Pro Noc vědců nabídneme v Opavě i Karviné nové formáty zábavy. Již za týden!

• Karin Martínková
  • 23.09.2022
Večer posledního zářijového pátku, letos tedy 30. 9. 2022, je již tradičně vyhrazen bližšímu seznámení laické veřejnosti se světem vědy a vědců. Cílem této akce, která vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise a do níž se již vloni v ČR zapojilo přes dvacet univerzit a čtyřicet dalších vědeckých institucí, je nejen bořit mýty o nedostupné, nepochopitelné a tajuplné vědě, ale také o lidech, kteří se vědou zabývají. Noc vědců také každoročně přináší několik novinek v podobě nově zapojených subjektů či netradičních formátů setkání s vědou. Překvapení pro fanoušky vědy si letos připravila i Slezská univerzita, která letos obohatí zajímavá dostaveníčka s vědci a vědou o nové zajímavé formáty i nové místo dění.

Autor: Karin Martínková

Nejen přednášky, ale také workshopy, komentované či interaktivní prohlídky, sférické projekce, promítání filmů, testování smyslů robotů, výstavu, hospodský kvíz, detektivní fyzikální hru společně s dalšími aktivitami pro děti, a dokonce i pečení historických koláčů nabídne Slezská univerzita v Opavě všem, v nichž bez rozdílu věku plane touha po poznání a poznávání. Letošní téma Noci vědců „Všemi smysly“ je velmi široké, a tedy i divácky atraktivní. Letos si navíc Slezská univerzita připravila několik významných novinek.

Tou první zmíněnou je v Opavě nabízený nový typ diskusního zábavného pořadu s vědou, vědci a známými youtubery Co by kdyby.  Záměrem tvůrce tohoto pořadu, režiséra a producenta Aleše Brunclíka, absolventa Slezské univerzity, je posadit k sobě několik zajímavých lidí, od respektovaných vědců (RNDr. Martin Blaschke, Ph.D., RNDr. Arman Tursunov, Ph.D.) po top české influencery pořadů zaměřených na popularizaci vědy (Martin Rota, JaRon Tomáštík, Jiří Dobrý) a seriózně s nimi debatovat o možnostech, o nichž se pro jejich absurditu seriózní vědci běžně nebaví. Nová talkshow bude primárně určená pro online vysílání prostřednictvím nového Youtube kanálu, ovšem pilotní díl se bude natáčet živě právě o Noci vědců a široká veřejnost může být u toho! A co je posláním tohoto nového pořadu? „Pokládat si šílené hypotetické otázky a jejich prostřednictvím popularizovat vědu“, tvrdí Aleš Brunclík a dodává: „Sám jsem zvědavý, jak si jeden z největších popularizátorů vědy u nás, influencer Martin Rota, během Noci vědců poradí s hledáním odpovědi u seriózních fyziků na otázky jako Co by kdyby se k Zemi blížila černá díra? Nebo Co by kdyby byla místo Slunce neutronová hvězda?“

Budování scény pro nový pořad Co by kdyby Budování scény pro nový pořad Co by kdyby

K místům, v nichž si lze užít blízký vztah s vědou, letos Slezská univerzita poprvé přidala kromě Opavy i Karvinou – sídlo své Obchodně podnikatelské fakulty. Ta se rozhodla zapojit se do Noci vědců samostatným programem. Ve svém areálu Na Vyhlídce návštěvníkům nabídne zajímavé zážitky v podobě molekulární gastronomie, sebepoznání v psychologii, vnímání pohybu, uvědomění si, jak na naše smysly působí marketingové aktivity firem i poznání, jak naše smysly využít třeba jako ochranu před falešnými bankovkami. Všechny nabízené programové body jsou vhodné i pro děti a přístupné hendikepovaným osobám.

„Snažili jsme se vytvořit zajímavý program, který by zaujal všechny, kterým tajemství vědy imponuje, a to bez rozdílu věku. Věříme, že historicky první ročník Noci vědců, který se v Karviné uskuteční, přiláká spoustu zdejších malých i velkých milovníků vědy. Chceme široké veřejnosti ukázat, že i věda může být nejen velmi zajímavá, ale také zábavná. Jsme přesvědčeni, že mimo programu samotného mnohé z účastníků zaujmou prostory univerzitní knihovny či specializovaných učeben, ve kterých bude akce probíhat“, láká do Karviné Marian Lebiedzik, proděkan pro rozvoj a vnější vztahy Obchodně podnikatelské fakulty.

Letošní ročník Noci vědců prostě bude stát za to a ze všeho nejtěžší bude možná vybrat si, co vše se dá během jediného večera stihnout. Výborným průvodcem a pomocníkem v rozhodování je web Noci vědců, který nabízí orientaci v bohatém programu podle typu události, oboru, podle města či měst, které si zájemci přejí navštívit. Z webu se také návštěvníci dozví, které z aktivit jsou přístupné bezbariérovým způsobem či vhodné i pro děti.