s besedou, rezervace (telefonicky či emailem na: MgA. Kamila Návratová, kamila.navratova@fpf.slu.cz, +420 770 127 912)

Hauerova 4, Kinosál Hauerova
Přednášející: Mgr. Monika Horsáková (Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby FPF) a Mgr. Petr Šimíček (Gymnázium Olgy Havlové v Ostravě)

Projekce filmů Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby s historickou tematikou a debata s tvůrci. Jak filmy a cykly vznikají? Proč má smysl natáčet filmy s pamětníky historických událostí? Jak se filmy dají využít ve vzdělávání?