U příležitosti Noci vědců se poprvé hledá Česky vševěd. SU bude u toho!

• Jakub Plaskura
  • 23.04.2022
Noc vědců je akcí, která v jeden večer po celé České republice oživí stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník jen tak nedostane. Návštěvníci budou moci nahlédnout do laboratoří, přednáškových místností a zhlédnout dechberoucí experimenty. Letošní ročník Noci vědců poškádlí všechny naše smysly a Slezská univerzita u tohoto svátku vědy a techniky nebude chybět. V letošním roce přicházejí organizátoři Noci vědců s novou soutěží, kde se hledá nejlepší popularizátor nebo popularizátorka české vědy – Český vševěd, kam naše univerzita vyšle želízko v ohni v podobě studenta SU a popularizátora vědy a techniky Jiřího Dobrého.

Autor: Jiří Kubza

Slezská univerzita se do konání Noci vědců zapojuje již od roku 2017. Letošní Noc vědců se zaměří na téma Všemi smysly a uskuteční se v pátek 30. září. Univerzitní program se v tuto chvíli připravuje, ale již nyní se můžete těšit na komentované ukázky, kvízy, exkurze apod.

Slezská univerzita přijala výzvu organizátorů Noci vědců a zapojila se do nové soutěže, ve které se hledá nejlepší popularizátor nebo popularizátorka české vědy s názvem Český vševěd 2022 a vyšle do bojů studenta SU a autora projektu Dobré vědět Jiřího Dobrého. Podmínkou této soutěže bylo natočení krátkého videa do 150 sekund, představení v tak krátkém čase není žádná legrace kvůli tak krátkému časovému limitu, přesto se náš vyslanec Jiří Dobrý tohoto úkolu zhostil s vervou sobě vlastní.

Zaslaná videa automaticky vstupují do předkola, ve kterém odborná porota na základě vybraných parametrů (lokalita, obor, téma, titul) vytvoří soutěžní skupiny. Ty pak mezi sebou budou bojovat o další postup, o kterém rozhodnou hlasy na Facebooku Český VŠEVĚD označením tzv. „To se mi líbí“. Soutěžit se bude vždy v týdenním intervalu od pondělí do neděle a první trio soutěžících se představí již v pondělí 11. dubna. Soutěžící s vyšším počtem „To se mi líbí“ automaticky postupuje do dalšího kola. Takto se bude postupovat, než bude známo dvanáct nejlepších autorů videí. Následně odborná porota vybere šest soutěžících, kteří změří síly ve finále formou science slamu, kde budou zábavnou formou vědci a vědkyně prezentovat své výzkumy. Finálový večer se uskuteční 13. 9. 2022 v kině Scala v Brně.

Želízko v ohni SU v soutěži Český vševěd - Jiří Dobrý (zdroj: J. Dobrý) Želízko v ohni SU v soutěži Český vševěd - Jiří Dobrý (zdroj: J. Dobrý)

„V prvním ročníku evidujeme třicet pět kandidátů na Vševěda 2022, přesně je to osmnáct vědkyň a sedmnáct vědců. Jejich videopříspěvky se dotýkají humanitních, společenských, technických, přírodních i lékařských věd. Diváci se mají rozhodně na co těšit,“ uvádí soutěž koordinátorka projektu Karolína Křtěnová. Společně se Slezskou univerzitou vyslyšelo výzvu a přihlásilo se dalších 16 z celkového počtu 22 univerzit zapojených do projektu Noci vědců. Mezi další přihlášené univerzity do soutěže Český vševěd například patří: Vysoké učení technické v Brně, Univerzita Karlova v Praze, Univerzita Palackého v Olomouci a další. Vzhledem k tomu, že některé z univerzit nasadily i několik zástupců, je konkurence obrovská. Slezská univerzita zvedla hozenou rukavici a jako zástupce nejmenšího regionu jde do boje jako lev. Jakmile bude znám přesný termín soutěžního klání se studentem Slezské univerzity a autorem Dobré vědět Jirkou Dobrým, budeme vás prostřednictvím aktualit na webových stránkách SU, informačního systému a sociálních sítí informovat. Budeme potřebovat každý váš hlas!