SU vyjadřuje solidaritu Ukrajině. Už před lety o její suverenitě hovořil Václav Havel

• Jakub Plaskura
  • 25.02.2022
Před osmnácti lety byl zveřejněn jeden z mnoha projevů tehdejšího prezidenta Václava Havla. Tento videopozdrav, který vám přinášíme, nabývá na aktuálnosti právě nyní při ukrajinsko-ruském konfliktu. Ukrajina je samostatný suverénní stát, což je skutečnost, kterou by měly všechny mocnosti světa respektovat. Připomeňme si proto slova Václava Havla, u kterých můžeme mít pocit, že byla vyřčena včera, ale nenechme se mýlit. Tato nahrávka skutečně letos v únoru oslavila plnoletost.

Autor: Jakub Plaskura

Je s podivem, že i v roce 2022 žijeme v době, kdy stačí rozhodnutí jedince, aby zmařil mnoho lidských životů. Je s podivem, že i v roce 2022 se musíme dívat, jaké tyranie je člověk schopen. Vypůjčím si citát světoznámého fyzika a držitele Nobelovy ceny Alberta Einsteina, který pravil: „Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny.“.

Věřme, že jeho slova nebudou naplněna. I těmito řádky a vzpomínkou na slova Václava Havla se Slezská univerzita přidává k řadě dalších institucí a organizací na podporu Ukrajiny. Videonahrávka, na které hovoří Václav Havel, byla natočena režisérem a pedagogem Slezské univerzity Petrem Jančárkem. Připomenout si ji můžete na následujícím odkazu.

Zároveň chceme touto cestou informovat, že se nastavují možnosti a formy pomoci ukrajinským studentům Slezské univerzity, kterých momentálně na naší škole studuje třináct. Mělo by se jednat o pomoc v rovině morální, ale hlavně v rovině hmotné. JSME S VÁMI!